Fenomen Okrągłego Stołu [W najnowszej POLITYCE]

Stół wciąż stoi
Dziś mija 25 lat od rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu, które uważa się – słusznie – za początek początku Trzeciej RP. A ci, którzy jej nie lubią, od dawna próbują ten mebel przewrócić.
Nikt nie miał pojęcia, co się z Okrągłego Stołu wyłoni.
Wojtek Laski/EAST NEWS

Nikt nie miał pojęcia, co się z Okrągłego Stołu wyłoni.

Stół z 1989 r. wpisuje się nieoczekiwanie także w dzisiejsze wydarzenia, kiedy mocno przeżywamy kolejne próby Ukraińców, by odnaleźć jakąś nić porozumienia i zaufania między rządzącymi i opozycją, odnaleźć uczciwy kompromis po to, by nie doszło tam do krwawej wojny domowej. Nie brak scenariuszy bardzo pesymistycznych, a przecież Kijów nie musi już wychodzić z komunizmu, ma w końcu za sobą demokratyczne wybory, nie tworzy od podstaw nowego ustroju.

W Polsce ćwierć wieku temu trzeba się było dogadać w sprawach daleko bardziej skomplikowanych: zmiany systemu politycznego i ekonomicznego, wolnych wyborów, cenzury, swobód obywatelskich. Jak się nam wtedy udało? Co zadecydowało 25 lat temu o tym, że to właśnie nad Wisłą tak bezprecedensowo w historii powiodła się „refolucja” (według znanego sformułowania Timothy’ego G. Asha, który w ten sposób podsumował rewolucyjne zmiany w Polsce przeprowadzone ewolucyjnie), aksamitne w sumie przejście od komunizmu do demokracji?

(...)

Obrady i ustalenia Okrągłego Stołu wywołały krytykę już w 1989 r. (...) Ta krytyka istnieje też w wariancie bardziej złożonym, w wydaniu przede wszystkim Jarosława Kaczyńskiego. Nie może on do końca dezawuować Okrągłego Stołu, a nawet spotkań w Magdalence, gdyż wszędzie tam aktywny był Lech Kaczyński, a i on sam zasiadał w zespole ds. reform politycznych i należał wówczas do ludzi najbliżej współpracujących z Lechem Wałęsą...

Cały artykuł Mariusza Janickiego i Wiesława Władyki w najnowszym numerze POLITYKI  – dostępnym w kioskach, w wydaniach na iPadzie, Kindle i w Polityce Cyfrowej! Polecamy!

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj