Kultura

Targi Książki w Warszawie. Debata Literackiej Podróży Hestii: „Co z tym kanonem?”

. . mat. pr.
Jaka jest rola współczesnej literatury dla dzieci i młodzieży? Jakie miejsce zajmuje w rozwoju młodego czytelnika? Jaki powinien być nowy kanon literatury dziecięcej i młodzieżowej? To tylko niektóre z pytań na które spróbują odpowiedzieć: Katarzyna Kasia i Joanna Olech - członkinie kapituły nagrody Literacka Podróż Hestii oraz Katarzyna Ryrych – autorka książki Lata na Rodos, która wygrała pierwszą edycję konkursu.
Literacka Podróż Hestiimat. pr. Literacka Podróż Hestii
Fundacja Artystyczna Podróż Hestiimat. pr. Fundacja Artystyczna Podróż Hestii
ERGO Hestiamat. pr. ERGO Hestia

Debata odbędzie się 27.05 (piątek) o godz. 12:00 w ramach Targów Książki w Warszawie które tradycyjnie odbywają się w Pałacu Kultury i Nauki na Placu Defilad. Debata „Co z tym kanonem”? Odbędzie się na scenie głównej „A”.

Literacka Podróż Hestii to inicjatywa realizowana przez ERGO Hestię, Fundację Wisławy Szymborskiej i Fundację Artystyczna Podróż Hestii. W ramach konkursu wyłaniany jest wyjątkowy zbiór książek dla dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat, który zawiera powieści, opowiadania i powieści graficzne. W tym roku odbywa się druga edycja konkursu, a jej laureat zostanie wyłoniony we wrześniu tego roku. Nagroda w konkursie wynosi 50 tys. złotych.

Prace konkursowe oceni Kapituła złożona ze znawców literatury dziecięcej oraz przedstawicieli dwóch Fundacji. W skład Kapituły weszli: Piotr Maria Śliwicki – prezes Grupy ERGO Hestia, Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka; Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Magdalena Kąkolewska – prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. W drugiej edycji konkursu skład komisji konkursowej zasili Krzysztof Łapiński, autor książki „Dzik Dzikus”. Tym samym, do składu kapituły co roku będzie zapraszany autor spośród książek nominowanych w jednej z poprzednich edycji. Sekretarzem Nagrody jest Paulina Bandura.

– Rok temu, wyruszając w pierwszą Literacką Podróż Hestii, nie mieliśmy wątpliwości, że nasza troska o literaturę dla młodych będzie długoletnim projektem. Sukces pierwszej edycji utwierdził nas w przekonaniu, że jakość tej literatury buduje kalejdoskop zainteresowań i kształtuje system wartości młodego czytelnika. Sam z niecierpliwością wyruszam w Literacką Podróż Hestii czekając na zgłoszone książki. Nie mam wątpliwości, że zabiorą mnie one w nieoczywiste miejsca pozwalając spojrzeć na codzienność w nowy sposób – powiedział przed rozpoczęciem drugiej edycji konkursu Piotr Maria Śliwicki, prezes Grupy ERGO Hestia.

Prof. Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej dodał: – Literatura – poza tym, że zapewnia rozrywkę i inne przeżycia emocjonalne - daje nam język. Ten język służy do opisywania szybko zmieniającego się świata i siebie w tym świecie, ale też służy do rozmowy, do dialogu. Język, który nie służy dialogowi, staje się językiem pustym. Musimy o tym pamiętać - nie tylko w kontekście literatury dla dorosłych, ale także, a może przede wszystkim, w kontekście literatury dla młodzieży.

.mat. pr..

A Magdalena Kąkolewska, prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii dodała: - W kolejnej odsłonie konkursu podkreślamy wartość literatury dziecięcej i korzystamy z jej możliwości w edukacji i międzypokoleniowym dialogu. Młody czytelnik w książce znajduje odpowiedzi na swoje własne pytania, uzupełnia swoją ciekawość. Tego samego potrzebuje przecież świat dorosłych, więc jeśli istnieje miejsce, gdzie wszyscy możemy być odkrywcami, na pewno będzie to literatura.

***

Uczestnicy piątkowej debaty „Co z tym kanonem?” Literackiej Podróży Hestii:

Katarzyna Kasia – członkini kapituły nagrody Literacka Podróż Hestii. Absolwentka Wydziału Filozofii i Socjologii UW, stypendystka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Włoskiej i The Kościuszko Foundation, visiting scholar w Princeton University. Autorka książek Rzemiosło formowania. Luigiego Pareysona estetyka formatywności, Wspólnota estetyczna i doświadczenie spektaklu, tłumaczka tekstów włoskich filozofów (Pareyson, Vattimo i in.). Stała współpracowniczka Kultury Liberalnej. Od 2019 roku stała komentatorka programu TVN24 Szkło kontaktowe; od lipca 2020 prowadzi poranne audycje w Radiu Nowy Świat.

Joanna Olech – członkini kapituły nagrody Literacka Podróż Hestii. Autorka książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorka. Absolwentka Wydziału Grafiki warszawskiej ASP. Publikuje teksty krytyczne o literaturze dziecięcej i młodzieżowej. Członkini Sekcji Polskiej International Board on Books for Young People (IBBY). Współautorka podręczników PWN do języka polskiego, ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wykłada na studiach podyplomowych na Wydziale Polonistyki UW.

Katarzyna Ryrych – laureatka I edycji nagrody Literacka Podróż Hestii za książkę Lato na Rodos wydaną przez wydawnictwo Nasza Księgarnia. Z wykształcenia anglistka, z zamiłowania: malarka i pisarka, autorka licznych książek dla dorosłych, młodzieży i drobiazgu, jak pieszczotliwie mówi o dzieciach. Pięciokrotna laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, w którego V edycji zdobyła także Grand Prix. Jej książki otrzymały m.in.: Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, Książkę Roku Polskiej Sekcji IBBY, nagrodę Literacka Podróż Hestii, Nagrodę Specjalną Polskiej Sekcji IBBY w kategorii Dziecko jest najważniejsze (dla Wyspa mojej siostry). Jej książki zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz międzynarodową listę IBBY Outstanding Books for Young People with Disabilities. Mama dwóch synów, przyjaciółka kotów i psów. Lubi rowerowe wyprawy, dwuosobowe plenery i truskawki ze śmietaną. I książki, które kupuje nałogowo.

Opr. Zofia Leśniewska

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Czytamy i oceniamy nowego Wiedźmina. A Sapkowski pióra nie odkłada. „Pisanie trwa nieprzerwanie”

Andrzej Sapkowski nie odkładał pióra i po dekadzie wydawniczego milczenia publikuje nową powieść o wiedźminie Geralcie. Zapowiada też, że „Rozdroże kruków” to nie jest jego ostatnie słowo.

Marcin Zwierzchowski
26.11.2024
Reklama