Nagroda Architektoniczna

Nagroda Architektoniczna. Zobacz zwycięskie obiekty!

Kogo i za co nagrodziliśmy w tym roku? Na kogo oddali głosy internauci? Zachęcamy do obejrzenia zwycięskich obiektów.

Decyzją jury Grand Prix Nagrody Architektonicznej „Polityki” za 2019 r. otrzymuje pracownia xystudio za projekt Domu dla Bezdomnych w malutkiej wsi Jankowice, zbudowanego przez Fundację „Domy Wspólnoty Chleb Życia”.

.Dominika Jagiełło OneOnes Creative Studio/Polityka.

Internauci w plebiscycie przeprowadzonym 8–19 kwietnia w serwisie Polityka.pl najwięcej głosów (33 proc.) oddali na biurowiec Nowy Targ we Wrocławiu, zaprojektowany przez Maćków Pracownia Projektowa.

.Dominika Jagiełło OneOnes Creative Studio/Polityka.

Więcej o nagrodzonych realizacjach w tekście Piotra Sarzyńskiego, tu zapraszamy do obejrzenia zdjęć i poznania projektantów zwycięskich obiektów.

Grand Prix: Dom dla Bezdomnych w Jankowicach

Xystudio to stosunkowo nieduże biuro architektoniczne założone w 2004 r. przez troje architektów: Filipa Domaszczyńskiego, Martę Nowosielską i Dorotę Sibińską, dotychczas znane przede wszystkim z wyśmienitych realizacji edukacyjnych i opiekuńczych. Jest także finalistą Nagrody Architektonicznej „Polityki” 2015 za projekt przedszkola Żółty Słonik w Ostrowi Mazowieckiej (obydwa obiekty powstały zresztą dzięki współwłaścicielom fabryki mebli Forte, Annie i Maciejowi Formanowiczom). Sporo pochwał i nagród zebrały również inne ich realizacje, m.in. przedszkola w Suwałkach i Markach czy żłobek w Wesołej. W Jankowicach projektanci po raz kolejny udowodnili, że skromne nie oznacza nieciekawe, a wszelkie bariery (np. ograniczony budżet) są po to, by je twórczo przekraczać i z deficytów czynić walor.

Autorzy projektu Domu dla bezdomnychXYstudio/mat. pr.Autorzy projektu Domu dla bezdomnych

.XYstudio/mat. pr..
.Xystudio/materiały prasowe.
.XYstudio/mat. pr..
.XYstudio/mat. pr..
.Xystudio/materiały prasowe.
.xystu/materiały prasowe.
.OneLightStudio/mat. pr..

A oto realizacja pracowni Xystudio, która zapewniła jej miejsce w finałowej piątce Nagrody w 2015 r. – przedszkole Żółty Słonik w Ostrowi Mazowieckiej.

Żółty SłonikFilip Domaszczyński/XYStudioŻółty Słonik

Nagroda internautów: Nowy Targ we Wrocławiu

Zbigniew Maćków, główny projektant biurowca Nowy Targ we Wrocławiu, odcisnął silne piętno na wizualności Wrocławia, bo nie tylko projektuje dużo, ale też są to obiekty ważne, widoczne i ciekawe. A wiele z nich stało się już symbolami nowoczesnej architektury miasta. By wspomnieć rozbudowę domu towarowego Renoma, Węzeł Przesiadkowy przy stadionie, Silver Tower, apartamentowiec Thespian, Wydział Prawa i Administracji, ale też skromną kaplicę wotywną stworzoną z materiałów z recyklingu. Teraz do tej listy dopisać należy biurowiec Nowy Targ. Inwestorem i jego głównym wykonawcą jest firma Skanska.

Nowy Targ zaprojektowała Maćków Pracownia Projektowa.Maćków/mat. pr.Nowy Targ zaprojektowała Maćków Pracownia Projektowa.
.Maciej Lulko/mat. pr..
.Maciej Lulko/mat. pr..
.Maciej Lulko/mat. pr..
.Maciej Lulko/mat. pr..
.Maciej Lulko/mat. pr..

Przypomnijmy: Maćków Pracownia Projektowa znalazła się w finale pierwszej edycji Nagrody (2011) z projektem budynku apartamentowo-biurowo-usługowego Thespian we Wrocławiu.

Apartamentowiec ThespianThomas Lewandovski/materiały prasoweApartamentowiec Thespian

Poza Domem dla Bezdomnych i Nowym Targiem w finale znalazły się: Dom Kwadrantowy (Robert Konieczny KWK Promes), osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu (44 różne pracownie) oraz Baza Kajakarska w Augustowie (PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne, INOONI Jakub Zygmunt i Martyna Lenart-Zygmunt). Całą piątkę tegorocznych finalistów, których traktujemy jako laureatów, można zobaczyć tutaj.

.mat. pr..
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Za dużo leków, diagnoz depresji, autyzmu i ADHD? Wielki spór w psychiatrii

Narasta sprzeciw wobec tradycyjnej psychiatrii. Zamiast u lekarzy pomocy szukamy w aplikacjach i poradnikach. Dwie książki próbują uporządkować ten chaos. Z różnym skutkiem.

Paweł Walewski
12.04.2024
Reklama