Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

PiS i prezydent pozorują reformę

Prezydent Andrzej Duda Prezydent Andrzej Duda Krzysztof Sitkowski / Kancelaria Prezydenta RP
Izba Dyscyplinarna będzie reformowana zgodnie z projektami władzy. Sejm odrzucił propozycje opozycji. De facto będzie pracował nad projektem prezydenckim, który poparł też PSL.

Reforma będzie więc – jeśli w ogóle będzie – pozorna. Projekt prezydencki proponuje bowiem rozwiązanie Izby Dyscyplinarnej i skomponowanie jej przez prezydenta na nowo, pod nazwą Izby Odpowiedzialności Zawodowej, z wybranych przez niego sędziów. Ci zaś – jak można przypuszczać: neosędziowie – rozpatrzą odwołania sędziów odsuniętych od orzekania przez obecną Izbę Dyscyplinarną.

Mariusz Janicki: Wojenny kompromis według PiS

Izba Dyscyplinarna. Nie zmieni się nic poza nazwą

Można się domyślić, jaki będzie skutek. Tym bardziej że pojawi się nowy delikt dyscyplinarny – odmowa orzekania – wymierzony w sędziów, którzy nie chcą sądzić razem z neosędziami. A delikt dyscyplinarny w postaci oceny prawidłowości powołania neosędziego, który jest dziś w ustawie kagańcowej, pozostaje.

A więc realnie nie zmieni się zapewne nic oprócz nazwy Izby Dyscyplinarnej. Zobaczymy, czy Unia to kupi.

Czytaj też: Nie ma lepszego i gorszego PiS. Oni lepsi nie będą

Kukizowcy i ziobryści za projektem prezydenckim

PSL zapowiada trzy poprawki, które poprawiłyby radykalnie sytuację: usunięcie z Sądu Najwyższego neosędziów z Izby Dyscyplinarnej, w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej mogliby orzekać sędziowie z minimum siedmioletnim stażem (większość neosędziów w SN go nie ma), a sędziowie odsunięci od orzekania zostaliby przywróceni.

Jest mało prawdopodobne, by te poprawki przeszły, bo za projektem prezydenckim głosowała także Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry i posłowie Kukiz ’15. Ma więc większość i bez głosów PSL.

Czytaj też: Święty PiS na wojnie, nie tykać

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną