Kultura

Komiks

Komiks: autorskie podsumowanie 2016 r.

materiały prasowe

1. Manu Larcenet, Codzienna walka, Wydawnictwo Komiksowe.

Jeden z najlepszych frankofońskich komiksów obyczajowych ostatniego 20-lecia. Prywatna historia płynnie łączy się tu z wielowątkową opowieścią o polityczno-społecznych problemach współczesnej Francji.

2. Riad Sattouf, Arab przyszłości, Kultura Gniewu.

Niepoprawny politycznie, autobiograficzny komiks o dzieciństwie rozdartym między Europą a krajami arabskimi. Drapieżny humor rodem z „Charlie Hebdo”.

3. Tom Gauld, Mooncop, Wydawnictwo Komiksowe.

Księżyc jako metafora wewnętrznej pustki i wyobcowania, doskonale wyrażona dzięki skrajnie minimalistycznym rysunkom. I to brytyjskie poczucie humoru.

4. Daniel Clowes, Patience, Kultura Gniewu.

Klasyk komiksu niezależnego po raz kolejny snuje opowieść o amerykańskich loserach i dziwakach. Tym razem jeszcze funduje im podróże w czasie, co niezwykle cieszy oko czytelnika.

5. Emily Carroll, Przez las, Entliczek.

Autorka w jednym tomie zebrała 5 doskonałych opowieści grozy. Będziemy bać się nie tylko dzięki klimatycznym rysunkom i kolorom, ale przede wszystkim dlatego, że Carroll potrafi z wielkim wyczuciem opowiadać obrazem, zręcznie stopniując napięcie.

6. Joan Cornellà, Zonzo, Timof Comics.

„Zonzo” nie należy czytać przy śniadaniu ani brać ze sobą na relaksujące wakacje. Okrutny surrealizm i obrzydliwe przygody bohaterów nie wszystkim będą się podobać. Ale pod każdym względem jest to rzecz wyjątkowa.

7. Michael Kichka, Drugie pokolenie, MOCAK.

Kichka, podobnie jak Art Spiegelman, dorastał w cieniu ojca, który przeżył Holocaust. Ale dzięki trochę karykaturalnym rysunkom opowieść ma jednak inny charakter niż słynne „Maus”.

8. Søren Mosdal, Eryk Rudy. Opowieść zimowa, Centrala.

Mroczna historia o żądzy władzy i wikingu, który nie kłaniał się ówczesnym trendom, czyli chrystianizacji. Agresywna, a zarazem przemyślana i spektakularna szata graficzna.

9. Krzysztof Owedyk, Będziesz smażyć się w piekle, Kultura Gniewu.

Polska branża muzyczna w całej swej okazałości. Bardzo dopracowany pod względem detali i kreacji postaci album o młodym muzyku, który trafia do słynnej metalowej kapeli.

10. Yohan Radomski (scenariusz), Jakub Rebelka (rysunki), Miasto psów, Kultura Gniewu.

Jakub Rebelka po latach milczenia wraca do komiksu. Przepięknie i z ogromnym rozmachem narysowana, iście szekspirowska historia, która tworzona była dla francuskiego wydawcy.

Polityka 52/53.2016 (3091) z dnia 18.12.2016; Afisz. Premiery; s. 118
Oryginalny tytuł tekstu: "Komiks"
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną