Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Młodzi polscy artyści w Wenecji – FORCE FIELD

. . Fundacja Rodziny Staraków
Premierowe projekty trzynastu artystów, należących obecnie do czołówki twórców młodego pokolenia w Polsce, są prezentowane w Wenecji od 8 maja do 15 września.

Wystawa Force Field to pokaz energii i śmiałości aktualnej polskiej sztuki. Przedstawiane prace składają się na zajmującą i wielowymiarową narrację o teraźniejszości, przeszłości i przyszłości. W niezwykłym, eksperymentalnym przedsięwzięciu, artyści przedstawiają m.in. realizacje video, instalacje, rzeźby, malarstwo oraz działania performatywne.

FORCE FIELD,  Emerging Polish Artists”, widok wystawyFundacja Rodziny StarakówFORCE FIELD, Emerging Polish Artists”, widok wystawy

Miejscem ekspozycji jest monumentalna, halowa przestrzeń w pobliżu „Fortuny”, dawnej fabryki żakardów na wyspie Giudecca. Właściciele licznych tu industrialnych budynków, od kilku lat przekształcają je w przestrzenie dedykowane prezentacji sztuki współczesnej. W marcu 2019 roku Giudecca ogłosiła oficjalnie, że stanie się pierwszą stałą artystyczną dzielnicą Wenecji – Giudecca Art District.

Uczestników wystawy Force Field wybraliśmy spośród 43 artystów biorących udział w latach 2013-2018 w projekcie SOON, głównej inicjatywie Fundacji Rodziny Staraków w obszarze mecenatu młodej polskiej sztuki – mówiła podczas inauguracji wystawy Prezes Elżbieta Dzikowska – Na wystawie zostały przedstawione premierowe dzieła 13 twórców, które powstawały specjalnie na potrzeby tej prezentacji i których produkcję ufundowała Fundacja Rodziny Staraków. Jest dla nas wielką satysfakcją, że mogliśmy towarzyszyć artystom w tym procesie, być dla nich przyjaznym partnerem i mecenasem.

Dorota Kozieradzka, „Olympic Charmer”, 2019Fundacja Rodziny StarakówDorota Kozieradzka, „Olympic Charmer”, 2019

Trwające od 10 maja 58 Biennale Sztuki w Wenecji daje niepowtarzalne tło dla zaprezentowania sztuki młodych polskich artystów. Wystawy są praktycznie wszędzie. Tutaj dzieła sztuki prowadzą dialog z otoczeniem, wpisują się w niezwykły kontekst odmieniając miejską przestrzeń. Na ten najważniejszy międzynarodowy przegląd zjawisk artystycznych przyjeżdżają przede wszystkim kuratorzy, dyrektorzy muzeów, właściciele galerii, krytycy sztuki i kolekcjonerzy.

Małgorzata Goliszewska, „2019 SCORE”, 2019RACHELE MAISTRELLO/Fundacja Rodziny StarakówMałgorzata Goliszewska, „2019 SCORE”, 2019

Głos młodego pokolenia prezentowany na wystawie Force Field, to opowieść o poczuciu niepewności i niebezpieczeństwa. To także próba zastanowienia się czy warto zatrzymać się i wrócić do tego, co niepotrzebnie straciliśmy. Artyści stawiają odważne pytania dotyczące świata i tego czy pędzi on coraz szybciej ku swojej zgubie? Prace pokazują pełne zaangażowanie, wrażliwość, czujność, spostrzegawczość. Opowiadają o bardzo istotnych sygnałach do tego, żeby lepiej rozumieć, wyraźniej widzieć i głębiej czuć.

Norbert Delman, „MY”, 2019Fundacja Rodziny StarakówNorbert Delman, „MY”, 2019

Młodzi artyści zostali otoczeni szacunkiem i wsparciem mecenasa jakim jest Fundacja Rodziny Staraków. Kilka wspólnych dni w Wenecji, przy okazji otwarcia wystawy, a wcześniej wielomiesięczna praca nad projektami, pozwoliła im nie tylko wspólnie działać, ale też spędzić wiele czasu na rozmowach, wymianie doświadczeń. W efekcie stworzyli zaprzyjaźnioną, wspierającą się grupę.

Kornel Janczy, „PUNKT NEMO”, 2019Fundacja Rodziny StarakówKornel Janczy, „PUNKT NEMO”, 2019

Podczas otwarcia wystawy Force Field fundator i mecenas Jerzy Starak powiedział - Kiedy 11 lat temu powołałem Fundację Rodziny Staraków, za główny cel przyjąłem wspieranie i promowanie młodych, zdolnych ludzi. Chciałem stworzyć dla nich odpowiednie warunki rozwoju oraz pomagać w realizacji ich twórczych pasji. Nigdy jednak nie myślałem, że ta droga prowadzić będzie aż na wyspę Giudecca, a wernisaż wystawy odbędzie się w przeddzień otwarcia największego wydarzenia sztuki współczesnej La Biennale Arte – oraz dodał – Gratuluję i dziękuję wszystkim artystom. Cieszę się, że mogę Wam towarzyszyć w nowym etapie twórczej przygody”.

Karolina Mełnicka, „Standardy czystości”, 2019Fundacja Rodziny StarakówKarolina Mełnicka, „Standardy czystości”, 2019

Artyści: Norbert Delman, Małgorzata Goliszewska, Bartek Górny, Laura Grudniewska, Marta Hryniuk, Kornel Janczy, Tomasz Koszewnik, Dorota Kozieradzka, Magdalena Łazarczyk, Karolina Mełnicka, Maciej Nowacki, Cyryl Polaczek, Stach Szumski

Kuratorka wystawy: Ania Muszyńska

FORCE FIELD Emerging Polish Artists

8 maja – 15 września 2019, Giudecca, Wenecja

Więcej informacji o wystawie: https://starakfoundation.org/pl/forcefield

Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama