Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Morawiecki tłucze ryczące jelenie, czyli jak blisko jest dymisja premiera

Premier Mateusz Morawiecki Premier Mateusz Morawiecki Krystian Maj / Kancelaria Prezesa RM
Mamy premiera, który jest zwalczany przez polityków PiS i koalicjanta, który słabnie w partii i ma sporo słabsze niż na początku kadencji notowania. Sondaże CBOS jasno pokazują, że zaufanie do premiera jest niższe niż w 2019 r., a ocena pracy rządu – bardziej krytyczna. Nie wiemy natomiast, czy Morawiecki te turbulencje przetrwa.

Teza, że Mateusz Morawiecki latem 2022 r. politycznie słabuje, jest truizmem. „Stary” PiS ewidentnie gra przeciwko premierowi; jeszcze w czerwcu Jacek Sasin podjął w swym resorcie licznych wrogów Morawieckiego z pełną świadomością, że takiego spotkania nie uda się utrzymać w tajemnicy (pisali o tym dziennikarze Radia Zet, Onet i wp.pl). Publicznie premiera krytykuje Zbigniew Ziobro.

Morawiecki zawsze budził niechęć w części PiS

Czerwcowe rozdanie partyjnych stołków pokazało osamotnienie Morawieckiego w PiS. Żaden z jego ludzi nie został „opiekunem wojewódzkim”, czyli nadzorcą struktur na poziomie regionu. Te funkcje przypadły raczej politykom z innych parafii – Beacie Szydło, Andrzejowi Adamczykowi, Markowi Kuchcińskiemu, Elżbiecie Witek czy Markowi Suskiemu. Także wśród 94 nowych pełnomocników okręgowych niewielu jest ludzi kojarzonych z szefem rządu. To dość jasna wskazówka, że wpływ Morawieckiego na listy wyborcze PiS będzie ograniczony.

Mariusz Janicki: Premier pilnie poszukiwany

Ludzie premiera też przeżywają ciężkie chwile. Szefa kancelarii Michała Dworczyka powoli grzebie afera mailowa (podobnie jak kilku niższej rangi doradców Morawieckiego). Nie chodzi nawet o prawdziwe skandale (jak rozmowy z Julią Przyłębską o terminach rozpraw), bo to pewnie w PiS nie robi wrażenia, ale np. o odgórne usuwanie Szydło z sondażu zaufania do polityków.

Minister rozwoju Waldemar Buda jest obwiniany za negocjacje „kamieni milowych” z Brukselą, minister ds.

Reklama