Kraj

Drugi sierpowy

Watykan odrzuca odwołanie ks. Lemańskiego

Watykańskie „ministerstwo” do spraw kleru przesłało kościelnej Kurii warszawsko-praskiej decyzję, że odrzuca zażalenie ks. Wojciecha Lemańskiego na usunięcie go z funkcji proboszcza parafii w Jasienicy. Można się było tego spodziewać, znając zasady funkcjonowania kościelnej korporacji.

A ta zasada brzmi: nie ma tolerancji dla księży „wichrzycieli”. Muszą wiedzieć, jaki jest porządek dziobania i jakie zajmują w nim miejsce. Ministerstwo staje w takich sporach zawsze po stronie władzy, nie tylko zresztą w Kościele. A nowy papież nie ma czasu (ani zamiaru) sterować ręcznie swymi ministrami.  

Biurokraci w sutannach mają powód do zadowolenia: to już drugi prawy sierpowy wymierzony księdzu Lemańskiemu. Wcześniej, w czerwcu, ta sama watykańska Kongregacja do spraw Duchowieństwa odrzuciła tak zwany rekurs Lemańskiego od decyzji urzędników abp. warszawsko – praskiego Henryka Hosera, zakazującej Lemańskiemu wypowiedzi do mediów.

Nowy komunikat Kurii kończy ociekająca hipokryzją prośba do wszystkich, „którym leży na sercu dobro Kościoła i dobro ks. Wojciecha Lemańskiego o uszanowanie decyzji Stolicy Apostolskiej”. A jak ktoś nie uszanuje, to co? Wydalą Lemańskiego z Kościoła?

Jeśli kurialistom dobro ks. Lemańskiego naprawdę leżałoby na sercu, nie potraktowaliby go tak, jak potraktowali. Na razie robią wszystko, by wypchnąć duchownego z kościelnej korporacji. I może im się to udać, bo w końcu jak długo można znosić tak bezduszne traktowanie.

Mam silne wrażenie, że wynika ono nie tylko z instytucjonalnego konformizmu i strachu o wygodne posady, ale też z niechęci do księży mających własne zdanie w dobrej sprawie i mir w parafii. Nie takich się dziś promuje w Kościele w Polsce, choć to nie ci bierni, mierni, ale wierni księża, lecz tacy jak Lemański są jego prawdziwą siłą.       

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną