Kultura

Start festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM w Szczecinie już 19 września!

Start festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM w Szczecinie już 19 września!

Concha Buika Concha Buika Materiały klienta
Wielowątkowy, spektakularny, intrygujący – tak w trzech słowach można opisać odważny projekt Filharmonii w Szczecinie – MUSIC.DESIGN.FORM Festival, który odbędzie się w dniach 19-23 września.
.Materiały klienta .
.Materiały klienta .

Program wydarzenia i jego zasięg mocno wychodzą poza granice wytyczane standardowo przez mury filharmonii. Wyjątkowe wrażenia muzyczne, spora dawka pozytywnych emocji, wiedzy oraz inspirujących doznań artystycznych – gwarantowane. Festiwal MDF to wydarzenie ponad podziałami, łączące różne dziedziny sztuki. Publiczność podczas pięciu dni doświadczy m.in.: koncertów, wystaw, warsztatów, wykładów i dyskusji, wizualizacji świetlnych i brzmieniowych. Filharmonia na czas festiwalu sama stanie się obiektem artystycznym zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Na elewacji budynku zobaczymy różnobarwne plamy, minimalistyczne miraże czy pulsujące światłem kształty – bryła Filharmonii po raz pierwszy rozbłyśnie w taki sposób. Hol zamieni się w miejsce prezentacji mappingowej instalacji, która oprócz doznań estetycznych będzie również przekazywać cenne informacje festiwalowym gościom. Atrakcyjną oprawę wizualną otrzymają także koncerty i wystawy odbywające się w ramach MDF Festival.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w SzczecinieMaciej Cybulski/Materiały klientaFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Głównym założeniem festiwalu jest pokazanie umowności poddziałów na rodzaje, gatunki i style wypowiedzi artystycznej. – Festiwal jest próbą uchwycenia w jednym, wyjątkowym miejscu i czasie zjawisk, które są wyznacznikiem kierunków we współczesnej szeroko rozumianej sztuce – mówi Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii w Szczecinie.

Niewątpliwie dużym wydarzeniem będzie koncert „An Evening of Chamber Music” by Philip Glass z udziałem: Tima Faina – skrzypce, Matta Haimovitza – wiolonczela oraz Maki Namekawy – fortepian. Interesująco zapowiada się również koncert „A Heroine for our time – the artist Julia Pastrana”, synth-popowej grupy Apparatjik, której liderem jest Magne Furuholmen – członek i założyciel zespołu A-ha. Będzie to światowa prapremiera orkiestrowej wersji utworu „Heroine of our time”, opartego na materiale muzycznym do powstającej opery o tragicznym życiu meksykańskiej artystki cyrkowej Julii Pastrana. Historię o osobliwej kobiecie z brodą, jej losie i samotności opowiedzą artyści w składzie: BUIKA – wokal, Apparatjik (Jonas Bjerre, Magne Furuholmen, Martin Terefe), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Rune Bergmann – dyrygent.

Jednym z gości festiwalu będzie również Beardyman – jeden z najlepszych beatboxerów na świecie. W finałowej części swojego show artysta wykorzysta set, w którym pojawią się sekwencje różnych gatunków muzycznych.

Na potrzeby festiwalu został stworzony również pierwszy w historii dźwiękowy obraz Szczecina. Dźwięki Szczecina, które zostały zarejestrowane podczas specjalnej akcji samochodowej, stały się fundamentem eksperymentalnego utworu „The Sound of Szczecin”. Zostanie on wykonany podczas finałowego koncertu. Czwarty dzień festiwalowy zakończy się natomiast wielkim afterparty w szczecińskim Klubie K4. Zagrają: Hellfish, Hachiwari TV oraz Rombanka Soundsystem – najstarszy breakcore’owy kolektyw w Polsce.

Na festiwalowiczów czekają również wystawy i wyjątkowe instalacje interaktywne, stanowiące doskonałe tło dla rozgrywających się wydarzeń. Złożą się na nie m.in.: ponad 80-letnie meble zaprojektowane przez jednego z najwybitniejszych architektów klasycznego modernizmu – Ludwiga Mies van der Rohe, wystawa fotografii „Duński design w obiektywie Piotra Topperzera”,wystawa wzornictwa skandynawskiego „Modernizm w nowym ujęciu” czy wystawa mebli „Ready for use | ready for play”.Ciekawie zapowiada się również interaktywna instalacja audiowizualna autorstwa grupy panGenerator. Spirala schodów filharmonii zostanie przekształcona w studnię, w której głosy gości festiwalowych przybiorą materialną i wizualną formę. W programie znajdą się również warsztaty dla dzieci i dorosłych, a także wykład i dyskusje poświęcone zagadnieniom współczesnego designu.

Concha BuikaMateriały klientaConcha Buika

Program festiwalu MDF dostępny jest na www.mdf.filharmonia.szczecin.pl. Wstęp na wiele wydarzeń odbywających się w ramach MDF jest bezpłatny. Bilety na koncerty można zakupić online przez strony: mdf.filharmonia.szczecin.pl, filharmonia.szczecin.pl, bilety24.pl oraz w kasach stacjonarnych Filharmonii w Szczecinie.

Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Syn, który nie rozstał się ze swoją matką – częsta przyczyna małżeńskich kryzysów

Prof. Bogdan de Barbaro o relacjach z teściowymi i teściami, babciami i dziadkami.

Agnieszka Krzemińska
17.04.2019
Reklama