Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Rusza Camerimage, najfajniejszy festiwal operatorów filmowych w Polsce (i nie tylko!)

W konkursie głównym szansę na Złotą Żabę mają „Powidoki” Andrzeja Wajdy. W konkursie głównym szansę na Złotą Żabę mają „Powidoki” Andrzeja Wajdy. Anna Włoch / Akson Studio
Camerimage został w tym roku uznany przez prestiżowe amerykańskie czasopismo „MovieMaker” za jeden z 25 najfajniejszych festiwali filmowych świata.
Plakat promujący 24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Camerimagemateriały prasowe Plakat promujący 24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Camerimage

Michael Chapman, twórca zdjęć do „Wściekłego byka” Martina Scorsese, współpracujący również z takimi reżyserami jak Andrew Davis („Ścigany”), Hal Ashby („Ostatnie zadanie”) czy Philip Kaufman („Wschodzące słońce”), otrzyma nagrodę za całokształt twórczości na 24. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Camerimage (Bydgoszcz, 12–19 listopada). Za szczególną wrażliwość wizualną wyróżniony zostanie kanadyjski producent, pochodzący z Węgier Robert Lantos, wspierający twórczość m.in. Atoma Egoyana, Davida Cronenberga, Denysa Arcanda, Bruce’a Beresforda i Istvána Szabó.

Festiwal otworzy „La La Land” romantyczna komedia z dwójką najgorętszych młodych aktorów Hollywood – Emmą Stone i Ryanem Goslingiem (zwycięzca Toronto). W konkursie głównym szansę na Złotą Żabę mają „Powidoki” Andrzeja Wajdy oraz „Maria Skłodowska-Curie” Marie Noelle z Karoliną Gruszką w roli tytułowej. Rywalizować będą m.in. ze „Snowdenem” Olivera Stone’a sensacyjną biografią byłego pracownika CIA i NSA, który ujawnił skalę nielegalnych podsłuchów prowadzonych przez amerykański rząd.

Camerimage: filmy polskie, dokumentalne, norweskie i nie tylko

W prestiżowym konkursie filmów polskich znalazła się m.in. „Zaćma” Ryszarda Bugajskiego i „Szczęście świata” Michała Rosy.

Wyjątkowo atrakcyjnie wygląda też konkurs dokumentalny. Uwagę przykuwa zwłaszcza ekologiczny „Czy czeka nas koniec?” Fishera Stevensa z Leonardo DiCaprio w roli obrońcy środowiska i Posłańca Pokoju Organizacji Narodów Zjednoczonych na temat skutków globalnego ocieplenia klimatu. Film jest zapisem podróży gwiazdora rozmawiającego z naukowcami, światowymi przywódcami, ekologami i lokalnymi społecznościami w celu znalezienia rozwiązania największych wyzwań naszych czasów.

Z pokazów specjalnych zwraca uwagę historyczna superprodukcja Chrisa Menaula „Zabić Chrystusa”, adaptacja popularnej książki Billa O’Reilly’ego, znanego dziennikarza i prezentera telewizyjnego związanego z Fox News Channel, w której opowieść o narodzinach, życiu i śmierci syna bożego została przedstawiona na tle sporów kulturowych oraz napięć politycznych pomiędzy rzymskimi władzami oraz żydowskimi patriarchami.

Odbędą się również przeglądy kina norweskiego, państw nadbałtyckich, miniretrospektywy niedawno zmarłych operatorów Vilmosa Zsigmonda, Haskella Wexlera oraz reżysera Arthura Hillera.

Jessica Lange gościem festiwalu

Camerimage został w tym roku uznany przez prestiżowe amerykańskie czasopismo „MovieMaker” za jeden z 25 najfajniejszych („coolest”) festiwali filmowych świata. Bydgoszcz odwiedzi m.in. hollywoodzka gwiazda Jessica Lange, która odbierze nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskikego i spotka się z publicznością przy okazji prezentacji wystawy swoich zdjęć, oraz włoski operator Vittorio Storaro, który opowie o swoich doświadczeniach związanych z filmowaniem techniką cyfrową przy kręceniu „Śmietanki towarzyskiej” w reżyserii Woody’ego Allena.

Gośćmi festiwalu będą także światowej sławy reżyserzy Brytyjczyk Michael Apted („Opowieści z Narni. Podróż wędrowca do świtu”, „Świat to za mało”, „Goryle we mgle”) i Kanadyjczyk Atom Egoyan („Ararat”, „Słodkie jutro”).

Więcej: www.camerimage.pl

Reklama

Czytaj także

null
Historia

Mieli rusyfikować, a się spolonizowali. Rosyjscy kolonizatorzy na Mazowszu

W XIX w. car sprowadził na Mazowsze rosyjskich kolonistów. Mieli krzewić rodzimą kulturę i zruszczać okoliczną ludność. Zamiast tego Rosjanie sami się spolonizowali.

Violetta Wiernicka
21.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną