Spala kalorie, poprawia nastrój i formę, a w dodatku ma znakomite efekty uboczne: pomidory, rukolę, bazylię. Właśnie zaczął się sezon na urban gardening – miejskie ogrodnictwo.
Rośliny bywają kupowane aspiracyjnie, zwłaszcza wtedy, gdy ogród traktowany jest jak oznaka statusu – mówi Tomasz Kosiorek, psycholog kliniczny, który zajął się pielęgnacją roślin.
Produkty oparte na przetworzonym węglu brunatnym świetnie nadają się do tworzenia żyznych przydomowych ogrodów, w których będziemy uprawiać zdrową żywność.
Jeszcze niedawno przydomowe ogrody były głównie warzywnikami, a dziś często są przedłużeniem domu i pięknie zaprojektowaną przestrzenią, w której jest miejsce nie tylko na spotkanie z przyjaciółmi, ale i na zabawę z dziećmi albo dom dla ptaków i owadów.
Powraca moda na znane z lat 70. i 80. ogródki działkowe. Z każdym rokiem rośnie zainteresowanie kupnem takiej działki w Warszawie. Zalet jest wiele - świetne lokalizacje, niskie ceny eksploatacji. Jak znaleźć i co robić ze swoim skrawkiem zieleni w stolicy?
Już nie tylko gotowanie, ale także szycie, stolarka i ogrodnictwo. W miastach zapanowała moda na udział w warsztatach i kursach, które uczą rzeczy tyleż banalnych, co zapomnianych.
Rozmowa z fotografem Janem Brykczyńskim, który w swojej książce „The Gardener” pokazał ludzi tworzących z niczego miejskie ogrody.
Ogród – duma właściciela oraz miejsce ukojenia w cieniu drzew i zapachu kwiatów – pełnił kiedyś funkcje nie tylko wypoczynkowo-prestiżowe, ale i sakralno-polityczne. Dziś wiele o rozwoju i wyglądzie dawnych ogrodów mówią wykopaliska.
Moda na piękny przydomowy ogród czy choćby ukwiecony balkon nie mija. Zmieniają się tylko upodobania w kwestiach aranżacji zielonej przestrzeni, doboru roślin czy ogrodowych gadżetów.
Życie Ptaszków i życie kwiatów. Jakby nie z tego, z ulepszonego świata.