Dziennikarz Roku pyta noblistę - Domosławski vs Llosa

Kronika zapomnianych śmierci
"Trzeba bezkompromisowo krytykować nadużycia i okrucieństwa popełniane przez wielkie firmy, ale zasadnicza odpowiedzialność spoczywa na rządach" - mówi laureat literackiej Nagrody Nobla 2010.
Mario Vargas Llosa na spotkaniu w Warszawie
Piotr Stasiak/Polityka

Mario Vargas Llosa na spotkaniu w Warszawie

Pisarz oblężony przez polskich fanów
Piotr Stasiak/Polityka

Pisarz oblężony przez polskich fanów

Okładka ostatniej książki Llosy
materiały prasowe

Okładka ostatniej książki Llosy

Książki Llosy tłumaczyli u nas m.in. Filip Łobodziński i Carlos Marrodan Casas
materiały prasowe

Książki Llosy tłumaczyli u nas m.in. Filip Łobodziński i Carlos Marrodan Casas

Jest 1903 r. Roger Casement, Irlandczyk, konsul w służbie rządu brytyjskiego, jedzie do Konga, by sprawdzić, czy dochodzące stamtąd wieści o popełnianych okrucieństwach są prawdziwe. Wolne Państwo Kongo jest zagłębiem kauczukowym, jego mieszkańcy są zmuszani do niewolniczej pracy, w razie nieposłuszeństwa – okaleczani i bestialsko mordowani. Władzę w Kongu sprawuje Leopold II, król Belgii, któremu na konferencji w Berlinie w 1885 r. mocarstwa europejskie nadały ów afrykański kraj jako własność osobistą. Casement pisze raport o zbrodniach króla Leopolda... Kilka lat później, też jako wysłannik rządu, demaskuje zbrodnie brytyjskiej firmy kauczukowej w Amazonii. Zderzenie ze zbrodniami kolonializmu czyni zeń wroga imperium, dla którego pracował – jest wszak Irlandczykiem, człowiekiem z kraju podbitego przez Brytyjczyków. Angażuje się w przygotowania do antybrytyjskiej rebelii. Pojmany i oskarżony o zdradę, zostaje skazany na śmierć i powieszony. Jednak jego śmierć fizyczną poprzedza śmierć cywilna. Zanim zostanie stracony, staje się obiektem wściekłej kampanii, nie tylko jako zdrajca imperium, lecz także jako homoseksualista i pedofil. Propagandową amunicją, z której wystrzeliło w niego brytyjskie imperium, były dzienniki, w których Casement opisywał swoje przygody seksualne w Kongu i Amazonii. Do dziś trwa spór o ich autentyczność, niektórzy sądzą, że ich część sfałszowali Brytyjczycy.

Kim był w istocie Roger Casement? Dlaczego Mario Vargas Llosa akurat jego uczynił bohaterem swojej powieści? Co w tej zapomnianej postaci sprzed stu lat może być ciekawego i istotnego dla czytelników na początku XXI w.?

Artur Domosławski: – „Chcemy, żeby początkiem i końcem ludobójstwa był nazizm. Tak jest najwygodniej...” – ta myśl szwedzkiego pisarza Svena Linqvista ma wiele wspólnego z pana powieścią „Marzenie Celta”. Zgodzi się pan?

Mario Vargas Llosa: Nazizm był tylko jednym z etapów długiej historii ludobójstw i masowych zbrodni. Te, które ukazuję w „Marzeniu Celta”, należą do tych najmniej znanych, otoczone są milczeniem. Ludobójstwo w Kongu było prawdopodobnie pierwszym ludobójstwem XX w.: miliony Kongijczyków – szacunki mówią o 8–10 mln – zmarły w wyniku polityki króla Leopolda II. Był to bez wątpienia jeden z najokrutniejszych systemów kolonialnych, jego celem były zyski, eksploatacja bogactw naturalnych, choć starano się motywy te przysłonić maską modernizacji, chrystianizacji czy postępu, jaki niesie wolny handel. W Amazonii liczba zamordowanych była mniejsza, to tereny mniej zaludnione, ale na pewno można mówić o tysiącach zabitych, a niektóre wspólnoty autochtoniczne w wyniku eksploatacji prowadzonej przez firmy kauczukowe po prostu zniknęły.  Roger Casement zdemaskował te zbrodnie.

Leopold II nie jest wcale uważany za pierwszego ludobójcę, przynajmniej nie wszędzie...

Czasem otacza go wręcz legenda humanisty – i to nie tylko w Belgii. W niektórych książkach historycznych w Europie nadal można przeczytać, że był idealistą, że chciał przynieść Afryce cywilizację... Niestety, tragedia Konga trwa do dziś: to kraj chaosu, wojen, który nigdy nie stworzył nowoczesnych instytucji, nigdy nie miał demokracji. Praprzyczyną jest destrukcja społeczeństwa, jakiej dokonał belgijski kolonializm.

Hitler oddychał europejskim powietrzem, które było nasycone przeświadczeniem, że imperializm to proces nieunikniony i że zgodnie z prawami natury – jak uważano – doprowadzi do zagłady „ras niższych”.

Różnica między Leopoldem II a Hitlerem polega na tym, że Hitler wyznaczył sobie za cel zagładę jednej rasy. Celem Leopolda II była eksploatacja bogactw, nie eksterminacja – ta ostatnia była konsekwencją chciwości, wyzbycia się ludzkich odruchów, braku skrupułów. Stworzono system, w którym człowieka traktowano wyłącznie jako narzędzie. Skutki były jednak takie same: potworne ludobójstwo.

Casement jedzie do Kongo jako idealista, który wierzy w to, że Europejczycy mają szerzyć w Afryce cywilizację, chrześcijaństwo, wolny handel...

W to wierzy cała Europa jego czasów. Wielu ówczesnych młodych z podziwem patrzyło na wielkich kolonizatorów i odkrywców, takich jak dr Livingstone, jak Stanley...

... i zajęło mu parę lat odkrycie, czym w istocie jest kolonializm.

Prawdopodobnie Casement odkrył szybko, że idee kolonializmu opierają się na fałszywej mitologii. Tym, co zajęło mu trochę czasu była radykalna transformacja przekonań w działanie, w osobistą decyzję, że poświęci życie obaleniu wielkiego kłamstwa. Działał z ogromną konsekwencją i odwagą. Jego walka przyniosła efekty: w końcu sami Brytyjczycy stanęli na czelu ruchu, który doprowadził do odebrania Konga Leopoldowi II i zmuszenia go do oddania tej jego osobistej posiadłości państwu. Raport o okrucieństwach w Amazonii doprowadził do jeszcze większego zwycięstwa: upadku wielu kompanii kauczukowych.

Wiedział pan o zbrodniach firm kauczukowych na terenie peruwiańskiej części Amazonii czy odkrył je pan dopiero w czasie pracy nad powieścią?

Na temat Amazonii, powiedzmy, znane były pewne dokumenty...

A szkołach w Peru uczy się o tych zbrodniach?

Zupełnie nie, to wstydliwa, niewygodna część naszej historii. Właściciela Peruvian Amazon Company, Julia C. Aranę, którego można nazwać drobnym ludobójcą, przedstawia się w niektórych książkach jako patriotę, człowieka broniącego kawałka narodowego terytorium, które potem zajęła Kolumbia. Jednak Arana został przynajmniej ukarany. Stracił majątek – a był jednym z najbogatszych ludzi Ameryki Łacińskiego swojej epoki - dożył swoich dni jako mroczny deputowany i człowiek przegrany. To zresztą też postać na powieść, aż dziwne, że nikt jej nie napisał.

 

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną