Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

I Festiwal Wiatru - Kielce 2021

Rezerwat Kadzielnia będzie jednym z miejsc, gdzie naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej przeprowadzoną pomiary, które posłużą do opracowania „Kieleckiej Mapy Wiatru” Rezerwat Kadzielnia będzie jednym z miejsc, gdzie naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej przeprowadzoną pomiary, które posłużą do opracowania „Kieleckiej Mapy Wiatru” Fot. Łukasz Zarzycki / www.kielce.eu / Materiały klienta
Z przymrużeniem oka o znanym w całym kraju powiedzeniu: „Wieje jak na dworcu w Kielcach”? - to inspiracja do organizacji w stolicy regionu świętokrzyskiego „I Festiwalu Wiatru - Kielce 2021”.

Pierwsza edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 18-26 września 2021 r.

- Podczas tych dni będzie mnóstwo atrakcji, festyny, zawody sportowe czy pokaz mody. Organizowane są dwa konkursy: ogólnopolski pod hasłem „Wieje jak w ...?” - na projekt instalacji artystycznej w przestrzeni publicznej poruszanej siłą wiatru oraz dla najmłodszych - na „Najbardziej efektowny wiatrak”. Festiwal będzie formą integracji mieszkańców a także dobrą promocją miasta - zapowiada prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

Dworzec, czyli pałac

Powiedzenie „Wieje jak na dworcu w Kielcach” lub „Wieje jak w Kieleckiem” owiane jest niemal legendą.

- Geneza określenia „Wieje jak na dworcu w Kielcach” sięga czasów zaboru rosyjskiego, gdy dawny Pałac Biskupów Krakowskich przebudowano na siedzibę gubernatora. Po jednym z remontów nowy lokator w budynku zaczął odczuwać silne przeciągi i w związku z tym mówić, że gdy wieje silny wiatr, to „wieje jak na dworcu w Kielcach”. W języku rosyjskim słowo „dworiec” oznacza pałac, stąd przyjęło się i zostało po dziś dzień znane wszystkim określenie - tłumaczy Krzysztof Myśliński, kierownik Działu Edukacji i Ekspozycji Muzeum Historii Kielc.

Podczas konferencji prasowej o „I Festiwalu Wiatru - Kielce 2021” opowiadali (od lewej): Dariusz Detka - dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce, Bogdan Wenta - prezydent Kielc, Iwona Sabat - kierownik Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą oraz prof. Jerzy Piotrowski z Politechniki Świętokrzyskiej.Fot. Łukasz Zarzycki / www.kielce.eu/Materiały klientaPodczas konferencji prasowej o „I Festiwalu Wiatru - Kielce 2021” opowiadali (od lewej): Dariusz Detka - dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce, Bogdan Wenta - prezydent Kielc, Iwona Sabat - kierownik Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą oraz prof. Jerzy Piotrowski z Politechniki Świętokrzyskiej.

Kiedy pod koniec XIX wieku wybudowano dworzec kolejowy, podróżni, aby do niego dotrzeć, musieli przemierzyć niezabudowany - dosyć przewiewny - teren. To tylko utrwaliło wcześniej funkcjonujące powiedzenie.

„Festiwal Wiatru” ma na celu przede wszystkim przełamanie negatywnego wydźwięku istniejącego od lat stereotypu. - Chcemy pokazać, jak z dystansem traktujemy powiedzenie: „Wieje jak na dworcu w Kielcach”, jak negatyw można przekuć w pozytyw. Podchodzimy zatem do tego powiedzenia z przymrużeniem oka i mamy nadzieję, że festiwal będzie się rozwijał. Propozycje programowe dedykowane są do różnych grup wiekowych - od najmłodszych, po seniorów - mówi Dariusz Detka, dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta Kielce.

Latawce i wiatrowskazy

W programie „Festiwalu Wiatru” znalazło się 30 wydarzeń realizowanych przez ponad 30 podmiotów, m.in. jednostki organizacyjne miasta, spółdzielnie mieszkaniowe czy środowisko akademickie. „W porywach letniego wiatru”, „Wietrzny-Zoom”, „Ulotność” czy „Projekt Latawce” - to niektóre z imprez przewidzianych w ramach pierwszej edycji imprezy.

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich jest dziś siedzibą Muzeum Narodowego w Kielcach. W czasach zaboru rosyjskiego był przebudowany na siedzibę gubernatora. Podobno nowy lokator w budynku zaczął odczuwać silne przeciągi i w związku z tym mówić, że gdy wieje silny wiatr, to „wieje jak na dworcu w Kielcach”. W języku rosyjskim słowo „dworiec” oznacza pałac.Fot. Sławek Rakowski / www.kielce.eu/Materiały klientaDawny Pałac Biskupów Krakowskich jest dziś siedzibą Muzeum Narodowego w Kielcach. W czasach zaboru rosyjskiego był przebudowany na siedzibę gubernatora. Podobno nowy lokator w budynku zaczął odczuwać silne przeciągi i w związku z tym mówić, że gdy wieje silny wiatr, to „wieje jak na dworcu w Kielcach”. W języku rosyjskim słowo „dworiec” oznacza pałac.

- Wspólnie z partnerami przedsięwzięcia zaplanowaliśmy wiele bardzo ciekawych warsztatów przygotowywanych przez: Geonaturę Kielce, Muzeum Zabawek i Zabawy, Ośrodek Kultury Ziemowit czy Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego. Będziemy robić nie tylko latawce, ale także wachlarze i wiatrowskazy, wykonywać wietrzne doświadczenia i gadżety, uczyć się, jak fotografować chmury czy liście na wietrze. Przez cały tydzień będzie można poszukiwać „skarbu” na Wietrzni - jednym z kieleckich rezerwatów - informuje Iwona Sabat, kierownik Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej.

Będą wystawy, będą też spektakle: „Alicja w Krainie Czarów” Kieleckiego Teatru Tańca czy „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca” Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, ponadto Gala Mistrz Mowy Polskiej w Kieleckim Centrum Kultury.

Organizatorzy zapraszają na festyny i pikniki rodzinne: na osiedlu Uroczysko (18 września), „Odleć z UFO” przed Dworcem Autobusowym (19.09), „Wietrzne inspiracje” w ogrodzie Przedszkola Samorządowego nr 25 (20.09), „W porywach letniego wiatru” na osiedlu Podkarczówka (24.09) oraz „Wiatr w żagle” nad kieleckim Zalewem (25.09). Na uczestników czekać będzie wiele atrakcji, m.in. pokazy wielkich baniek mydlanych, dmuchane zjeżdżalnie, animacje, liczne prezentacje, a także bezpłatny grill czy wata cukrowa. Po raz drugi odbędzie się ponadto proekologiczna rywalizacja dwóch osiedli. „Bitwa na dzwony”, tym razem pomiędzy Uroczyskiem a Podkarczówką. Wygra to osiedle, którego mieszkańcy przyniosą więcej opakowań z tworzyw sztucznych.

Ulica Sienkiewicza w Kielcach dziś rozciąga się od placu Moniuszki przed Kieleckim Centrum Kultury aż po dworzec kolejowy. Kiedy pod koniec XIX wieku wybudowano dworzec kolejowy, podróżni, aby do niego dotrzeć, musieli przemierzyć niezabudowany - dosyć przewiewny - teren. To tylko utrwaliło wcześniej funkcjonujące powiedzenie.Fot. Łukasz Zarzycki / www.kielce.eu/Materiały klientaUlica Sienkiewicza w Kielcach dziś rozciąga się od placu Moniuszki przed Kieleckim Centrum Kultury aż po dworzec kolejowy. Kiedy pod koniec XIX wieku wybudowano dworzec kolejowy, podróżni, aby do niego dotrzeć, musieli przemierzyć niezabudowany - dosyć przewiewny - teren. To tylko utrwaliło wcześniej funkcjonujące powiedzenie.

Można będzie sprawdzić się w aktywnościach sportowych. W ramach „Festiwalu Wiatru” odbędą się rywalizacje o puchar prezydenta Kielc: zajęcia na pneumatycznej strzelnicy sportowej w Zespole Szkół nr 2, „Dzień z Łukiem” na terenach Klubu Sportowego „Stella”, regaty żeglarskie na Zalewie oraz przeciąganie liny w Przedszkolu Samorządowym nr 25.

Odbędą się także spektakle i koncerty, m.in. zespołu „Letni” czy też te, które realizowane będą w ramach Memorial to Miles Targi Kielce Jazz Festiwal oraz w Domu Kultury „Zameczek”.

Mapa wiatru

I jeszcze jedna atrakcja - naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej podczas Festiwalu będą przygotowywać „Kielecką Mapę Wiatru”. - Powstanie takiej mapy może być użyteczne np. do określenia poziomu wietrzności w poszczególnych częściach miasta. Choćby pod względem urbanistycznym. Zabudowa w mieście w niektórych obszarach powoduje zaburzenia wietrzności. Mapa posłuży przede wszystkim celom analizy naukowej w dalszym planowaniu zabudowy w mieście. Wyznaczono dwanaście lokalizacji, w każdej po kilka punktów pomiarów. Obserwacje będą prowadzone w tym samym czasie, np. w rezerwacie przyrody Kadzielnia, na ulicy Henryka Sienkiewicza, dworcu autobusowym i kolejowym, kampusie Głównego Urzędu Miar czy na zalewie - wyjaśnia prof. Jerzy Piotrowski z Politechniki Świętokrzyskiej.

„I Festiwal Wiatru - Kielce 2021” zostanie zainaugurowany na Dworcu Autobusowym w Kielcach.Fot. Sławek Rakowski / www.kielce.eu/Materiały klienta„I Festiwal Wiatru - Kielce 2021” zostanie zainaugurowany na Dworcu Autobusowym w Kielcach.

„I Festiwal Wiatru - Kielce 2021” zainauguruje w sobotę 18 września o godzinie 17.00 „Zwiewny wieczór z modą, sztuką i literaturą” na Dworcu Autobusowym. Można będzie obejrzeć pokaz zwiewnej kolekcji kieleckiej projektantki Ewy Łukawskiej, wystawę fotografii „Wiatr i inne żywioły” przygotowaną przez BWA - Edukacja, a w Mediatece - Poczytalni na dVoRcu posłuchać fragmentów utworów z motywem wiatru.

Odleć z UFO

W niedzielę, 19 września - przed Dworcem Autobusowym stanie mobilne studio urządzone w tzw. „Streamobusie”, który w każdą niedzielę poczynając od 29 sierpnia a kończąc 5 grudnia odwiedza inne miejsce w Polsce. A w nim - zespół „Letni”, znany z popularnych hitów internetowych, które obejrzano w sieci już ponad pół miliarda razy. Duet z gatunku pop-hip-hop-dance z Kielc wystąpi na „Festiwalu Wiatru”, gdyż stolica województwa świętokrzyskiego znalazła się na trasie autorskiego projektu zespołu pt.: „Swagabunda”. Jest to nowatorska akcja streamingowa w kanale YouTube, podczas której na żywo, wraz z zaproszonymi gośćmi, spontanicznie tworzone i nagrywane są nowe utwory, a wszystko to dzieje się w mobilnym studio. Zwieńczeniem wydarzenia w Kielcach będzie koncert zespołu o godz. 20:00. Wstęp wolny. Procesowi nagrywania przeboju przez zespół „Letni” towarzyszył będzie piknik rodzinny pod hasłem „Odleć z UFO” z licznymi atrakcjami.

Szczegóły dotyczące festiwalu i poszczególnych imprez dostępne są na stronie www.kielce.eu/festiwal-wiatru.

Serdecznie zapraszamy na „I Festiwal Wiatru - Kielce 2021”.

Polityka 38.2021 (3330) z dnia 14.09.2021; Kultura; s. 99
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama