Tygodnik Polityka

Dlaczego kobiety wybierają studia MBA?

Benis Arapovic / PantherMedia
Niewielka liczba kobiet w zarządach spółek dużych firm oraz dysproporcje w zarobkach kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach są faktem. Czy w rozbiciu tego „szklanego sufitu” mogą pomóc studia MBA?
Profesor Barbara Stöttinger, dziekan WU Executive AcademyWU Executive Academy (www.executiveacademy.at) Profesor Barbara Stöttinger, dziekan WU Executive Academy

Z opublikowanego w zeszłym roku raportu Fundacji Liderek Biznesu wynika, że w 2014 r. władza w polskich spółkach giełdowych była reprezentowana przez zbiorowość około siedmiu tysięcy osób,  z czego kobiet w tym gronie było niewiele ponad tysiąc. Zmiany na tym polu następują bardzo powoli i zdecydowanie mniej dynamicznie niż w innych krajach Unii Europejskiej. W ciągu ostatnich 4 lat w Polsce udział kobiet w gremiach decyzyjnych wzrósł zaledwie o 3 proc. (do poziomu 14,6 proc.), podczas gdy w krajach Unii Europejskiej zwiększył się o 8,3 proc. (do poziomu 20,2 proc.).

Różnice widać również w zarobkach polskich kobiet i mężczyzn, choć akurat tu na tle Europy wypadamy całkiem nieźle. Z opublikowanego przez Eurostat raportu wynika, że w 2014 r. mężczyźni zarabiali średnio o 7,7 proc. więcej od kobiet, podczas gdy unijna średnia przekraczała 16 proc.

Główny Urząd Statystyczny w swym raporcie poświęconym kobietom i mężczyznom na rynku pracy wyjaśnia, że rozbieżność ta jest spowodowana faktem, że kobiety często pracują w innych zawodach i branżach niż mężczyźni, mają inne wynagrodzenie i czas pracy. Zróżnicowanie to jest uwarunkowane także takimi cechami jak wykształcenie, zaangażowanie w życie rodzinne czy nawet oczekiwania życiowe. Coraz więcej kobiet dostrzega szansę podniesienia swoich kwalifikacji poprzez podjęcie kolejnego wyzwania, jakim są studia MBA licząc, że pomoże im to w pokonaniu kolejnych szczebli kariery zawodowej.

Pomimo faktu, iż kobiet kończących w Polsce uczelnie wyższe jest więcej od mężczyzn, to już w przypadku studiów MBA te proporcje ulegają odwróceniu. Choć brakuje konkretnych statystyk, to różnorodne dane wskazują, że wciąż kobiet na tych studiach jest mniej niż mężczyzn. Warto jednak zaznaczyć, że z roku na rok ich liczba systematycznie wzrasta.

Z raportu Forté Foundation wynika, że zarobki kobiet w pięć lat od uzyskania dyplomu studiów MBA wzrosły średnio o 55-65 proc. w stosunku do kwot, które zarabiały one przed rozpoczęciem tych studiów. Co więcej, 85 proc. absolwentek przyznało, że studia te w jakiś sposób pomogły im w karierze zawodowej. W raporcie wyszczególniono tez branże, w których kobiety z dyplomem MBA mogą czerpać największe korzyści. W czołówce znalazły się między innymi reklama i marketing, doradztwo w zakresie zarządzania, usługi finansowe, dobra konsumpcyjne oraz sektor publiczny.

Trzeba jednak powiedzieć sobie jasno. Dyplom studiów MBA żadnej kobiecie miejsca w zarządzie nie zagwarantuje, choć może przynieść jej niezwykle wiele innych korzyści, które z kolei mogą przełożyć się na wzrost kompetencji oraz umocnienie pozycji zawodowej

***

Profesor Barbara Stöttinger, dziekan WU Executive Academy w Wiedniu przedstawia największe korzyści, jakie studia MBA mogą przynieść kobietom.

Globalna sieć kontaktów
Jednym z najcenniejszych doświadczeń studiów MBA, nie tylko dla kobiet, jest możliwość rozbudowania atrakcyjnej sieci kontaktów biznesowych, zwłaszcza tych o charakterze międzynarodowym. W trakcie trwania programu nierzadko zdarza się, że studenci decydują się na założenie własnych firm, zatrudnienie swoich kolegów czy koleżanek, a także polecenie znajomych swoim partnerom biznesowym.

Doświadczenie biznesowe i wymiana dobrych praktyk
W trakcie trwania programu studenci MBA zdobywają nie tylko pomocną w podejmowaniu decyzji wiedzę analityczną, ale przede wszystkim szereg tzw. umiejętności miękkich, które gwarantują sukces w biznesie. Zajęcia są też szansą na wymianę doświadczeń z osobami, które radzą sobie z podobnymi sytuacjami i odnoszą sukcesy w trudnych środowiskach biznesowych.

Strategiczny rozwój kariery
Wielu przyszłych menadżerów wykorzystuje czas spędzony na studiach MBA na opracowanie strategii własnej kariery. Kobiety szczególnie doceniają osobiste szkolenia z ekspertami, analizę CV i indywidualne konsultacje, ponieważ mogą wtedy wykorzystać wiedzę nabytą w trakcie programu przy podejmowaniu decyzji dotyczących ścieżki kariery.

Zmiana perspektywy
MBA zmusza menadżerów do poszerzania horyzontów, a dzięki temu że studenci są w ciągłym kontakcie z osobami, które nie boją się podejmować wyzwań i dążyć do realizacji marzeń, mają szansę na zmianę własnej perspektywy myślenia.

• Dodatkowa dawka pewności siebie
Dyplom MBA zdobyty na renomowanej uczelni jest dla menadżera potwierdzeniem własnej determinacji, a dla przyszłego rekrutera dowodem jego chęci do nauki i ciągłego rozwoju. W trakcie trwania programu studenci zdobywają się nie tylko konkretne know-how, ale także mają szansę by w trakcie podejmowanych dyskusji nauczyć się definiowania swojej pozycji w grupie, obrony swoich racji czy determinacji w dążeniu do realizacji obranej strategii.

Polityka 16.2016 (3055) z dnia 12.04.2016; Akcja partnerska; s. ${issuePage}
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Rząd tnie cesarki, choć Polki boją się rodzić naturalnie. Co się dzieje na porodówkach?

Polka idzie dziś po zaświadczenie od psychiatry nie tylko wtedy, kiedy potrzebuje aborcji, ale i po to, żeby zagwarantować sobie cesarskie cięcie. Rodzi w ten sposób już co druga. Eksperci WHO i ONZ przypatrują się tej sytuacji ze zdziwieniem, pytając, co właściwie dzieje się na polskich porodówkach?

Agata Szczerbiak
02.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną