Dobra „Passa” Daniela

Cały Passent
Arogant, egocentryk, introwertyk, dyletant. Ekonomista, który dużo pisał, ale nie czytał. Na nartach jeździł słabo, jako mężczyzna, a też jako publicysta i redaktor popełnił wiele błędów, zwłaszcza po 1981 r., za które przeprosił wszystkich urażonych.
Daniel Passent urodził się w 1938 r. w Stanisławowie jako Dawid Pasensztein. Rodziców, którzy zostali w 1944 r. zadenuncjowani i zamordowani, w ogóle nie pamięta.
Leszek Zych/Polityka

Daniel Passent urodził się w 1938 r. w Stanisławowie jako Dawid Pasensztein. Rodziców, którzy zostali w 1944 r. zadenuncjowani i zamordowani, w ogóle nie pamięta.

Daniel Passent, nasz kolega z POLITYKI o najdłuższym, obok Mariana Turskiego, w niej stażu złożył obszerną relację ze swojego życia Janowi Ordyńskiemu – właśnie ukazała się drukiem. I w tej opowieści wszystkie te powyżej przywołane swoje cechy i przywary odsłonił z wielką i godną szacunku otwartością.

Urodził się w 1938 r. w Stanisławowie jako Dawid Pasensztein. Rodziców, którzy zostali w 1944 r. zadenuncjowani i zamordowani, w ogóle nie pamięta, ma tylko jedno zdjęcie ojca, które dostał wiele lat później w Paryżu. Sam się uratował przechowywany przez Polaków, co w książce próbuje jakoś uporządkować, choć nie jest to łatwe, gdyż w dokumentach i relacjach występują różne sprzeczności i zagadki, a pamięć jest bardzo mglista. Trudno czytać te fragmenty książki bez zatykającego dech w piersiach wzruszenia.

Po wojnie, już jako Daniel Passent, został przejęty i wychowany przez wujostwo Prawinów. Jakub Prawin, przedwojenny ideowy komunista, w PRL generał i dyplomata (szef Polskiej Misji Wojskowej w Berlinie w latach 1946–50), człowiek niebanalny i niezwykły, dla swojego przybranego syna stał się nie tylko osobą uczuciowo bardzo bliską, ale także wielkim autorytetem.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną