Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Narko-Ameryka

„Lekomania”: wstrząsający obraz uzależnionej Ameryki

Michael Keaton w serialu „Lekomania”. Michael Keaton w serialu „Lekomania”. LMK / BEW
Zbierająca śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych epidemia uzależnień od środków przeciwbólowych wiele mówi o tym kraju. Serial „Lekomania” z Michaelem Keatonem obrazowo to tłumaczy.
Lily-Rose Depp w filmie „Kryzys” w reż. Nicholasa Jareckiego.LMK/BEW Lily-Rose Depp w filmie „Kryzys” w reż. Nicholasa Jareckiego.

Niepozorny budynek z szyldem „Klinika leczenia bólu”, a przed nim długa kolejka otępiałych ludzi. W recepcji wita ich plakat przedstawiający roześmianą parę, skaczącą z radości, podpis głosi: „Enjoy your life” – ciesz się swoim życiem. Takie miejsca powstawały od drugiej połowy lat 90. w całej Ameryce i miały jeden cel – sprzedawać OxyContin, silnie uzależniający lek opioidowy. Do niedawna najczęściej przepisywane lekarstwo w USA.

Bridget Meyer (Rosario Dawson) z DEA, agencji do walki z narkotykami, dorastała w latach 80., w epoce epidemii cracku. Na własne oczy widziała, jak ten narkotyk niszczy czarne społeczności: rozbija rodziny, zmusza uzależnionych do rozbojów, kradzieży i mordów, zamienia ich w ludzkie wraki, w końcu zabija.

Teraz ogląda powtórkę, ale kiedy zgłasza problem swoim przełożonym, ci pytają: jak walczyć z legalnym narkotykiem? Bo w przypadku OxyContinu zwykłe metody zawodzą. Nie ma tu narkotykowych karteli, szlaków przemytu czy dilerów. Narkotyk wielokrotnie silniejszy od morfiny i heroiny ma akceptację Agencji Żywności i Leków (FDA), jest powszechnie reklamowany jako całkowicie bezpieczny, podaje się go pacjentom w każdym szpitalu, przepisują go lekarze pierwszego kontaktu, można go kupić w każdej aptece.

Ośmiogodzinna, oparta na faktach „Lekomania” ma ambicje zaprezentowania „kryzysu opioidowego” Ameryki całościowo. Są więc pokazywane z empatią ofiary, są sprawcy – kierująca koncernem Purdue Pharma familia Sacklerów, od której Royowie z „Sukcesji” mogliby się uczyć bezwzględności i cynizmu, i są wreszcie jednostki heroicznie walczące o ludzi i sprawiedliwość. Może najważniejszym celem produkcji Hulu, pokazywanej u nas na platformie Disney+, jest zdjęcie z uzależnionych stygmatu narkomanów niejako zwalniającego państwo i społeczeństwo ze współczucia i działania.

Polityka 28.2022 (3371) z dnia 05.07.2022; Kultura; s. 85
Oryginalny tytuł tekstu: "Narko-Ameryka"
Reklama