Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Kulturalna jesień w Wiedniu i okolicach, sprawdź kilka fenomenalnych pomysłów na jesienny wypad

ALBERTINA i ALBERTINA modern w Wiedniu ALBERTINA i ALBERTINA modern w Wiedniu ALBERTINA modern, Rupert Steiner
W Wiedniu czekają najsłynniejsze galerie i muzea, a w nich bogaty program wystaw czasowych, pod Wiedniem zaś – najstarsza winnica Austrii w opactwie Klosterneuburg oraz skarby rodziny Esterházy usiane w Burgenlandzie: zamki, pałace i amfiteatr w zabytkowej kopalni.

ALBERTINA i ALBERTINA modern w Wiedniu

W muzeum ALBERTINA w Wiedniu zobaczyć można dzieła francuskich impresjonistów i postimpresjonistów, takich jak Monet, Degas, Cézanne, Renoir i Matisse. Kolejną atrakcją jest niemiecki ekspresjonizm z dziełami „Brücke” i „Blauer Reiter”, a także rosyjska awangarda reprezentowana między innymi przez Malewicza, Kandinsky'ego i Chagalla. Szczególny nacisk kładzie się tu też na ekspozycję austriackich dzieł Kokoschki i prac z kierunku Nowa Rzeczywistość. Natomiast surrealistów reprezentują Magritte, Max Ernst i Miró. Ekspozycję w ALBERTINIE zamykają prace Picassa, pośród których oprócz wczesnych prac kubistycznych zobaczyć można jego eksperymentalne późne prace. Dzięki kolekcji Batliner, będącej w rękach muzeum depozytem na czas nieokreślony, galeria ALBERTINA dysponuje jedną z największych i najbardziej prestiżowych w Europie kolekcji poświęconych malarstwu klasycznego modernizmu.

Wyjątkowy „wiedeński melanż” najnowocześniejszej hali wystawienniczej i historycznego, dawnego pałacu cesarskiego sprawiają, że ALBERTINA w Wiedniu jest wyjątkową atrakcją turystyczną. 20 oryginalnie odrestaurowanych komnat paradnych, wyposażonych w cenne oryginalne meble, przenosi w czasy dawnych mieszkańców, czyli członków rodu Habsburgów. Oryginalne inkrustowane podłogi, kolorowe okładziny ścienne z jedwabiu, żyrandole, luksusowe meble i wyposażenie pozwalają wyrobić sobie wyobrażenie o rozpustnym życiu arcyksiążęcej rodziny sprzed 250 lat.

ALBERTINA modern / Muzeum ALBERTINA modern jest najnowszym dodatkiem do wiedeńskiego krajobrazu muzealnego i miejscem celebrowania sztuki austriackiej i międzynarodowej po 1945 r. aż do dziś. Zaledwie kilka minut spacerem od głównego budynku, w Künstlerhaus, powstała nowa, ekscytująca przestrzeń wystawiennicza o powierzchni ponad 2000 m2. Zabytkowy budynek z 1865 r. został wiernie odrestaurowany i stanowi ciekawy kontrast w stosunku do współczesnego programu.

Więcej na www.albertina.at/en

Belvedere w Wiedniu

Wyjątkowy zespół pałacowy z dwoma gmachami, Górnym i Dolnym Belvedere, oraz rozległym ogrodem to jedno z najpiękniejszych założeń barokowych na świecie. Kolekcja Górnego Belvedere przedstawia najcenniejsze dzieła największej na świecie kolekcji obrazów Gustava Klimta (Pocałunek i Judith). Wystawy specjalne zapraszają w kulturowo-historyczną podróż po wszystkich zakątkach świata i po wszystkich epokach artystycznych. W Belvedere 21 na zwiedzających czekają awangardowe i współczesne dzieła.

Więcej na www.belvedere.at/en

Belvedere w WiedniuBelvedere Wien, Lukas SchallerBelvedere w Wiedniu

Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu

Kunsthistorisches Museum (Muzeum Historii Sztuki) w Wiedniu to jedno z najważniejszych muzeów na świecie. Unikalne i najważniejsze dzieła takich mistrzów jak Dürer, Rafael, Rubens, Rembrandt, Tycjan, Vermeer i Velázquez, a także największa na świecie kolekcja dzieł Bruegla świadczą o pasji kolekcjonerskiej cesarzy i arcyksiążąt z rodziny Habsburgów. W gabinecie osobliwości Kunstkammer w Wiedniu można zobaczyć 2200 najwyższej klasy dzieła sztuki złotniczej, w tym słynną na całym świecie solniczkę „Saliera” autorstwa Benvenuto Celliniego. Mistrzowskie statuetki z brązu, filigranowe dzieła z kości słoniowej, cenne zegary i skomplikowane automaty najlepszych i najbardziej znanych artystów stanowią niepowtarzalny przekrój przez historię sztuki.

Muzeum zostało wybudowane z inicjatywy cesarza Franciszka Józefa z przeznaczeniem na cesarskie zbiory dynastii Habsburgów. Wielką atrakcją dla fanów sztuki jest wspaniała architektura samego gmachu przy Ringu oraz cykl obrazów na imponującej klatce schodowej (współtworzył go Gustav Klimt). Eksponaty z okresu pięciu tysięcy lat – od czasów starożytnego Egiptu przez starożytną Grecję do końca XVIII wieku – czynią to miejsce naprawdę wartościowym punktem zwiedzania w Wiedniu.

Więcej na www.khm.at/en

Muzeum Historii Sztuki w WiedniuKHM-MuseumsverbandMuzeum Historii Sztuki w Wiedniu

Zabytki rodziny Esterházy w Burgenlandzie

Zamek Esterházy w Eisenstadt: jest jednym z najpiękniejszych barokowych zamków w Austrii. Od wieków pełni nie tylko funkcję kulturalnego centrum Eisenstadt. Jako dawne miejsce pracy Josepha Haydna, kolebka wiedeńskiego klasycyzmu oraz miejsce wielkich koncertów i uroczystości przyciąga zwiedzających z całego świata. Podczas spaceru z przewodnikiem można tam spotkać księżniczki i cesarzy, a także przyjrzeć się z bliska codziennemu życiu książęcego dworu. Można zwiedzać pomieszczenia takie jak garderoba i apartament damski. Z kolei pomieszczenia dla służby na antresoli odsłaniają kulisy zupełnie innego świata. Wreszcie na parterze czeka na zwiedzających kolejna atrakcja, którą można odkryć tylko w ramach zwiedzania z przewodnikiem: tu, w XVII-wiecznej barokowej kaplicy pałacowej, Joseph Haydn grywał na organach.

Zamek Forchtenstein: jest uznawany za wizytówkę regionu, leży u podnóża gór Rosaliengebirge i góruje nad zachodnim krajobrazem równiny. W XVII wieku Paul I Esterházy rozbudował zamek do obecnego kształtu, nadając mu charakter wysokiego, barokowego pałacu, w którym dziś można podziwiać historyczne skarbce, zbrojownię oraz liczne wystawy stałe i czasowe. Zwiedzanie z przewodnikiem: odkryj niedostępne do regularnego zwiedzania zakątki zamku. Udaj się w podróż w czasie i dowiedz się, które części zabudowań były najważniejsze do obrony i dlaczego. Zbrojownia zamku stanowi największą prywatną kolekcję broni w Europie. Łupy wojenne dokumentują liczne pola bitew rozgrywanych przed wiekami, a flagi koronacyjne podkreślają znaczenie rodziny Esterházy. Za kulisy pałacowego życia można zajrzeć przez kuchnię i studnię: na zakończenie zwiedzania warto spróbować dojrzeć jej dno na głębokości 50 m.

Zamek Lackenbach: spotkanie architektury renesansowej ze współczesnym designem: ogród odzyskał swoją pierwotną strukturę i jednocześnie został rozbudowany o elementy współczesne, w szczególny sposób łączące historię i teraźniejszość. W ślad za naturą: poznaj panońską przyrodę w całej jej różnorodności! Ekspozycja zamku Lackenbach, położonego wśród malowniczego ogrodu zamkowego i stuletnich drzew, oferuje ekscytujący widok na różne siedliska Burgenlandu. Krajobrazy leśne, polne i rzeczne oferują zaskakujące perspektywy i wyjątkowe doznania przyrodnicze.

Kamieniołom St. Margarethen: wapień znaleziony w kamieniołomie St. Margarethen (Steinbruch St. Margarethen) pochodzi z czasów, gdy w Burgenlandzie szalało jeszcze starożytne morze. Wykorzystano go m.in. przy budowie i renowacji katedry św. Szczepana w Wiedniu, a także przy budowie wielu budynków przy Ringstrasse w Wiedniu. Dziś imponujące ściany stworzone przez kamieniołomy służą jako tło dla przedstawień operowych, dzieł wybitnych artystów i wypraw edukacyjnych do świata geologii.

Więcej na www.esterhazy.at/en

Zabytki rodziny Esterházy w BurgenlandzieÖsterreich Werbung, Andreas TischlerZabytki rodziny Esterházy w Burgenlandzie

Opactwo Klosterneuburg

W odległości zaledwie kilku minut jazdy samochodem od centrum Wiednia leży malowniczy Klosterneuburg – miasto, które odegrało znaczącą rolę w historii powstania Austrii. W Klosterneuburgu mieści się zaś imponujące opactwo, które warto zwiedzić niezależnie od pory roku.

Zwiedzanie opactwa / Przez średniowieczny krużganek, który stanowi serce klasztoru, wycieczka po opactwie prowadzi do najważniejszych dzieł sztuki, takich jak siedmioramienny kandelabr św. Agnieszki z XII wieku czy inne wybitne arcydzieła austriackiego gotyku.

Punktem kulminacyjnym zwiedzania jest ołtarz Mikołaja z Verdun w kaplicy św. Leopolda, w której święty został pochowany. Ten stworzony w 1181 r. ołtarz złożony z emaliowanych obrazów uchodzi za jedno z najważniejszych dzieł średniowiecznej sztuki złotniczej. Ołtarz zachwyca wysoką jakością pod każdym względem – artystycznym, technicznym i treści.

Trasa zwiedzania obejmuje także kościół klasztorny, którego największe skarby to barokowe wyposażenie, cesarskie oratorium Karola VI i zachowane w oryginalnej formie siedemnastowieczne organy.

Najstarsza winnica w Austrii / Od najdawniejszych dziejów – czyli od powstania kościoła klasztornego w 1114 r. – pito w opactwie Klosterneuburg wino z własnej winnicy – dzisiaj najstarszej winnicy w Austrii.

Więcej na www.stift-klosterneuburg.at/en

Opactwo KlosterneuburgStift Klosterneuburg, Rupert MühlbacherOpactwo Klosterneuburg

Materiał przygotowany przez Narodowe Biuro Promocji Austrii

Polityka 38.2023 (3431) z dnia 12.09.2023; Kultura; s. 84
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Transrodzina

Kiedy ojciec znalazł w szufladzie jego biurka podkład, kontur i rozświetlacz, wybuchła awantura. Syn gej! Okazało się, że Piotrek to nie gej. Miał 19 lat, kiedy powiedział – najpierw ciotce – że jest trans.

Barbara Milne
25.07.2021
Reklama