1. Prawybory wyłonią kandydata PiS?
Portal Niezależna oraz Onet opublikowały informację o tym, że to wewnętrzne głosowanie w PiS zdecyduje o kandydacie w przyszłorocznych wyborach. Kandydatami w tym starciu mają być Karol Nawrocki, Tobiasz Bocheński, Mariusz Błaszczak i Marcin Przydacz, choć – według źródeł Onetu – lista nazwisk może się jeszcze zmienić.
Wybory między trzema albo czterema kandydatami mają zostać przeprowadzone na Zjazdach Okręgowych od końca października do połowy listopada. Na razie jedynym oficjalnym kandydatem w wyborach prezydenckich w maju 2025 r. jest Sławomir Mentzen. Kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta poznamy 7 grudnia.
2. Nie żyje szef Hamasu Jahja Sinwar
Przywódca palestyńskiego Hamasu Jahja Sinwar został zabity w czwartek w Strefie Gazy przez izraelskich żołnierzy – ogłosił minister spraw zagranicznych Israel Kac. Sinwar miał zostać zabity w ataku wojsk izraelskich w mieście Rafah na południu Strefy Gazy wraz z dwoma innymi członkami Hamasu.
Sinwar był uważany za jednego z architektów ataku na Izrael 7 października 2023 r., w którym zabito blisko 1,2 tys. osób, a 251 porwano. Od tamtej pory znajdował się na szczycie listy izraelskich celów.
„Izrael od ponad roku prowadzi intensywne działania zbrojne w Gazie. Szacuje się, że w tym czasie wyeliminował ok. 20 tys. uzbrojonych członków rozmaitych bojówek, zabił głównych dowódców, zniszczył też w znacznym stopniu infrastrukturę militarną, składy amunicji, manufaktury rakiet, a także znaczną część tuneli. IDF nie podaje jednak, jak daleko jest do odniesienia zwycięstwa ani jak dokładnie je definiuje. Zasadnicze pytanie dotyczy też tego, jaką strategię ma dziś premier Beniamin Netanjahu” – pisze Agnieszka Zagner.
3. UE dyskutuje o migracji
Migracja była jednym najważniejszych tematów posiedzenia Rady Europejskiej. Przywódcy omawiali m.in. pomysł otwierania poza UE „ośrodków powrotowych” oraz promowane przez Włochy odsyłanie Syryjczyków. Premierka Włoch Giorgia Meloni naciska na normalizację stosunków między UE a Syrią, co miałoby umożliwić odsyłanie obywateli tego kraju próbujących od wybuchu wojny domowej w 2011 r. przedostać się do Włoch.
Podczas dyskusji za zamkniętymi drzwiami von der Leyen zasygnalizowała, że – zapowiadane przez Polskę – ograniczone czasowo i terytorialnie zawieszenie prawa do składania wniosków azylowych uznaje za „do pogodzenia z prawem UE”. „O solidarności z Polską w kontekście migracyjnego ataku hybrydowego z Białorusi miał zapewniać nawet lewicowy premier Hiszpanii Pedro Sanchez, który w unijnych dyskusjach o migracji trwa zasadniczo na skrzydle humanitarnym. Hiszpan miał przypomnieć, że w niedawnej przeszłości również jego kraj miał problem z instrumentalizowaniem migracji do swych eksklaw graniczących z Marokiem w Afryce Północnej” – pisze „Dla Polityki” Tomasz Bielecki.
4. Plan zwycięstwa Ukrainy
„Plan zwycięstwa jest przeznaczony na ten moment i wzywam was wszystkich, abyście pomogli go zrealizować. Jeśli zaczniemy teraz i będziemy postępować zgodnie z planem, możemy zakończyć tę wojnę najpóźniej w przyszłym roku” – oświadczył Wołodymyr Zełenski na spotkaniu z liderami państw Unii Europejskiej w Brukseli. Ukraiński przywódca przedstawił swój plan pokojowy, którego pierwszym punktem jest zaproszenie Ukrainy do NATO.
Zełenski powiedział dziennikarzom, że zdaje sobie sprawę z tego, że Ukraina może wejść do NATO dopiero po zakończeniu wojny. Powtórzył, że jego plan jest mostem do skutecznej konferencji pokojowej. „Jeśli jednak nie dostaniemy wsparcia, to walki będą trwały dalej” – przyznał ukraiński prezydent.
„(...) Wszyscy dobrze wiedzą, że rosyjski opór przed przyjęciem Ukrainy do NATO wynika tylko z jednego: Rosjanie nie traktują ewentualnego pokoju jako czegoś trwałego, będą chcieli wznowić działania. I dlatego Ukraina powinna pozostać neutralna, czyli bezbronna (...). Od razu sobie powiedzmy – Rosja nie zgodzi się na żaden pokój, w którym nie dostanie gwarancji nieprzyjęcia Ukrainy do NATO” – komentowali w „Polityce” Michał i Jacek Fiszerowie.
5. Zbigniew Ziobro pozywa „Fakty” TVN
Zbigniew Ziobro poinformował na portalu X (dawniej Twitter), że pozwie „Fakty” TVN za informacje podane na temat jego choroby. Chodzi o stwierdzenie, że opinia biegłego dla komisji śledczej ds. Pegasusa była oparta na „pełnej dokumentacji medycznej”. Były minister sprawiedliwości twierdzi, że to nieprawda.
W poniedziałek 14 października Ziobro nie stawił się przed sejmową komisją śledczą ds. Pegasusa i nie usprawiedliwił swojej nieobecności. Przesłuchanie zaplanowano po uzyskaniu przez komisję opinii biegłego, który ocenił, że stan zdrowia Ziobry pozwala mu na zeznawanie. W związku nieobecnością byłego szefa MS komisja zdecydowała, że zwróci się do sądu o ukaranie go, a kolejny termin przesłuchania wyznaczony został na 4 listopada.
Jednocześnie kilka dni później, w czwartek 17 października, Ziobro stawił się w prokuraturze okręgowej w Sieradzu w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym przeszukań w jego domu.