Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Sztuka ma znaczenie. Nowa Artystyczna Podróż Hestii

Wystawa Bujność Wystawa Bujność mat. pr.
Konkurs Artystyczna Podróż Hestii organizowany był przez 20 lat. Gdy w 2002 roku w Sopocie organizowana była pierwsza edycja, wtedy jeszcze tylko dla studentów i studentek gdańskiej ASP, sztuka w Polsce żyła pojedynkiem na szable Daniela Olbrychskiego ze zdjęciami Piotra Uklańskiego, procesem Doroty Nieznalskiej i nowym, kontrowersyjnym projektem Joanny Rajkowskiej zatytułowanym „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”.

Przez tych 20 lat zmienił się konkurs APH i zmieniła się sztuka. Konkurs z lokalnej imprezy dla studentów i studentek konkretnej uczelni stał się ogólnopolską machiną wskazywania najbardziej obiecujących nazwisk, po które chętnie sięgały instytucje publiczne i prywatne galerie. Laureaci i laureatki dostawali nie tylko dostęp do polskiego rynku sztuki, lecz także, w ramach miesięcznych rezydencji artystycznych, odwiedzali Walencję, Wilno i Nowy Jork.

Wystawa Bujnośćmat. pr.Wystawa Bujność

W sztuce natomiast obyczajowe kontrowersje zastąpiła codzienna niepewność związana z polityką finansowania kultury. Lokalne problemy społeczne, podejmowane przez artystów, ustąpiły miejsca tematom globalnym: kryzysowi klimatycznemu, nierównościom, odkrywaniu tożsamości w czasie post-pandemicznym.

Dlatego ERGO Hestia wspólnie z Fundacją Artystyczna Podróż Hestii ogłosiły Ogólnopolski Program Dotacyjny Artystyczna Podróż Hestii na rok 2024. W ramach programu wybranych zostanie do 7 wystaw, które otrzymają dofinansowanie na produkcję, wynagrodzenia dla artystów i artystek, działania edukacyjne i promocyjne.

Wystawa Bujnośćmat. pr.Wystawa Bujność

- ERGO Hestia jest zdecydowanym liderem działań z zakresu ESG w polskim sektorze ubezpieczeniowym. Wsparcie sztuki to jeden z głównych filarów strategii zrównoważonego rozwoju firmy – podkreśla Maria Rosa, Prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii i Dyrektorka Biura Marketingu i PR w ERGO Hestii. – Ogólnopolski Program Dotacyjny APH powstał na bazie zidentyfikowanego przez nas zapotrzebowania w świecie sztuki. Chcemy, by nie tylko promował najbardziej aktywnych artystów i artystki, ale też dawał życie wartościowym inicjatywom, tworząc jeszcze więcej platform do artystycznego dialogu – dodaje.

Wystawa Bujnośćmat. pr.Wystawa Bujność

Celem Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego APH na rok 2024 jest wyłonienie projektów wystaw indywidualnych i zbiorowych, które pozwalają lepiej rozumieć wyzwania teraźniejszości, poszerzają wyobrażenia o przyszłości i pozwalają tworzyć nowe scenariusze zmian. Działania realizowane w ramach programu powinny zwiększać wiedzę społeczeństwa na temat zmieniającego się krajobrazu społecznego i środowiskowego, aktywizować społeczności lokalne i budować sieci współpracy w zakresie rozumienia i budowania zrównoważonego rozwoju. Całkowita kwota dotacji przewidzianych na rok 2024 wynosi 500 000 zł.

mat. pr.program dotacyjny APH

Szczegóły programu na stronie:

https://artystycznapodrozhestii.pl/news/program-dotacyjny-aph/

Materiał przygotowany przez Ergo Hestia.

Polityka 49.2023 (3442) z dnia 28.11.2023; Kultura; s. 99
Reklama

Czytaj także

null
Wydania specjalne

Przybywa dzieci, które nie chcą żyć

O problemach psychicznych najmłodszych opowiada Lucyna Kicińska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Joanna Cieśla
09.02.2024
Reklama