„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Kultura

List jurorów „Angelusa” w związku z publikacjami Krzysztofa Masłonia

materiały prasowe
W swoich tekstach Masłoń w sposób agresywny odnosi się do pisarzy, w tym do nominowanych w ubiegłych latach do „Angelusa". Mimo że zasiada w jury tej nagrody.

Monika Sznajderman i Andrzej Stasiuk skierowali do przewodniczącego Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” list, w którym piszą między innymi: „Z oburzeniem obserwujemy niewybredne, haniebne ataki na wybitnych przedstawicieli świata kultury, niemające nic wspólnego z jakąkolwiek merytoryczną krytyką, których autorem jest członek jury prestiżowej i przyznawanej za publiczne pieniądze Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus Krzysztof Masłoń. W naszej ocenie fakt pozostawania przez Krzysztofa Masłonia w składzie jury szkodzi nagrodzie i podważa jej wiarygodność”.

W wywiadzie udzielonym Dorocie Wodeckiej Monika Sznajderman zwraca się również do jurorów: „Chciałabym wiedzieć, co czują, rozmawiając o literaturze z osobą, która na co dzień zamiast uprawiania krytyki obraża ludzi kultury, w tym i autorów książek, które zostały do tej nagrody zgłoszone”.

Poczuliśmy się w obowiązku odpowiedzieć.

Jako jurorzy „Angelusa” ze smutkiem przyjęliśmy ostatnie publikacje prasowe autorstwa Krzysztofa Masłonia. W swoich tekstach, używając sformułowań agresywnych i poniżających, odnosi się on do pisarzy, wśród nich również tych, którzy w latach poprzednich nominowani byli do nagrody „Angelus”.

Uważamy, że słowa takie nie powinny wyjść spod pióra członka jury, uderzają bowiem bezpośrednio nie tylko w twórców, ale także w dobre imię jednej z najważniejszych nagród literackich w tej części kontynentu, przyznawanej przez Wrocław, pragnący być miastem spotkań i dialogu. Uderzają one także w samą ideę tej nagrody, jaką jest poszukiwanie wspólnoty pisarzy różnych narodów i kultur, reprezentujących różne doświadczenia i światopoglądy.

Jury „Angelusa” co roku dokłada wszelkich starań, by do finału nagrody trafiły – zgodnie z założeniami tego wyróżnienia – książki, które „podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur”.

Pragniemy zauważyć, że w poprzednich latach jury wybrało do finałowej siódemki dzieła Olgi Tokarczuk i Andrzeja Stasiuka. Krzysztof Masłoń, wieloletni juror „Angelusa", nie zajmował wtedy w tej sprawie odrębnego stanowiska.

Justyna Sobolewska, Stanisław Bereś, Tomasz Łubieński, Michał Nogaś, członkowie jury Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”

Reklama

Czytaj także

Rynek

Życie usłane Lotosem. Sprawdzamy, ile ludzie bliscy Obajtkowi zarabiają w norweskiej spółce Orlenu

Dochody uzyskiwane i opodatkowane w Norwegii stanowią w tym kraju informację publiczną. Zapytaliśmy więc tamtejszy urząd podatkowy o zarobki w orlenowskiej spółce.

Anna Dąbrowska, Mieszko Czarnecki
05.06.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną