Kraj

Trzaskowski czy Duda? Sprawdź, do kogo Ci bliżej

Sprawdź, który kandydat ma takie poglądy jak ty. Sprawdź, który kandydat ma takie poglądy jak ty. Wojciech Grabowski / Forum
Od klimatu przez ustrój po przyszłość po koronakryzysie – rozwiąż quiz przygotowany przez serwis MamPrawoWiedzieć.pl i dowiedz się, który kandydat ma poglądy bliższe Twoim.

Tego rodzaju quizy to w dużym stopniu zabawa, ale mogą nam też ułatwić podjęcie decyzji przy urnie wyborczej. Warto sprawdzić, jakie poglądy mają obaj kandydaci w najważniejszych dziedzinach, żeby móc w najbliższą niedzielę świadomie zagłosować albo upewnić się w swoich przekonaniach.

Quiz składa się z 15 pytań. Dotyczą klimatu, ustroju, wizji gospodarki, polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, ochrony zdrowia, edukacji itd., czyli kompetencji głowy państwa. Odpowiedzi na pytania pochodzą od sztabów lub z wypowiedzi publicznych obu kandydatów. Zapraszamy!

Wybory 12 lipca 2020

W najbliższą niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich, która rozstrzygnie się między kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim a ubiegającym się o reelekcję Andrzejem Dudą. Pierwsza tura odbyła się 28 czerwca, ale żaden kandydat nie osiągnął większości ważnie oddanych głosów. Przypomnijmy: Andrzej Duda otrzymał 43,51 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 30,47. Trzeci był Szymon Hołownia (13,87 proc.).

Zgodnie z uchwaloną w maju ustawą o szczególnych zasadach organizacji wyborów na prezydenta RP w 2020 r. Polacy będą głosować w sposób hybrydowy: tradycyjnie w lokalach wyborczych albo korespondencyjnie. Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7–21, a tuż potem zostaną podane wyniki exit poll.

Przypomnijmy: wybory prezydenckie pierwotnie miały się odbyć 10 maja metodą wyłącznie korespondencyjną. Zostały przesunięte ze względu na stan epidemii, ale i chaos organizacyjny (pakietami wyborczymi, zgodnie z koncepcją ministra Jacka Sasina, miała się zająć Poczta Polska). Państwowa Komisja Wyborcza już 11 maja wydała uchwałę, że „brak było możliwości głosowania na kandydatów”, więc wybory nie mogły się odbyć. Zgodnie z prawem od chwili publikacji uchwały w „Dzienniku Ustaw” (co nastąpiło 1 czerwca) marszałek Sejmu Elżbieta Witek miała dwa tygodnie na wyznaczenie nowej daty. Kadencja Andrzeja Dudy upływa 6 sierpnia.

Sprawdź take:

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii.

Jakub Halcewicz
09.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną