Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kultura

Już 29 maja startuje pierwszy w Polsce Festiwal Filmów Fabularnych ONLINE

Już 29 maja startuje pierwszy w Polsce Festiwal Filmów Fabularnych ONLINE Już 29 maja startuje pierwszy w Polsce Festiwal Filmów Fabularnych ONLINE mat. pr.

Od ponad dwóch miesięcy żyjemy w całkiem nowym świecie. Świecie bez spotkań, bliskości kultury, bez emocji jakie towarzyszą wydarzeniom kulturalnym. Wszystkie imprezy zostały odwołane lub przesunięte na inne terminy, część przenosi się do Internetu. Jedną z nich jest 26. edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW, która w tym roku odbędzie się wyjątkowo - ze względu na panującą sytuację - w sieci. Tym samym, będzie to pierwszy w Polsce festiwal filmów fabularnych zorganizowany całkowicie online. Start już 29 maja. Wydarzenie odbędzie się na największej na świecie platformie, zrzeszającej kilkadziesiąt kin studyjnych - MOJEeKINO.PL, która właśnie wystartowała. Bilety na każdy pokaz będą kosztować 15 PLN.

WIOSNA FILMÓW to wydarzenie bez precedensu. Jest bowiem pierwszym w Polsce festiwalem filmowym, który odbędzie się całkowicie w Internecie, jednocześnie w ponad 40 kinach, które posiadają swoje sale na platformie wirtualnego kina MOJEeKINO.pl. Ideą festiwalu jest umożliwienie polskiej publiczności zobaczenie i samodzielną ocenę filmów, pokazywanych na najważniejszych festiwalach filmowych na całym świecie oraz uczestnictwa w tym, co wyznacza trendy w kinie artystycznym, często mało obecnym w głównym obiegu kinowym w Polsce.

W tym roku festiwal rozpocznie się 29 maja i potrwa 10 dni. W tym czasie widzowie zobaczą ponad 30 filmów docenionych przez jury, dziennikarzy, a także publiczność na festiwalach filmowych m.in. w Berlinie, Cannes, Wenecji, Locarno, Toronto, San Sebastian czy w Karlowych Warach. Będą także filmy nominowane i nagradzane przez Europejską Akademię Filmową oraz Amerykańską Akademię Filmową. Aż 20 z nich to przedpremiery lub polskie premiery. Filmy jak zwykle prezentowane będą w pasmach tematycznych: Triumfatorzy, Nagrodzone kreacje aktorskie, Mistrzowie reżyserii, Docenione przez krytyków, Rewelacje festiwali, Dokument na Wiośnie Filmów, Oklaski dla scenarzysty oraz Polskie kino na świecie.

Poniżej prezentujemy kilka filmów, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę.

„Zło nie istnieje”mat. pr.„Zło nie istnieje”

Jak co roku WIOSNA FILMÓW szykuje dla widzów sporo dobrego kina. Filmem Otwarcia festiwalu będzie najnowszy film prześladowanego przez irańską władzę reżysera Mohammada Rasoulofa „Zło nie istnieje”. Obraz zdobył Złotego Niedźwiedzia, Nagrodę Jury Ekumenicznego oraz Nagrodę Gildii Filmowej na tegorocznym MFF w Berlinie. Rasoulof stworzył złożoną z cichych dramatów wstrząsającą opowieść, będącą zdecydowanym sprzeciwem wobec kary śmierci. Tym samym irański reżyser ponownie wraca do motywów, które sprowadziły na niego gniew władzy, ograniczającej nie tylko artystyczną, ale i obywatelską wolność.

Filmem, na który warto zwrócić uwagę w programie festiwalu, jest oparty na prawdziwej historii dramat psychologiczny „NADZIEJA”. W roli głównej doskonale znany polskim widzom Stellan Skarsgard. Film duńskiej reżyserki Marii Sødahl jest subtelną i wzruszającą opowieścią o życiowych priorytetach i potrzebie bliskości.

„Nadzieja”mat. pr.„Nadzieja”

Kolejną propozycją jest „MARTIN EDEN”. Adaptacja bestsellerowej powieści Jacka Londona pod tym samym tytułem, której akcję przeniesiono do uwielbianego przez filmowców Neapolu. Film zdobył wiele nagród na światowych festiwalach, w tym nagrodę dla najlepszego aktora podczas ostatniego festiwalu filmowego w Wenecji czy Nagrodę Platform na MFF w Toronto. Swoją polską premierę na festiwalu będzie mieć najnowszy film mistrza włoskiego kina Ferzana Özpetka „SEKRET BOGINI FORTUNY”. Główne role reżyser powierzył gwiazdom włoskiego kina, doskonale znanym również polskiej publiczności: Stefano Accorsiemu, Jasmine Trince oraz Edoardowi Leo.

W programie festiwalu znajdą się także pokazy przedpremierowe. Jednym z nich będzie seans nowego filmu Roya Anderssona - „O NIESKOŃCZONOŚCI”. Ten jeden z najbardziej oryginalnych europejskich twórców, w charakterystyczny dla siebie sposób snuje refleksję nad ludzkim życiem. Wykorzystuje do tego narzędzia dobrze są znane z jego poprzednich filmów. Obraz otrzymał m.in. nagrodę za reżyserię na ostatnim festiwalu w Wenecji, a także Europejską Nagrodę Filmową za najlepsze efekty specjalne.

„O nieskończoności”mat. pr.„O nieskończoności”

„NAJGORSZE WIERSZE ŚWIATA” to kolejna przedpremiera, która pojawi się w programie tegorocznej WIOSNY FILMÓW, i na którą warto zwrócić uwagę. Nowy film węgierskiego mistrza absurdu Gábora Reisza, zdobył uznanie na wielu festiwalach, w tym na ubiegłorocznej CINERGII, gdzie został wyróżniony przez publiczność. Obrazując różne oblicza swojego bohatera, Reisz tworzy uniwersalną opowieść o otaczającym nas świecie, w którym ludzie nie potrafią budować trwałych i głębokich relacji.

Cały Program festiwalu, godziny i daty seansów oraz listę kin, w których odbędzie się WIOSNA FILMÓW można znaleźć na stronie festiwalu www.wiosnafilmow.pl oraz platformie www.MOJEeKINO.PL

Polityka 22.2020 (3263) z dnia 26.05.2020; Kultura; s. 40
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Diagnoza: borelioza. Ale czy na pewno?

W Polsce mnożą się fałszywe rozpoznania boreliozy. Oraz medycy, rzekomi specjaliści od tej choroby. A także rzekomi chorzy, spanikowani, że padli ofiarą kleszcza.

Paweł Walewski
07.11.2017
Reklama