Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

10 grudnia Olga Tokarczuk odbierze Nobla. Co ją czeka w Sztokholmie?

Olga Tokarczuk Olga Tokarczuk Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Olga Tokarczuk rozpoczyna tzw. tydzień noblowski w Sztokholmie. Wygłosi odczyt, a 10 grudnia odbierze nagrodę (złoty medal i dyplom) z rąk króla Karola XVI Gustawa. Harmonogram jest napięty i godny.

Literackie Noble – w tym roku podwójne – ogłoszono 10 października i tak jak nagrody w innych dziedzinach zostaną wręczone do rąk własnych dwa miesiące później, w grudniu. Zgodnie z tradycją złote medale i dyplomy przekaże wyróżnionym sam król Szwecji. To zwieńczenie tzw. tygodnia noblowskiego, który rozpoczyna się dzisiaj.

„Czuły narrator” Olgi Tokarczuk

Sztokholm podejmuje swoich gości z honorami – w pięciogwiazdkowym Hotelu Grand w sercu miasta. Olga Tokarczuk 6 grudnia pozna resztę tegorocznych laureatów. Wspólnie odwiedzą Muzeum Nagrody Nobla, przekażą coś od siebie do zbioru eksponatów i złożą podpisy na kawiarnianych krzesłach. Co prócz autografu pozostawi polska autorka, tego oficjalnie nie wiadomo. Iryna Wikyrczak, jej asystentka, mówiła w rozmowie z portalem Wroclaw.pl: „Olga wpadła na pomysł, by było to coś żywego, co rośnie, jako nawiązanie do jej »Prawieku«, ale nie ma jeszcze ostatecznej decyzji”.

6 grudnia Polka i Austriak Peter Handke, drugi laureat Nobla w dziedzinie literatury, wezmą też udział w konferencji prasowej w Akademii Szwedzkiej. Dzień później oboje wygłoszą odczyty. Jak podała Fundacja Noblowska, Tokarczuk przeczyta w ojczystym języku esej pt. „Czuły narrator”. Przemówienia rozpoczną się o godz. 16 i będą transmitowane na stronach Akademii Szwedzkiej. O godz. 17:30 minie embargo na publikację treści obu wykładów.

Reklama