Spektakl “Ślepcy” nominowany był do nagrody Total Theatre Award 2012 w Edynburgu w kategorii Physical/Visual Theatre i dotychczas zaprezentowany ponad 100 razy na 50 festiwalach na całym świecie, m.in. w Korei Południowej, Iranie, Meksyku, Kolumbii, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Niemczech, Szkocji, Belgii, Rosji, Czechach, Rumunii, Ukrainie i na Kostaryce. 12 grudnia o godz. 20:00 przedstawienie będzie dostępne dla widzów online. Dotychczas plenerowo wystawiani “Ślepcy” potrzebują odpowiednio dużej przestrzeni, dlatego transmisja odbędzie się wprost z TAURON Arena Kraków.
„Ślepcy” jako obraz współczesnego świata
Za niezwykle efektowną teatralną inscenizacją ukrywa się wiwisekcja społecznych relacji w sytuacji skrajnej: epidemii, masowej histerii, przymusowej izolacji, odebranego zmysłu, brnięcia przez mrok strasznych ludzkich zachowań.
W niewyjaśnionych okolicznościach ludzie tracą wzrok. Epidemia rozpowszechnia się tak szybko, że wszyscy stają się wobec niej bezradni, a wybuchająca panika wprowadza chaos w pozornie ułożonym świecie. Władze w pośpiechu izolują pierwszą grupę ślepych w nieczynnym szpitalu psychiatrycznym. Zamknięta społeczność zaczyna rządzić się własnymi prawami, które wyznaczają role ofiar i oprawców, poddanych i panów. I tylko jedna osoba wie, że nie wszyscy są ślepi.
Nie wydaje mi się, że oślepliśmy. Myślę, że zawsze tacy byliśmy. Ślepi, ale mogący patrzeć. Byliśmy ludźmi, którzy patrzyli, ale nie widzieli – pisał Jose Saramago. „Ślepcy” to wstrząsające studium kondycji ludzkiej, a równocześnie metafora rozpadu społeczeństwa, w którym zanika empatia i tolerancja. Warunki odosobnienia w obozie dla ślepych sprawiają, że pojawiają się: hierarchia, degradacja społeczna, walka o przetrwanie, głód, gwałt i zbrodnia. Jesteśmy świadkami narodzin systemu totalitarnego. Przedstawienie ukazuje mechanizmy psychologiczne w sytuacjach krańcowych.
Krytycy o spektaklu
W licznych recenzjach często wybrzmiewa zachwyt nad wizualną warstwą widowiska i niezwykle poruszającą interpretacją dramatu Saramago. David Kettle, z “The List” napisał: Teatr KTO z Krakowa dokonuje nie lada wyczynu, łącząc wspaniałe efekty wizualne z potężnym uderzeniem emocji (…). Czy to dzięki sile muzyki czy też zestawieniu obrazów – raz szokujących, a raz przejmująco pięknych – albo też poprzez animalistyczną energię fizycznego działania aktorów, zespołowi znakomicie udaje się zdobyć bezpośrednie zaangażowanie publiczności. I to działa: trudno od tego przedstawienia oderwać wzrok, bez względu na to jak wstrząsającym się ono staje.
Z kolei Lyn Gardner z “The Guardian” pisze tak: To doświadczenie wyciskające z oczu łzy, czyniące „Ślepców” widowiskiem oszałamiającym wizualnie, tak wspaniałym jak tylko można sobie wyobrazić. Odnosi się wrażenie, że niebo krwawi połyskującym czerwonym deszczem.
Wyjątkowo aktualne wydają się również słowa Joyce’a McMillana w recenzji dla “The Scotsman”: Jest to mocny i pięknie zagrany wizualny dramat o instynktownej reakcji społeczeństwa na kryzys, który nikogo nie zabija, ale wszystko zmienia i ujawnia wiele wstrząsających prawd.
Spektakl „Ślepcy” zostanie pokazany w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. Transmisja odbędzie się 12 grudnia, o godz. 20:00 na platformie www.playkrakow.com. Udział w wydarzeniu online jest bezpłatny.
„ŚLEPCY”, Teatr KTO
scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne: Jerzy Zoń
choreografia: Eryk Makohon, scenografia: Joanna Jaśko-Sroka, kostiumy: Zofia de Ines, Joanna Jaśko-Sroka. Premiera: 18 czerwca 2010, Kraków
obsada: Karolina Bondaronek, Paulina Lasyk, Justyna Orzechowska, Grażyna Srebrny-Rosa, Justyna Wójcik, Barbara Wysoczańska-Grochal, Marta Zoń, Sławek Bendykowski, Bartek Cieniawa, Aleksander Kopański, Michał Orzyłowski, Paweł Monsiel, Szymon Pater, Adam Plewiński, Jacek Joniec
Więcej informacji o spektaklu: www.teatrkto.pl/spektakle-slepcy/
FB: www.facebook.com/events/193061369029469
Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w ramach Funduszu Wsparcia Kultury.