Dziś w miejscu dawnego, pustego skweru stoi muzeum Polin, które wprawdzie opowiada historię Żydów, ale swoim umiejscowieniem zabija pamięć o getcie. Stawia się nowe budynki, zapominając, że kilka pięter niżej jest cmentarz – mówi Aleksander Edelman, syn Aliny Margolis-Edelman i Marka Edelmana, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim.
„Miłość” jest hasłem przewodnim tegorocznej akcji Żonkile organizowanej przez Polin. Dlaczego? Co łączy miłość i historię powstania w getcie warszawskim. I co zmienia wojna w Ukrainie? Opowiadają Katarzyna Jankowska i Mariusz Jastrząb z działu edukacji Muzeum Polin.
O delegalizację wszelkich organizacji nacjonalistycznych i szowinistycznych lata temu apelował Marek Edelman. Wtedy jego apel zlekceważono.
Dziś, w 73. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, Muzeum Żydów Polskich POLIN pokazuje film relacjonujący tamte wydarzenia. Publikujemy go jako pierwsi.
„Za Naszą i Waszą Wolność”– po raz pierwszy publikowane ocalałe fragmenty prasy wydawanej przez Bund, a redagowanej, drukowanej i kolportowanej przez Marka Edelmana.
Nie byliśmy przyjaciółmi. Ale ufaliśmy sobie. Uderzała mnie skromność, powściągliwość jego sformułowań. Bohater – który robił wszystko, by nikt go nie nazywał bohaterem.
Była wielkim lekarzem. Ale najpierw musiała wybierać, która śmierć jest "lepsza"
Marka Edelmana wspomina autor jego biografii.