Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Lewica w sondażach nie zyskała, PO nie przestała tracić

Jarosław Kaczyński Jarosław Kaczyński Zbyszek Kaczmarek / Gazeta Polska / Forum
Co się zmieniło w sondażach po głosowaniu na Fundusz Odbudowy? Ostatnie wyniki sugerują, że po kilku miesiącach zastoju poparcie dla PiS może ponownie zmierzać w górę.

Zeszłotygodniowe starcie między PO i Lewicą o ratyfikację Funduszu Odbudowy doprowadziło do największego rozłamu w opozycji od momentu przejęcia przez PiS rządów w 2015 r. W dużej mierze spór dotyczył pytania, czy bez uzyskiwania znaczących ustępstw w zakresie praworządności i praw mniejszości można nawiązać jakąkolwiek współpracę z partią władzy, która dotychczas lekceważyła opozycję.

Czytaj też: Po co lewicy romans z PiS?

.Ben Stanley/Polityka.

Co zmienił Fundusz Odbudowy

Nie ulega jednak wątpliwości, że priorytetem większości Polaków było uruchomienie Funduszu Odbudowy i to bez względu na to, czy dojdzie do tego skutkiem porozumienia ponad podziałami politycznymi, czy też nie. Decyzja PO o wstrzymaniu się od głosu wywołała zatem spekulacje, jaki to będzie miało wpływ na poziom poparcia dla tej partii.

Należałoby jednak podkreślić, że sondaże opublikowane bezpośrednio po pojedynczym wydarzeniu politycznym niekoniecznie pokazują od razu jego skutki. Wyborcy dość wolno reagują na zmieniające się okoliczności, a sondaże odzwierciedlają również ich reakcje na inne, wcześniejsze wydarzenia. Ponadto należy pamiętać, że zmiany w pojedynczych sondażach często są tylko pozorne, wynikają z wahań w granicach błędu statystycznego.

W końcu jedynie długoterminowe trendy będą w stanie nam potwierdzić, czy mamy do czynienia z rzeczywistą zmianą układu sił wśród partii opozycji. Półtora tygodnia po głosowaniu nad Funduszem Odbudowy można jednak wyciągnąć dwa wstępne wnioski: decyzja PO o wstrzymaniu się od głosu nie zapobiegła jej dalszemu spadkowi w sondażach, ale jednocześnie decyzja o głosowaniu za ratyfikacją nie przyniosła korzyści Lewicy.

Reklama