Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

List jurorów „Angelusa” w związku z publikacjami Krzysztofa Masłonia

materiały prasowe
W swoich tekstach Masłoń w sposób agresywny odnosi się do pisarzy, w tym do nominowanych w ubiegłych latach do „Angelusa". Mimo że zasiada w jury tej nagrody.

Monika Sznajderman i Andrzej Stasiuk skierowali do przewodniczącego Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” list, w którym piszą między innymi: „Z oburzeniem obserwujemy niewybredne, haniebne ataki na wybitnych przedstawicieli świata kultury, niemające nic wspólnego z jakąkolwiek merytoryczną krytyką, których autorem jest członek jury prestiżowej i przyznawanej za publiczne pieniądze Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus Krzysztof Masłoń. W naszej ocenie fakt pozostawania przez Krzysztofa Masłonia w składzie jury szkodzi nagrodzie i podważa jej wiarygodność”.

W wywiadzie udzielonym Dorocie Wodeckiej Monika Sznajderman zwraca się również do jurorów: „Chciałabym wiedzieć, co czują, rozmawiając o literaturze z osobą, która na co dzień zamiast uprawiania krytyki obraża ludzi kultury, w tym i autorów książek, które zostały do tej nagrody zgłoszone”.

Poczuliśmy się w obowiązku odpowiedzieć.

Jako jurorzy „Angelusa” ze smutkiem przyjęliśmy ostatnie publikacje prasowe autorstwa Krzysztofa Masłonia. W swoich tekstach, używając sformułowań agresywnych i poniżających, odnosi się on do pisarzy, wśród nich również tych, którzy w latach poprzednich nominowani byli do nagrody „Angelus”.

Uważamy, że słowa takie nie powinny wyjść spod pióra członka jury, uderzają bowiem bezpośrednio nie tylko w twórców, ale także w dobre imię jednej z najważniejszych nagród literackich w tej części kontynentu, przyznawanej przez Wrocław, pragnący być miastem spotkań i dialogu. Uderzają one także w samą ideę tej nagrody, jaką jest poszukiwanie wspólnoty pisarzy różnych narodów i kultur, reprezentujących różne doświadczenia i światopoglądy.

Jury „Angelusa” co roku dokłada wszelkich starań, by do finału nagrody trafiły – zgodnie z założeniami tego wyróżnienia – książki, które „podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur”.

Pragniemy zauważyć, że w poprzednich latach jury wybrało do finałowej siódemki dzieła Olgi Tokarczuk i Andrzeja Stasiuka. Krzysztof Masłoń, wieloletni juror „Angelusa", nie zajmował wtedy w tej sprawie odrębnego stanowiska.

Justyna Sobolewska, Stanisław Bereś, Tomasz Łubieński, Michał Nogaś, członkowie jury Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Musicale na fali. Taki mało rozśpiewany z nas naród, a nie ma spektaklu bez piosenki

Nie należymy do narodów rozśpiewanych, ale w teatrze trudno dziś znaleźć spektakl bez choćby jednej piosenki. Przybywa też dobrych rodzimych musicali.

Aneta Kyzioł
18.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną