Klasyki Polityki

Osiem dziewcząt z Bełżca

Joanna Krupa. Ma dużo szczęścia: studiuje, ma dobrą pracę, ale chce wrócić do Bełżca. Joanna Krupa. Ma dużo szczęścia: studiuje, ma dobrą pracę, ale chce wrócić do Bełżca. Leszek Zych / Polityka
Pochodzą z Bełżca; tego samego, o którym Żydzi śpiewają nostalgiczne piosenki. Spakowały walizki i ruszyły do Warszawy szukać szansy na inne życie. Przebijają się krok po kroku, ciężko pracując – świetne panny z miasteczka, z którego się ucieka.

Bełżec podupada. Dawniej przy silikatach pracowało ponad dwieście osób, po prywatyzacji zostało trzydzieści. W małych firmach zatrudniani są zwykle krewni właściciela. W szkole jest pełna obsada nauczycieli, w gminie, w ośrodku kultury, na przejściu granicznym – także. W Bełżcu mieszka 2700 osób, w gminie 3200. Jest 500 bezrobotnych. Opieka społeczna pomaga 153 rodzinom.

Polityka 45.2003 (2426) z dnia 08.11.2003; Społeczeństwo; s. 98
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022