Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Wojna kaczyńsko-polska?

Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego PiS / Youtube
Jarosław Kaczyński igra z ogniem. W bezprecedensowym przemówieniu straszy demonstrantów i wzywa członków PiS do obrony kościołów. To może doprowadzić do eskalacji sporu i tragicznych konsekwencji.
Przypomina się okładka „Polityki” z 2014 r.Polityka Przypomina się okładka „Polityki” z 2014 r.

Wicepremier i prezes PiS przeszedł dziś samego siebie, choć przecież już wcześniej wysoko zawiesił poprzeczkę. Po gorących dniach na ulicach polskich miast i miasteczek oraz burzliwych godzinach dzisiaj w Sejmie postanowił ugasić pożar benzyną.

Czytaj też: Wiedza i władza wicepremiera

PiS w defensywie

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego PiS i jego rząd znalazł się w defensywie. Orzeczenie zakazujące aborcji, które miało skonsolidować elektorat PiS i odwrócić uwagę od coraz mocniej rozlewającej się pandemii i nieudolnej odpowiedzi rządu na zagrożenie, przyniosło skutek przeciwny do zamierzonego. Dziesiątki tysięcy głównie młodych Polek i Polaków z miast oraz mniejszych ośrodków prawie od tygodnia wychodzą na ulicę, by bronić swoich praw. Reakcja na wyrok przeszła wszelkie oczekiwania rządzących.

Przez ostatnie dni w ich szeregach widać było zwątpienie – demonstracje w całym kraju odbywały się prawie bez przeszkód, przedstawiciele PiS i partii satelickich zaczęli przebąkiwać o próbie jakiegoś kompromisu, umożliwiającego aborcję w wypadku tzw. wad śmiertelnych płodu. Dziś jednak prezes przeprowadził kontratak.

Czytaj też: PiS w kryzysie. Parlamentarzyści stawiają się Kaczyńskiemu

Straszy wieloletnim więzieniem?

W materiale Jarosław Kaczyński przypomniał, że „gwałtowne wystąpienia społeczne” przebiegają „w szczególnej sytuacji”, czyli epidemii covid i zakazu zgromadzeń powyżej pięciu osób.

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama