Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kultura

Klasyka na nowo. Nadchodzi 8. edycja Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu

Europejska Noc Literatury 2019 Europejska Noc Literatury 2019 Materiały partnera
25 maja Plac Grunwaldzki we Wrocławiu rozbrzmiewać będzie prozą najlepszych europejskich i światowych autorów. 8. odsłona Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się pod hasłem „Klasyka na nowo” – selekcja tekstów składać się będzie ze współczesnych przekładów klasycznych pozycji literatury. Jak zawsze 10 wybranych tekstów usłyszymy w 10 nietypowych lokalizacjach, czytane przez 10 znakomitych postaci polskiej kultury.

Europejska Noc Literatury to realizowany w wielu miastach kontynentu projekt prezentujący twórczość europejskich pisarzy. To święto czytelników, którzy w ten jeden wieczór usłyszeć mogą znakomitą prozę w interpretacjach wybitnych twórców kultury, a przy okazji odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. We Wrocławiu wydarzenie zagościło po raz pierwszy w 2013 roku jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Kolejna okazja do usłyszenia najlepszej beletrystyki w wykonaniu osobowości polskiej kultury już wkrótce – 8. edycja ENL odbędzie się 25 maja na Placu Grunwaldzkim. Czytania rozpoczną się w tym samym czasie i będą powtarzane co 30 minut między 18:00 a 22:30, co umożliwi uczestnikom wysłuchanie wszystkich tekstów. Już po raz kolejny program ENL przygotowany został przez zaproszonego do współpracy eksperta – kuratorką nadchodzącej odsłony została krytyczka i promotorka czytelnictwa Justyna Sobolewska. Selekcja tekstów będzie diametralnie inna niż ta, do której zdążyły przyzwyczaić odbiorców poprzednie edycje wydarzenia: składać się będzie nie z wydawniczych premier, a ze współczesnych przekładów klasycznych pozycji literatury europejskiej.

Literacka klasyka jak nowa

Dawno nie było wśród nowości tylu wznowień klasyki. Dlatego chcielibyśmy, żeby publiczność posłuchała fragmentów znanych, najważniejszych dzieł literackich w nowych przekładach – wyjaśnia temat „Klasyka na nowo” Justyna Sobolewska. - Chcemy też zwrócić uwagę na rolę tłumaczy, którzy w ostatnich latach przestają być niewidzialni i wreszcie pisze się o nich jako o pisarzach i autorach przekładu – dodaje kuratorka ENL-u. Wśród czytanych podczas najbliższej edycji tekstów znalazły się fragmenty „Procesu” Franza Kafki (przeł. Jakub Ekier), którego nowe tłumaczenie uwzględnia zarzucone przez autora rozdziały; pierwszego w języku polskim przekładu nie tylko literackiego, ale i przygotowanego z głęboką znajomością kontekstu filozoficznego „Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego; niezwykle bliskiego oryginałowi tłumaczenia „Pani Bovary” Gustave'a Flauberta (przeł. Ryszard Engelking). W programie pojawią się tez klasyki, które w nowych wydaniach prezentowane będą pod zmienionymi tytułami: „W poszukiwaniu utraconego czasu” Marcela Prousta (przeł. Krystyna Rodowska, wcześniej: „W poszukiwaniu straconego czasu”) i „Dół” (w poprzednich wydaniach: „Wykop”) Andrieja Płatonowa (przeł. Adam Pomorski). 25 maja usłyszeć będzie można także jedno z najbardziej niepokojących utworów XX wieku - „Obcego” Alberta Camus (przeł. Marek Bieńczyk), „Zgrozę w Dunwich” mistrza literatury grozy H.P. Lovecrafta (przeł. Maciej Płaza) oraz arcydzieło Jamesa Joyce’a „Ulissesa” (przeł. Maciej Świerkocki). Nie zabraknie i polskiego akcentu: jeden z zaproszonych gości zinterpretuje dla wrocławskiej publiczności fragment „Jądra ciemności” angielskiego pisarza polskiego pochodzenia Josepha Conrada (przeł. Magda Heydel). Listę 10 tekstów 8. edycji Europejskiej Nocy Literatury zamyka niewątpliwa gratka dla słuchaczy w każdym wieku, czyli czytanie pierwszego polskiego przekładu wprost z duńskiego oryginału „Baśni” Hansa Christiana Andersena (przeł. Bogumiła Sochańska).

Europejska Noc Literatury 2019fot. Marcin JędrzejczakEuropejska Noc Literatury 2019

Spacerem po "Grunwaldzie"

Miejsca czytań zlokalizowane zostaną wokół Placu Grunwaldzkiego. Wybór tej okolicy jest nieprzypadkowy - to przestrzeń, która po 1945 roku musiała zostać zdefiniowana na nowo, dzięki czemu nowe odczytania ikonicznych tytułów europejskich twórców wybrzmią tu w szczególny sposób. Na zrujnowanym podczas Festung Breslau „Grunwaldzie” obok pozostałości kwartałowej zabudowy, która pokrywała dzielnicę w XIX wieku, po wojnie wyrosła socrealistyczna zabudowa akademicka. To także tutaj sąsiadują ze sobą najbardziej imponujące propozycje modernistycznych budowniczych powojennego Wrocławia z nowoczesnymi biurowcami ze szkła i stali.

Jak przystało na odsłonę odbywającą się w akademickiej dzielnicy Wrocławia, ENL zagości na zlokalizowanych przy placu Grunwaldzkim kampusach wrocławskich uczelni. Czytania odbędą się m.in. w zaprojektowanych przez Krystynę i Mariana Barskich bliźniaczych przestrzeniach audytorium Wydziału Chemii (ul. Fryderyka Joliot-Curie 14) i sali im. Edwarda Marczewskiego w Instytucie Matematycznym (plac Grunwaldzki 2/4) Uniwersytetu Wrocławskiego oraz w klasycystycznym gmachu głównym Uniwersytetu Przyrodniczego (ul. Cypriana Kamila Norwida 25). Słuchacze będą mieli okazję pospacerować także po rozległym terenie Politechniki Wrocławskiej: czytane na żywo fragmenty prozy rozbrzmiewać będą w sali dziekańskiej położonego na brzegu Odry budynku H-14 (Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego 40); to również tu odbędą się dwa czytania w plenerze - na patio zabytkowego budynku A-1 (wejście ul. Cypriana Kamila Norwida 7) oraz wewnętrznym dziedzińcu kampusu, czyli Alei Profesorów Politechniki Wrocławskiej. Europejska Noc Literatury będzie też okazją, by odwiedzić neogotyckie "Kliniki". Uczestnicy wydarzenia będą mogli od środka zobaczyć Centrum Symulacji Medycznej (ul. Tytusa Chałubińskiego 7a), czyli dydaktyczny "szpital" pozwalający studentom Uniwersytetu Medycznego w kontrolowanych warunkach doskonalić swe umiejętności.

Pojawią się i miejsca zdecydowanie mniej oczywiste, jak zorganizowana w XIX-wiecznej kamienicy nietypowa przestrzeń co-workingowa – Fabryka Sensu (ul. Benedykta Polaka 21) czy neogotycki Zbór Kościóła Zielonoświątkowego (ul. Miła 7/9). W programie nie mogło zabraknąć i miejca stanowiącego część modernistycznego kompleksu projektu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak - ostatnią lokalizacją, którą odwiedzi ENL, będzie taras Fandomu (plac Grunwaldzki 6), z którego roztacza się niesamowity widok na wrocławski Manhattan.

Europejska Noc Literatury 2019fot. Marcin JędrzejczakEuropejska Noc Literatury 2019

ENL w gwiazdorskiej obsadzie

Rokrocznie języczkiem uwagi podczas Europejskiej Nocy Literatury są czytający – znakomite postaci polskiej kultury i sztuki. Podobnie jak w poprzednich latach, wśród lektorów znalazło się pięć kobiet i pięciu mężczyzn. Tę pierwszą grupę reprezentować będą m.in. Reneta Dancewicz, która na tarasie Fandomu odczyta urywek "Dołu" Płatonowa czy Roma Gąsiorowska, w której wykonaniu w gmachu głównym UPWr rozbrzmiewać będzie dzieło Flauberta - "Pani Bovary". Z wrocławską publicznością spotkają się też: Ewa Kasprzyk ("Ulisses" Joyce'a czytany w sali dziekańskiej budynku H-14 PWr), Ilona Ostrowska ("Baśnie" Andersena w Alei Profesorów PWr) oraz Dorota Pomykała ("Bracia Karamazow" Dostojewskiego w Zborze Kościoła Zielonoświątkowego).

Wrocławianie będą mieli także okazję usłyszeć Jacka Braciaka, który na patio budynku A-1 PWr przeczyta fragment "Procesu" Kafki, Maxa Cegielskiego, w którego interpretacji w Fabryce Sensu zabrzmi "Jądro ciemności" Conrada, a także Piotra Głowackiego, przedstawiającego w audytorium Wydziału Chemii UWr scenę z "W poszukiwaniu utraconego czasu" Prousta. Gośćmi Strefy Kultury Wrocław zaproszonymi do udziału w ENL-u będą również Jacek Koman ("Zgroda w Dunwich" Lovecrafta w sali im. Edwarda Marczewskiego Instytutu Matematycznego UWr) oraz Robert Więckiewicz ("Obcy" Camusa w Centrum Symulacji Medycznej UMed).

Nowości w programie 8. edycji

Jedną z idei tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Literatury jest zapewnienie jak największej otwartości wydarzeń i udostępnienie ich wszystkim zainteresowanym. We współpracy z Fundacją na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji Katarynka przygotowany został specjalny program skierowany do zainteresowanych uczestnictwem w majowym święcie literackim osób z dysfunkcjami słuchu i wzroku (wśród planowanych działań znajdą się m.in. przeznaczone dla osób niewidomych spacery z audiodeskrypcją). Znaczna część miejsc, w których zorganizowane zostaną czytania, dostosowana została też do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.

Program 8. odsłony ENL nie kończy się jednak na czytaniach. „Po godzinach” zapraszamy do strefy plenerowej zlokalizowanej przed Impartem (ul. Mazowiecka 17). Przy dobrej muzyce będzie można tam podyskutować o literaturze, wzbogacić domową bibliotekę podczas nocnej wyprzedaży książek, a nawet wziąć udział w pokazie filmowym zorganizowanym wspólnie z Wrocławską Fundacją Filmową. Specjalna projekcja będzie częścią 12. sezonu Polish Cinema for Beginners – na podwórku Impartu zaprezentowany zostanie (z polskimi i angielskimi napisami) film „Jeszcze dzień życia” w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente, ekranizacja książki Ryszarda Kapuścińskiego z 1976 roku.

Więcej informacji na temat nadchodzącej edycji Europejskiej Nocy Literatury dostępne jest na stronie Stefy Kultury Wrocław pod adresem:

StrefaKultury.pl/EuropejskaNocLiteratury

Reklama

Czytaj także

Nauka

Atak paniki. Kiedy czujesz, że umierasz

Serce bije coraz szybciej, robi ci się duszno, z trudem łapiesz powietrze. Ręce i nogi zaczynają drętwieć. W głowie kołacze się myśl: to chyba zawał! Jesteś w domu, pracy, sklepie. I nie wiesz, co zrobić.

Marta Glanc
09.12.2019
Reklama