Kraj

Jak głosowali młodzi i starsi, miasto i wieś

Wybory do Sejmu w Warszawie Wybory do Sejmu w Warszawie Anna S. Kowalska / Polityka
W Sejmie wybranym przez kobiety PiS nie miałby większości, a Konfederacji nie byłoby wcale. PiS poparła wieś i wyborcy 50+, Koalicję Obywatelską – metropolie i menedżerowie.

Zdecydowanie najbardziej tłumnie do urn poszło pokolenie 40-latków – w tej grupie frekwencja sięgnęła ponad trzy czwarte uprawnionych, 76 proc. Licznie głosowali też Polacy w wieku 60+. Z praw wyborczych skorzystały prawie dwie trzecie z nich (66 proc.). Nieźle wyglądała obecność przy urnach wśród 30- i 50-latków (ok. 60 proc.). Tradycyjnie najsłabiej wyborami przejęli się najmłodsi – w tym przypadku frekwencja wyniosła tylko 47 proc.

Czytaj także: PiS nie dostał mandatu do przejęcia całego kraju

Kobiety przeciw skrajnościom

Gdyby policzyć tylko głosy mężczyzn, PiS osiągnąłby 44 proc., minimalnie więcej niż w całej populacji. Zdecydowanie słabiej wypadłaby Koalicja Obywatelska z 25 proc., prawie o 3 pkt proc. mniej niż ogólnie. Lewica (11 proc.) i PSL (10 proc.) miałyby wynik podobny jak w całej populacji. Za to Konfederacja zebrałaby aż 9 proc. więcej (o 2,5 pkt proc.).

Wśród kobiet poparcie dla PiS było nieco niższe niż w populacji, za to KO osiągnęła aż 30 proc. Zdecydowanie mniejsze poparcie u pań miała Konfederacja (jedynie 4 proc.). To potwierdza dotychczasowe trendy, że kobiety są bardziej skłonne popierać ugrupowania centrowe, a mniej partie skrajne. Gdyby wybory odbyły się tylko wśród nich, to demokratyczna opozycja dostałaby szansę na tworzenie rządu, a Konfederacja nawet nie weszłaby do Sejmu.

Czytaj także: Rekordowa frekwencja. Prawie tak wysoka jak 30 lat temu

PiS hegemonem 50+

Młodzi ludzie (18–29 lat) byli mocno podzieleni. PiS zyskał wśród nich tylko 26 proc., Koalicja Obywatelska – 24. Bardzo silna jest Konfederacja, na którą zagłosowała aż jedna piąta, większe od średniego było też poparcie dla Lewicy – 18 proc. Wśród 30-latków PiS z 37 proc. jest dużo słabszy, a Koalicja Obywatelska z 30 proc. sporo silniejsza niż w całej populacji. Na KO głosowało też sporo 40-latków – osiągnęła w tej grupie 32 proc.

Wśród 50-latków zdecydowanym zwycięzcą był PiS – zyskał 51 proc. głosów. W pokoleniu 60+ partia Kaczyńskiego osiągnęła jeszcze więcej – aż 55 proc. Wśród najstarszych Polaków bardzo słabo wypadła Konfederacja – 3 proc. wśród 50-latków i 1 proc. wśród wyborców 60+.

Czytaj też: KO jest zadowolona z drugiego miejsca

Metropolie opozycji, wieś dla PiS

Na preferencje bardzo mocno wpływa też miejsce zamieszkania. W metropoliach (powyżej 500 tys.) Koalicja Obywatelska zdecydowanie wygrała z PiS – 41:27 proc. Bardzo dobrze wypadła także Lewica z 19 proc., słabo PSL z 6 proc. Koalicja Obywatelska wygrała też z PiS w dużych miastach od 200 do 500 tys. mieszkańców (39:32 proc.).

Z kolei na wsi zdecydowanym hegemonem pozostaje PiS z 56 proc. KO zyskała tylko 17 proc., Lewica – 7,5, nieźle poszło za to PSL – 12. Wyniki w miastach do 50 tys. mieszkańców są bardzo bliskie ogólnopolskich, z kolei w średnich miastach (od 50 do 200 tys.) przewaga PiS nad KO wyniosła tylko 38:32 proc.

Czytaj także: Co nas czeka po tych wyborach?

Menedżerowie za opozycją, rolnicy, emeryci i bezrobotni za PiS

Gdy wziąć pod uwagę wykształcenie, PiS zdecydowanie zwyciężył wśród wyborców po podstawówce (63,8 proc.) i zawodówce (63,9 proc.). W elektoracie z wykształceniem średnim i pomaturalnym partia Kaczyńskiego także wygrała, ale niżej – osiągnęła 45,5 proc., a KO – 25,5 proc. Wśród osób z licencjatem lub wykształceniem wyższym zwyciężyła opozycja: KO miała 36,6 proc., a Lewica – 15,7. PiS osiągnął tylko 29,9 proc.

W grupach zawodowych KO wygrała wśród przedsiębiorców oraz dyrektorów, kierowników i specjalistów (38–39 proc.). PiS zdecydowanie dominował wśród rolników (67 proc.), emerytów i rencistów (57) i bezrobotnych (56). Uczniowie i studenci mocno się podzielili: po 22–23 proc. głosowało na KO, Lewicę i PiS, a na Konfederację – 17 proc.

Czytaj także: Summa wszystkich strachów. Jaki był ostatni przedwyborczy weekend

Wierni wyborcy PiS sprzed czterech lat, zagubieni kukizowcy

Porównując z poprzednimi wyborami do Sejmu: PiS udało się utrzymać 90 proc. wyborców, Koalicja Obywatelska pozyskała tylko 69 proc. elektoratu PO sprzed czterech lat i 53 proc. wyborców Nowoczesnej. Lewica dostała 70 proc. głosów Zjednoczonej Lewicy z 2015 r. i 54 proc. partii Razem. Także PSL zachował swoje 70 proc. sprzed czterech lat. Najbardziej podzielili się kukizowcy z 2015 r., którzy głosowali na Konfederację, PSL i PiS (po 21–24 proc.).

Prawie 80 proc. wyborców Andrzeja Dudy sprzed czterech lat wybrało w tych wyborach PiS, a elektorat Bronisława Komorowskiego podzielił się między Koalicję Obywatelską (61 proc.), Lewicę (21) i PSL (12).

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Związki Polaków: co dziesiąty z nas żyje w związku równoległym

Co dziesiąty Polak żyje w równoległym związku. A może nawet więcej niż co dziesiąty, jeśli trochę poszerzyć definicję związku. Pojawiło się sporo wyników badań seksuologicznych uwzględniających także czasy pandemii. Niektóre mogą się wydać szokujące.

Martyna Bunda
28.07.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną