Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Objawienie z Krakowa

Sylwetka nowego trenera reprezentacji Polski

Adam Nawałka - nowy selekcjoner polskiej reprezentacji Adam Nawałka - nowy selekcjoner polskiej reprezentacji Michał Tuliński / Forum
Polski Związek Piłki Nożnej poinformował w sobotę, że nowym selekcjonerem reprezentacji Polski został Adam Nawałka. 56-letni szkoleniowiec, który dotychczas prowadził Górnika Zabrze, obejmie obowiązki 1 listopada.

– Jesteśmy przekonani, że dokonaliśmy dobrego wyboru. Zadanie reprezentacji i nowego selekcjonera jest oczywiste zakwalifikować się do finałów mistrzostw Europy 2016 we Francji – powiedział po podpisaniu umowy z Nawałką prezes PZPN, Zbigniew Boniek. Nazwisko nowego trenera reprezentacji nie jest zaskoczeniem. O tym, że Waldemara Fornalika, zwolnionego po nieudanych eliminacjach do mistrzostw Europy, zastąpi właśnie Nawałka, spekulowano od dłuższego czasu. Nominacja miała być jednak ogłoszona dopiero za kilka dni. Skąd przyspieszenie? Niewiadomo.

Kim jest nowy selekcjoner? Adam Nawałka skończył właśnie 56 lat (23 października). Pochodzi z Krakowa, jest wychowankiem tamtejszej Wisły, w której zadebiutował w ekstraklasie w wieku siedemnastu lat i natychmiast został okrzyknięty objawieniem. Szybko stał się idolem kibiców, w sezonie 1977/1978 zdobył z drużyną mistrzostwo kraju.

Do reprezentacji Polski został powołany po raz pierwszy na towarzyskie spotkanie z Węgrami w Budapeszcie, 13 kwietnia 1977 roku. Zagrał w drugiej połowie i strzelił gola (jak się później okazało – jedynego w reprezentacji), ale biało-czerwoni przegrali 1:2. Na Mistrzostwach Świata 1978 w Argentynie pomocnik Wisły był już podstawowym zawodnikiem drużyny narodowej.

Rozegrał pięć pełnych meczów: w grupie z RFN (0:0) oraz z Tunezją (1:0), a w fazie półfinałowej z Argentyną (0:2), Peru (1:0) oraz Brazylią (1:3). Zapowiadał się na piłkarza wielkiej klasy, ale jego rozwój zahamowały kontuzje. Przygodę z reprezentacją zakończył w wieku niespełna 23 lat, z 34 występami z orzełkiem na piersi na koncie.

Barw Wisły bronił przez jedenaście sezonów. Wystąpił w 190 meczach i zdobył 9 bramek. W 1985 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie grał i zaczął pracę trenerską w klubie Polish-American Eagles z Yonkers (stan Nowy Jork).

Po powrocie do Polski w latach 90., prowadził podkrakowski zespół Świt Krzeszowice. Następnie wrócił do Wisły, gdzie zatrudniono go w roli koordynatora do spraw szkolenia młodzieży. Przez pewien czas pełnił również funkcję trenera pierwszej drużyny. Nawałka zdobył z Wisłą wicemistrzostwo Polski w sezonie 1999/2000 oraz tytuł mistrzowski i Puchar Ligi w sezonie 2000/2001. Wcześniej ukończył Akademię Trenerską PZPN.

Następnie pracował w Zagłębiu Lubin, Sandecji Nowy Sącz i Jagiellonii Białystok. 19 grudnia 2006 roku został ponownie zatrudniony jako pierwszy trener w Wiśle, ale po czterech miesiącach odsunięto go od prowadzenia drużyny. 28 maja 2007 ówczesny selekcjoner reprezentacji Polski, Leo Beenhakker, włączył Nawałkę do sztabu szkoleniowego kadry, która przygotowywała się do mistrzostw Europy w Austrii i Szwajcarii.

We wrześniu 2008 roku objął GKS Katowice, a 1 stycznia 2010 – Górnika Zabrze, z którym po pół roku awansował do ekstraklasy. W pierwszym sezonie klub z Roosevelta zajął szóste miejsce w lidze. W kolejnym – ósme, a w ubiegłym – piąte. Obecnie, choć w składzie drużyny trudno doszukać się głośnych nazwisk, zespół przewodzi w tabeli Ekstraklasy.

Nowy selekcjoner słynie z perfekcjonizmu i dbałości o szczegóły. Unika rozgłosu, niechętnie występuje w mediach.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną