Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Artysta/Obywatel Dani Karavan

Dani Karavan Dani Karavan Jan Gaworski / mat. pr.
Wystawa Daniego Karavana w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Prezentacja Dani Karavan: Artysta/Obywatel koncentruje się na głównych realizacjach izraelskiego twórcy Daniego Karavana (1930, Tel Awiw – 2021, Tel Awiw), który zaprojektował i stworzył ponad 80 instalacji rzeźbiarskich na skalę architektoniczną na całym świecie. Był on laureatem cenionych nagród dla artystów przyznawanych zarówno w Izraelu, jak i poza jego granicami, w tym: Nagrody Izraela, nagrody Praemium Imperiale – Japońskiego Stowarzyszenia Artystów oraz tytułu Artysty UNESCO na rzecz Pokoju.

Karavan urodził się i wychował na piaszczystych wzgórzach młodego Tel Awiwu, który w tych czasach był u progu przekształcania z niewielkiej wizjonerskiej osady w „prawdziwe” nowoczesne miasto. Jego ojciec Awraham (Abie) Karavan był pierwszym architektem krajobrazu Tel Awiwu. Od niego twórca nauczył się cenić i szanować naturę. Jego matka, Zehawa, była miłośniczką muzyki klasycznej, troskliwą matką i humanistką. Pod jej wpływem Karavan-dziecko stał się mężczyzną z silnym kręgosłupem moralnym. Jako dziecko i nastolatek był zaangażowanym i aktywnym członkiem ruchu młodzieżowego „Ha-Szomer Ha-Cair” [Młoda Straż] – świeckiego socjalistycznego ruchu robotniczego – najpierw jako rekrut, później jako przewodnik. Jego liderzy zachęcali młodych członków do szacunku wobec innego, natury i sztuki oraz do bycia społecznie świadomymi i zaangażowanymi obywatelami. W takim bezpośrednim społecznym, środowiskowym i moralnym klimacie młody Dani Karavan sformułował swoje credo, które później przełożyło się na praktykę, kiedy stał się artystą zawodowym i osobą publiczną.

Dani KaravanJan Gaworski/mat. pr.Dani Karavan

Fakt, że wielkoskalowe publiczne rzeźby Karavana są nieruchome i na trwałe wpisane w swoje specyficzne otoczenie, czy to miejskie, czy to wiejskie, w Izraelu czy też dowolnym innym miejscu na świecie, sprawia, iż dzieła wybrane do zaprezentowania na tej wystawy pokazane zostaną poprzez: (a) dokumentację zdjęciową i filmową, (b) kopie elementów oryginalnych dzieł twórcy, (c) szkice i inne dokumenty graficzne, (d) modele rzeźb. Towarzyszyć im będą cytaty, fragmenty tekstów i oświadczeń opracowanych lub wygłoszonych przez artystę, jak również dodatkowe dokumenty – tekstowe lub wizualne – istotne dla zagadnień i kampanii publicznych, w których uczestniczył. Rzeźbiarz angażował się w kilka problemów i zagadnień publicznych, u podłoża których leżała jego wrażliwość demokratyczna, środowiskowa i kulturowa. Wystawa, którą można oglądać w Muzeum Rzeźby Współczesnej, skupia się na zaangażowaniu twórcy w pokój, prawa człowieka oraz ochronę dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

Dani Karavan Way of Peace NitzanRina Castelnuovo-Hollander/mat. pr.Dani Karavan Way of Peace Nitzan

Wśród dzieł przedstawionych w ramach prezentacji znajdują się między innymi: Modlitwa o pokój Jerozolimy (Ściana Knesetu), Jerozolima, Izrael (1966), Pomnik Brygady Negev, Beer Szewa, Izrael (1963–1968), Środowisko dla pokoju, Biennale w Wenecji, Włochy (1976), Droga Praw Człowieka, Norymberga, Niemcy (1989–1993), Droga Pokoju, Niccana, Izrael (1996–2000), Plac kultury, Tel Awiw, Izrael (2005–2013).

Odwiedzający orońską wystawę Daniego Karavana mogą otrzymać kopię szkicu „Pokój nazajutrz” przygotowanego specjalnie dla UNESCO.

Ekspozycja będzie czynna do 11.02.2024

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Mecenas Centrum Rzeźby Polski

Mecenas Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku: Grupa PGE

Wystawa zorganizowana we współpracy z MARCEL art projects

Projektowanie architektoniczne wystawy: Happy World Architecture - Arch. Keren Englman

Koordynatorzy wystawy: Paulina Kuhn, Jarosław Pajek

Partnerzy: Granity Skwara - kamień naturalny

Patronat medialny: SALON, TVP Kultura, NN6T notes na 6 tygodni, Artinfo.pl, Presto. Muzyka Film Sztuka, Radio Radom 87,7FM Zebrra.tv

Materiał przygotowany przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Reklama

Czytaj także

null
Wydania specjalne

Przybywa dzieci, które nie chcą żyć

O problemach psychicznych najmłodszych opowiada Lucyna Kicińska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Joanna Cieśla
09.02.2024
Reklama