Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Książki

Szpiegowska symfonia

Recenzja książki: Javier Marias, "Twoja twarz jutro. Taniec i sen"

materiały prasowe
Hiszpański pisarz jednych nuży, innych zachwyca.

Trylogia „Twoja twarz jutro” w ubiegłej dekadzie była jednym z największych wydarzeń literackich na świecie i uczyniła z Javiera Maríasa poważnego kandydata do Nagrody Nobla. Hiszpański pisarz jednych nuży, innych zachwyca. Jego styl, oparty na długiej frazie, ciągłych dygresjach, retardacjach i retrospekcjach, może wydać się męczący, ale warto się przez niego przebijać, a wreszcie dać mu się ponieść. Choć dzieje się tutaj niewiele, to powieść Maríasa wciąga, intryguje, każe nieustannie snuć domysły. Bogactwo refleksji o naturze ludzkiej, jakie spotykamy na kartach „Tańca i snu”, kontrastuje ze skąpą fabułą. Szpiegowski temat zderzony jest z kolei z subtelną symfoniczną konstrukcją, w której przeplatają się i obsesyjnie powracają te same motywy.

Jacques Deza, Hiszpan pracujący dla brytyjskiej organizacji (rządu, wywiadu czy po prostu „grupy bez nazwy”?), jest interpretatorem charakterów. Jego zadanie to obserwacja, analiza, tłumaczenie i przewidywanie ludzkich zachowań. Na podstawie najdrobniejszych gestów, spojrzeń musi przewidzieć, jaka będzie „twoja twarz jutro”, kim może się stać ten, na kogo patrzy. Do czego służą jego spostrzeżenia, co kryje się za tajemniczą grupą, tego „Taniec i sen” nie wyjaśnia. Na tom trzeci trzeba będzie poczekać. Z pewnością warto, bo takie dzieła jak „Twoja twarz jutro” pojawiają się niezwykle rzadko.

Javier Marias, Twoja twarz jutro. Taniec i sen, przeł. Ewa Zaleska, Sonia Draga, Warszawa 2011, s. 410

Polityka 43.2011 (2830) z dnia 19.10.2011; Afisz. Premiery; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Szpiegowska symfonia"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Czy oddawać Ukrainie polskie patrioty? NATO naciska, presja rośnie, Warszawa odmawia

Międzynarodowa presja na Polskę nie maleje – zapewne będzie rosła do szczytu w Waszyngtonie, któremu potrzeba „sukcesu". W którymś momencie Warszawa może być nawet napiętnowana za opór, zwłaszcza jeśli na podarowanie Ukrainie świeżo kupionych patriotów zdecydują się Rumunia lub Szwecja.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
14.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną