„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Międzynarodowa prezentacja miniatur graficznych w Łodzi

Międzynarodowa prezentacja miniatur graficznych w Łodzi Międzynarodowa prezentacja miniatur graficznych w Łodzi Radosław Jóźwiak / mat. pr.
Każda edycja Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź to spotkanie z ogromną ilością wspaniałych dzieł graficznych.

Organizowany przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi od 1979 roku cykliczny konkurs zachowuje ciągłość, a równocześnie cały czas się rozwija. Jest jedną z najważniejszych prezentacji miniatur graficznych wykonywanych w technikach szlachetnych na świecie. Nadal może liczyć na zainteresowanie wiernych, stałych uczestników i, co ważne, młodych twórców, którzy odnajdują podczas łódzkiej wystawy potwierdzenie przywiązania do takich wartości, jak: zwięzłość przekazu, maestria wykonania, a równocześnie otwartość na poszukiwania i eksperymenty. Nie stanowi dla nich ograniczenia niewielki format prac czy zawężenie listy możliwych do wykorzystania technik. Osobiste, kameralne, oddane za pomocą grafiki świadectwa myśli i nastrojów artysty dostarczają nieodmiennie − wrażliwym na dyskretny urok małej formy widzom − emocji i wzruszeń, zarówno tych estetycznych, jak i duchowych czy intelektualnych.

Międzynarodowa prezentacja miniatur graficznych w ŁodziRadosław Jóźwiak/mat. pr.Międzynarodowa prezentacja miniatur graficznych w Łodzi

Bo okazuje się, że mała forma graficzna pozostaje nadal oryginalną formą dialogu. Atmosfera, w jakiej przebiega ten dialog, jest wyjątkowa i pociągająca. To atmosfera wyciszenia i skupienia. Zachęca do wnikliwej kontemplacji, użycia analitycznego spojrzenia. Tylko wtedy docenić można kunszt i precyzję wykonania, konkretne warsztatowe umiejętności, sprawność ręki.

Ekspozycja potwierdza rozległość pola penetracji artystów. Stanowi konfrontację stylów, poetyk, kierunków, orientacji twórczych. Prezentację różnych problemów i rozmaitych sposobów ich obrazowania, od przedstawiających po te, które naznaczone są metaforą i symbolem.

Postawa artystów daje nam gwarancję obecności w ich pracach istotnych wartości, zarówno tych, które dotyczą pryncypiów codziennego życia, jak i tych, które odnoszą się do artystycznego rzemiosła.

Międzynarodowa prezentacja miniatur graficznych w ŁodziRadosław Jóźwiak/mat. pr.Międzynarodowa prezentacja miniatur graficznych w Łodzi

Międzynarodowe jury tegorocznego Triennale nagrodziło Medalem Honorowym 10 zestawów prac następujących artystów: Juan Alberto Arjona (Argentyna), Agnieszka Mazek (Polska), Zdzisław Olejniczak (Polska), Joanna Paljocha (Polska), Margret Sander (Niemcy), Alexander Todorov (Francja), Anna Trojanowska (Polska), Anne-Marie Wittek (Belgia), Jacek Zaborski (Polska), Majla Zeneli (Niemcy).

Dariusz Leśnikowski, kurator Triennale

Materiał przygotowany przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Zdelegalizować Kaczyńskiego, Trumpa i Orbána? Czyli jak naprawić kraj po populistach. Będzie wrzask

Prof. Kim Scheppele, socjolożka, o tym, jakie metody ma demokracja, aby poradzić sobie ze skutkami rządów populistów.

Jacek Żakowski
03.12.2023
Reklama