Kraj

Pierwszy dzień Sejmu i Senatu IX i X kadencji. Co nas czeka?

Sala plenarna Sejmu Sala plenarna Sejmu Sejm RP / Facebook
Poznamy dziś nazwiska marszałków i wicemarszałków Sejmu i Senatu. Największe emocje będą po południu, kiedy Senat wskaże swoje prezydium. Grzegorz Schetyna zapewnia, że PiS nie udało się przekupić żadnego z senatorów.

Pierwsze posiedzenie Sejmu nowej – IX – kadencji rozpocznie się we wtorek 12 listopada w południe. Co nas czeka?

Inauguracyjne posiedzenie Sejmu otworzy Macierewicz

Otworzy je – wskazany przez prezydenta – marszałek senior Antoni Macierewicz. Uzasadniając tę decyzję, rzecznik Błażej Spychalski wskazywał, że prezydentowi zależało, by w roku 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu marszałkiem seniorem była osoba o „pięknej karcie opozycyjnej”.

Później, po odegraniu hymnu, orędzie wygłosi Andrzej Duda. Po wysłuchaniu głowy państwa posłowie i posłanki złożą ślubowanie. Zazwyczaj według listy alfabetycznej, ale tym razem jako pierwsi ślubować będą posłowie z PiS – taką informację na Twitterze podał Sławomir Nitras.

Łukasz Lipiński: Macierewicz na dzień dobry dzieli Polaków

Posłowie wybiorą marszałka i wicemarszałków Sejmu

Następnie odbędą się pierwsze głosowania: wybór marszałka i wicemarszałków Sejmu. Kandydatką największego klubu, czyli Prawa i Sprawiedliwości, na marszałka jest Elżbieta Witek. Liczbę wicemarszałków Sejm ustala w drodze uchwały. Kandydatami do tych funkcji są: Włodzimierz Czarzasty (klub Lewicy), Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska), Piotr Zgorzelski (PSL), choć w poprzedniej kadencji partia Kosiniaka-Kamysza nie miała swojego wicemarszałka. Konfederacja nie ma swojego klubu. Sejm wybierze również spośród najmłodszych posłów 20 sekretarzy Sejmu.

Jak było? Czytaj: Z wyborem wicemarszałków PiS czekał na Senat

Pierwsze posiedzenie Senatu otworzy prezydent

Także dziś, o godz. 16, rozpocznie się pierwsze posiedzenie Senatu. Otworzy je prezydent, a na marszałka seniora powoła najstarszego wiekiem senatora: Barbarę Borys-Damięcką (Koalicja Obywatelska). Tak jak na pierwszym posiedzeniu Sejmu senatorowie złożą ślubowanie, następnie – co ważne po zmianie regulaminu – w głosowaniu jawnym zostaną wybrani marszałek Senatu, wicemarszałkowie Izby, a także sekretarze. Większość w Senacie ma opozycja, a jej kandydatem na stanowisko marszałka jest Tomasz Grodzki. Kandydatem PiS jest pełniący tę funkcję w poprzedniej kadencji Stanisław Karczewski – według PiS marszałek powinien być z ich ugrupowania, bo mają największą liczbę senatorów. Kandydatami na wicemarszałków Senatu są: Bogdan Borusewicz (KO), Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) oraz Michał Kamiński (PSL).

Czytaj także: PiS zmienił regulamin Senatu i żałuje. Jawne głosowanie

176 nowych posłów i posłanek

Zgodnie z propozycją kancelarii Sejmu posłowie PiS (235) zasiądą w prawej części sali obrad, a obok, bliżej mównicy, posłowie PSL (30). Rzędy za ludowcami mają zająć posłowie Konfederacji (11); dalej w lewej części zasiądą posłowie Koalicji Obywatelskiej (134) i Lewicy (49).

Czytaj także: Jedna trzecia nowych posłów to debiutanci

Z 235 posłów PiS 55 zasiądzie w sejmowych ławach po raz pierwszy. W tym gronie znajdą się m.in. tak znani politycy jak premier Mateusz Morawiecki, szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz czy europoseł dwóch kadencji Marek Gróbarczyk. Wśród posłów debiutantów jest także zastępca rzecznika partii Radosław Fogiel i dotychczasowy gdański radny Kacper Płażyński, syn marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej 2010 r.

Z list komitetu Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD, Wiosna, Lewica Razem) najwięcej posłów – 23 – wprowadził Sojusz; 19 osób jest z Wiosny, a z Razem do parlamentu dostało się sześciu kandydatów. Debiutantami są m.in. Włodzimierz Czarzasty, Adrian Zandberg, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Krzysztof Śmiszek i prof. Maciej Gdula.

Po raz pierwszy w ławach zasiądzie kilku polityków Konfederacji, w tym lider Korony Grzegorz Braun, wiceprzewodniczący partii Wolność Konrad Berkowicz, Artur Dziambor oraz lider Konfederacji Wolność i Niepodległość Krzysztof Tuduj.

W klubie PSL po raz pierwszy w gmachu przy Wiejskiej zasiądzie syn Władysława Bartoszewskiego Władysław Teofil Bartoszewski. Mandat posła zdobyła także m.in. szefowa Stronnictwa w Lubuskiem Jolanta Fedak, która za rządów PO-PSL była ministrem pracy i polityki społecznej. Poza tym: dotychczasowy wicemarszałek województwa zachodnio-pomorskiego Jarosław Rzepa oraz wiceszef PSL Dariusz Klimczak.

134-osobowy klub Koalicji Obywatelskiej będą tworzyć m.in. politycy PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej oraz Zielonych. Nowych posłów jest 45, 89 zasiadało w Sejmie poprzedniej kadencji.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną