Kraj

Jerzy Baczyński za sterem „Polityki” od 25 lat

21 maja 1994 r. Jerzy Baczyński został redaktorem naczelnym „Polityki”. Gratulujemy wytrwałości, bo z nami nie jest łatwo.

Przedstawiamy ważne bardziej i mniej – choć nie mniej ciekawe – wydarzenia z redaktorskiego życia naszego Szefa.

Leszek Zych/PolitykaPierwsza stopka redakcyjna z Jerzym Baczyńskim jako redaktorem naczelnym POLITYKI pojawiła się 23 maja 1994 roku.
Wczesne lata 90. Rozmowa z prezydentem Lechem Wałęsą. Pierwszy z lewej: były naczelny „Polityki” Jan Bijak, z prawej – ówczesny rzecznik Wałęsy Andrzej Drzycimski. I Jerzy Baczyński.PolitykaWczesne lata 90. Rozmowa z prezydentem Lechem Wałęsą. Pierwszy z lewej: były naczelny „Polityki” Jan Bijak, z prawej – ówczesny rzecznik Wałęsy Andrzej Drzycimski. I Jerzy Baczyński.
Co tam, panie, w „Polityce”? W 1995 r. redakcja świętowała przejście na wydanie kolorowe.PolitykaCo tam, panie, w „Polityce”? W 1995 r. redakcja świętowała przejście na wydanie kolorowe.
Jerzy Baczyński z oprawionym układem stron pierwszego numeru „Polityki” w kolorze.PolitykaJerzy Baczyński z oprawionym układem stron pierwszego numeru „Polityki” w kolorze.
1997 r. Za chwilę Jerzy Baczyński pokroi tort na 40-lecie „Polityki”.Polityka1997 r. Za chwilę Jerzy Baczyński pokroi tort na 40-lecie „Polityki”.
Naczelnych trzech: (od lewej) Jan Bijak, Mieczysław F. Rakowski i Jerzy Baczyński. 40-lecie „Polityki”.PolitykaNaczelnych trzech: (od lewej) Jan Bijak, Mieczysław F. Rakowski i Jerzy Baczyński. 40-lecie „Polityki”.
Późne lata 90. Na burzy mózgów z redaktorami prowadzącymi. Od lewej: Piotr Adamczewski, Leszek Będkowski i Jacek Poprzeczko.PolitykaPóźne lata 90. Na burzy mózgów z redaktorami prowadzącymi. Od lewej: Piotr Adamczewski, Leszek Będkowski i Jacek Poprzeczko.
„Pracodawca roku”, takie wyróżnienia swego czasu otrzymała „Polityka” od pism branżowych.Tadeusz Późniak/Polityka„Pracodawca roku”, takie wyróżnienia swego czasu otrzymała „Polityka” od pism branżowych.
Zmieniały się mody (w pokojach), zmieniali się prezydenci. U Aleksandra Kwaśniewskiego tuż przed rozmową, którą przeprowadzali (od lewej): Jerzy Baczyński, Janina Paradowska i Wiesław Władyka.PolitykaZmieniały się mody (w pokojach), zmieniali się prezydenci. U Aleksandra Kwaśniewskiego tuż przed rozmową, którą przeprowadzali (od lewej): Jerzy Baczyński, Janina Paradowska i Wiesław Władyka.
Pod koniec lat 90. Spółdzielnia (Pracy „Polityka”) zaczęła się rozglądać za nową siedzibą. Po wielu poszukiwaniach wybrano adres: ul. Słupecka 6 na warszawskiej Ochocie. Stała tam ruina domu z lat 30., pustostan, który trzeba było postawić od początku.PolitykaPod koniec lat 90. Spółdzielnia (Pracy „Polityka”) zaczęła się rozglądać za nową siedzibą. Po wielu poszukiwaniach wybrano adres: ul. Słupecka 6 na warszawskiej Ochocie. Stała tam ruina domu z lat 30., pustostan, który trzeba było postawić od początku.
Z redaktorską wizytą na placu budowy.PolitykaZ redaktorską wizytą na placu budowy.
Na kartonach, czyli ostatnie chwile przed wyprowadzką ze starej siedziby przy ulicy Miedzianej.PolitykaNa kartonach, czyli ostatnie chwile przed wyprowadzką ze starej siedziby przy ulicy Miedzianej.
W nowej siedzibie. Kolegia redakcyjne bywają czasem wyczerpujące... (Na pierwszym planie red. Adam Krzemiński).PolitykaW nowej siedzibie. Kolegia redakcyjne bywają czasem wyczerpujące... (Na pierwszym planie red. Adam Krzemiński).
1998 r. Michaił Gorbaczow odbiera z rąk Jerzego Baczyńskiego nagrodę „Polityki” „Kamień milowy”.Polityka1998 r. Michaił Gorbaczow odbiera z rąk Jerzego Baczyńskiego nagrodę „Polityki” „Kamień milowy”.
Z „Kamieniem milowym” tym razem Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier III RP.PolitykaZ „Kamieniem milowym” tym razem Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier III RP.
Przed wywiadem z Leszkiem Balcerowiczem, prezesem Narodowego Banku Polskiego w latach 2001–07.PolitykaPrzed wywiadem z Leszkiem Balcerowiczem, prezesem Narodowego Banku Polskiego w latach 2001–07.
Ukłon dla starszej gwardii „Polityki”. Na zdjęciu: Barbara Pietkiewicz i Zygmunt Kałużyński.PolitykaUkłon dla starszej gwardii „Polityki”. Na zdjęciu: Barbara Pietkiewicz i Zygmunt Kałużyński.
Na otwarciu wystawy Stasysa Eidrigeviciusa (pierwszy z prawej) z ówczesnym premierem Leszkiem Millerem.PolitykaNa otwarciu wystawy Stasysa Eidrigeviciusa (pierwszy z prawej) z ówczesnym premierem Leszkiem Millerem.
W 2007 r. „Polityka” huczne obchodziła swoje 50. urodziny. Gości witali dwaj redaktorzy naczelni: M.F. Rakowski i J. Baczyński.PolitykaW 2007 r. „Polityka” huczne obchodziła swoje 50. urodziny. Gości witali dwaj redaktorzy naczelni: M.F. Rakowski i J. Baczyński.
Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński, czyli prowadzący gale PASZPORTÓW, kulturalnych nagród „Polityki”. Ci sami od lat.Leszek Zych/PolitykaGrażyna Torbicka i Jerzy Baczyński, czyli prowadzący gale PASZPORTÓW, kulturalnych nagród „Polityki”. Ci sami od lat.
Z laureatami Nagród Historycznych Polityki (drugi od prawej: Marian Turski, szef działu historycznego naszego tygodnika)...Tadeusz Późniak/PolitykaZ laureatami Nagród Historycznych Polityki (drugi od prawej: Marian Turski, szef działu historycznego naszego tygodnika)...
... oraz podczas wręczania Nagród Naukowych Polityki.Polityka... oraz podczas wręczania Nagród Naukowych Polityki.
Podczas wizyty José Manuela Barroso, szefa Komisji Europejskiej, w towarzystwie redaktora Marka Ostrowskiego, ówczesnego szefa działu zagranicznego „Polityki”.PolitykaPodczas wizyty José Manuela Barroso, szefa Komisji Europejskiej, w towarzystwie redaktora Marka Ostrowskiego, ówczesnego szefa działu zagranicznego „Polityki”.
Z premierem Donaldem Tuskiem i prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz.Leszek Zych/PolitykaZ premierem Donaldem Tuskiem i prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz.
Żółtą koszulkę laureata Rankingu Posłów „Polityki” odbiera Ryszard Kalisz.Tadeusz Późniak/PolitykaŻółtą koszulkę laureata Rankingu Posłów „Polityki” odbiera Ryszard Kalisz.
Wyróżniający został wyróżniony w 2010 r. I to od razu jak! Prezydent Bronisław Komorowski składa gratulacje Jerzemu Baczyńskiemu po tym, jak został wybrany Dziennikarzem 20-lecia.Wojciech Olkuśnik/Agencja GazetaWyróżniający został wyróżniony w 2010 r. I to od razu jak! Prezydent Bronisław Komorowski składa gratulacje Jerzemu Baczyńskiemu po tym, jak został wybrany Dziennikarzem 20-lecia.
Trzy lata później naczelny „Polityki” dostał inne ważne wyróżnienie: srebrny medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Na zdjęciu z wiceszefową resortu Moniką Smoleń-Bromską, która wręczyła odznaczenie niczego niespodziewającemu się Naczelnemu.Tadeusz Późniak/PolitykaTrzy lata później naczelny „Polityki” dostał inne ważne wyróżnienie: srebrny medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Na zdjęciu z wiceszefową resortu Moniką Smoleń-Bromską, która wręczyła odznaczenie niczego niespodziewającemu się Naczelnemu.
Dziennikarze i pracownicy „Polityki” przed siedzibą redakcji.PolitykaDziennikarze i pracownicy „Polityki” przed siedzibą redakcji.
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Dyplomaci jak hostessy – tak działa polskie MSZ

PiS w zasadzie nie prowadzi polityki zagranicznej. Nie potrzebuje więc doświadczonych ambasadorów. Chyba że do roli hostess.

Grzegorz Rzeczkowski
09.10.2019
Reklama