Kraj

Łódź i Warszawa wśród najbardziej zakorkowanych miast świata

Łódź i Warszawa wśród najbardziej zakorkowanych miast świata

. . TomTom / mat. pr.
Na 146 przebadanych miast Łódź ustępuje tylko Stambułowi. Także Warszawa znalazła się w dziesiątce najbardziej zatłoczonych metropolii.
.TomTom/mat. pr..

Powiększ obrazek

Holenderski producent urządzeń GPS, firma TomTom, opublikowała właśnie swój tegoroczny „ranking zakorkowania”. Obejmuje on 146 miast i bazuje na pomiarach dokonanych w ubiegłym roku przez urządzenia firmy, z których korzystają kierowcy na całym świecie.

Za powód do dumy trudno uznać miejsce 9., jakie w globalnym rankingu dużych miast (powyżej 800 tys. mieszkańców) zajęła Warszawa:

.TomTom/mat. pr..

Podczas godzin szczytu poziom zakorkowania na ulicach polskiej stolicy wynosi 75 proc. Co to oznacza? Że na pokonanie dystansu, który warszawiacy w momentach największego luzu na drogach przejechaliby w godzinę, w godzinach szczytu potrzebują dodatkowych 45 minut.

Jak wynika z danych zebranych w całym 2014 roku, przeciętny – a więc obejmujący całą dobę – indeks zakorkowania w Warszawie wyniósł 40 proc. A zatem teoretycznie 60-minutowa podróż w praktyce trwała średnio 84 minuty. 

Oczywiście zagęszczenie na drogach zależy nie tylko od pór dnia, ale także dnia tygodnia:

.TomTom/mat. pr..

Trudno się pocieszać tym, że jeszcze gorzej wygląda sytuacja na drogach Stambułu, Meksyku czy Moskwy. To przecież miasta wielokrotnie od Warszawy większe. 

Wprawdzie tuż obok naszej stolicy uplasował się w rankingu Bukareszt, zamieszkany przez podobną liczbę mieszkańców. Ale już Praga znalazła się dopiero na miejscu 68., a Budapeszt na godnej pozazdroszczenia pozycji 111.

Jeszcze gorzej od Warszawy wypadła w rankingu Łódź. W całościowym rankingu, a więc obejmującym zarówno miasta duże, jak i średnie, Łódź zajęła miejsce drugie:

.TomTom/mat. pr..

Oprócz Łodzi i Warszawy w rankingu znalazł się także Kraków, który wylądował na miejscu 34.

Wśród rozmaitych statystyk TomTom podaje także, którego dnia w roku 2014 ulice były najbardziej zakorkowane w każdym z miast. Okazuje się, że w Warszawie był to 19 grudnia, co wypada wyjaśnić przedświąteczną gorączką. W Łodzi z kolei najtrudniej jeździło się 20 stycznia, a w Krakowie – 26 września.

Cały ranking wraz z danymi dla poszczególnych miast można znaleźć na stronie firmy. Aby zamiast listy dużych miast wyświetlić kompletny ranking, w polu oznaczonym domyślnie „Large” należy wybrać „All City Sizes”. 

.TomTom/mat. pr..

Powiększ obrazek

Reklama

Czytaj także

Świat

Groźny spam z Afryki Zachodniej

Uwaga, powracają internetowi oszuści z Afryki Zachodniej. Próbują starych szwindli w nowej technologicznej odsłonie.

Jędrzej Winiecki
14.05.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną