Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Tragiczny poniedziałek na Podhalu, izraelski atak na konwój humanitarny. 5 tematów, o których musisz dziś wiedzieć

. . Jakub Perlikowski Fotografia / Facebook
Pięć ofiar huraganów na południu Polski; Izrael zbombardował konwój humanitarny, wśród ofiar jest Polak; czy w wyborach samorządowych można zagłosować poza miejscem zameldowania; gdzie zamieszka abp Jędraszewski; Kane goni Lewandowskiego.

1. Tragiczny poniedziałek na Podhalu

Na południu Polski huraganowy wiatr doprowadził w świąteczny poniedziałek do śmierci aż pięciu osób. W Zakopanem drzewo przewróciło się na dziecko, które zmarło po przewiezieniu do szpitala. W Rabce drzewo zabiło dziecko i dwie osoby dorosłe, a w Olczy w wyniku podobnego zdarzenia – upadku drzewa na samochód – zginęła 23-letnia kobieta.

Policja przez cały dzień apelowała, żeby bez potrzeby nie opuszczać domów. Wszyscy mieszkańcy województwa małopolskiego otrzymali też esemesem alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: „UWAGA! Dziś po południu i w nocy (01/02.04) prognozowany silny wiatr i burze z opadami. Możliwe wyłączenia prądu. Unikaj otwartych przestrzeni”.

Jak podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na Kasprowym Wierchu odnotowano siłę wiatru 155 km/godz., wieczorem w Zakopanem wiało wciąż nawet 94 km/godz.

2. Izraelski atak na konwój humanitarny

O ataku sił izraelskich na konwój organizacji World Central Kitchen pisze od rana wiele światowych mediów, powołując się na różne źródła. Brytyjska telewizja Sky News podała, że wśród siedmiu ofiar nalotu jest Polak.

„Weryfikujemy obecnie w trybie pilnym te informacje. Zwróciliśmy się do ambasady Izraela, sił bezpieczeństwa i sił zbrojnych Izraela z prośbą o wyjaśnienia. Na razie dysponujemy jedynie informacjami agencyjnymi. Dostaliśmy też informację od tej organizacji humanitarnej, która zajmuje się pomocą mieszkańcom Gazy” – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Paweł Wroński, rzecznik MSZ.

Do ataku na konwój trzech samochodów World Central Kitchen, która dostarcza żywność wysiedlonym Palestyńczykom, miało dojść w poniedziałkowy wieczór w mieście Deir Balah. Źródła palestyńskie podają, że śmierć poniosło siedem osób, wśród których – oprócz obywatela Polski – jest m.in. Brytyjczyk i Australijczyk. Pokazują m.in. ich zniszczone paszporty.

„Jesteśmy świadomi doniesień, że członkowie World Central Kitchen zginęli w ataku IDF. (…) Pracownicy organizacji humanitarnych i cywile nigdy nie powinni być celem ataku. Nigdy” – czytamy w oświadczeniu amerykańskiej organizacji (jest obecna także m.in. w Ukrainie).

Śmierć obywatelki Australii miał już potwierdzić premier tego kraju Anthony Albanese. Zwrócił się o oficjalne informacje do przedstawicieli Izraela.

3. Wybory samorządowe: ostatni termin

Czy w wyborach samorządowych można zagłosować poza miejscem zameldowania? To wybory lokalne, więc nie można skorzystać z tzw. zaświadczenia o prawie do głosowania i oddać głosu w dowolnym miejscu w kraju.

To, co można zrobić, to – jak tłumaczyła w TVN24 Katarzyna Korowczyk, dyrektorka wydziału organizacyjnego łódzkiego magistratu – złożyć wniosek o zmianę stałego obwodu głosowania. Trzeba jednak pamiętać, że na jego rozpatrzenie urzędy potrzebują czasu i najczęściej jest to pięć dni. A to oznacza, że ostatnim z możliwych terminów na złożenie wniosku jest praktycznie wtorek 2 kwietnia.

Przypomnijmy, że wybory samorządowe odbędą się 7 i 21 kwietnia 2024 r.

4. Gdzie zamieszka Jędraszewski?

W lipcu tego roku znany z politycznego zaangażowania i obraźliwego dla niektórych grup społecznych języka („tęczowa zaraza”) abp Marek Jędraszewski przestanie być metropolitą krakowskim. I – jak pisze lokalna „Gazeta Wyborcza” – choć musi opuścić Franciszkańską 3, nie opuści centrum Krakowa.

Szykowane są dla niego apartamenty z wielkim ogrodem w centrum miasta, na plebani parafii św. Floriana. „Informację potwierdzają trzej krakowscy księża (jeden z nich pracuje w kurii, dwaj kolejni są wikariuszami w śródmiejskich parafiach). Ustanowiono administratora, który zajmuje się remontem budynku i »czyszczeniem« kościelnych mieszkań w sąsiadującej z plebanią kamienicy pod kątem tego, by było jak najmniej świeckich – mówi nam jeden z nich” – pisze krakowska „GW”.

Szkopuł też w tym, że na plebanii parafii św. Floriana przeprowadzono remont, a jest ona wpisana od 1982 r. do rejestru małopolskich zabytków. Nikt nie wystąpił o zgodę na prace remontowe.

5. Czy Kane pobije rekord Lewandowskiego?

W weekend w niemieckiej Bundeslidze rozegrano Klassiker, czyli mecz odwiecznych rywali: Bayernu Monachium i Borussi Dortmund. W obu tych drużynach grał kiedyś Robert Lewandowski (dziś FC Barcelona) i potrafił sprawić, że ta, w barwach której akurat grał, wygrywała to prestiżowe starcie.

Tym razem 2:0 wygrała na wyjeździe Borussia, Bayern grał źle i po raz pierwszy od wielu sezonów praktycznie stracił możliwość zdobycia mistrzostwa kraju (już wiadomo, że trener Thomas Tuchel odejdzie po tym sezonie).

Ale trwa jeszcze jedna rywalizacja o rekord liczby goli w jednym sezonie. Trzy lata temu Lewandowski strzelił ich 41 w 29 meczach i pobił rekord z brodą wybitnego niemieckiego napastnika Gerda Müllera. Teraz Polaka goni jego następca w Monachium Harry Kane, który jednak w sobotę dorobku nie poprawił. Ma wciąż 31 goli w tym sezonie. Do końca pozostało siedem spotkań, a Anglikowi do pobicia rekordu Lewego 11 bramek. Będzie trudno, choć nie jest to niemożliwe.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną