Książki

Motyl i Arystoteles

Recenzja książki: Robert Pucek, „Sennik ciem i motyli”

materiały prasowe
Spośród poświęconych zwierzętom książek, których ostatnio ukazuje się całkiem sporo, „Sennik ciem i motyli” Roberta Pucka wyróżnia się erudycyjnym bogactwem.

Pucek, podglądający z leśnej chatki życie rusałek i zmierzchnic, zestawia swoje obserwacje z tym, co na ten temat mieli do powiedzenia jego mistrzowie. Czegóż to nie ma w tej niewielkiej książeczce – cytaty z filozoficznych traktatów, wyimki z indiańskich wierzeń, wersy z japońskiej poezji, teologiczne dysputy i oczywiście zapiski przyrodoznawców. Pucek nawiązuje tym samym do niezrealizowanego projektu, nad którym pod koniec życia pracował największy entomolog wśród pisarzy, czyli Vladimir Nabokov, planujący stworzenie autorskiej antologii poświęconej przedstawieniom motyli w sztuce.

Książeczka ta jest zatem hołdem dla Nabokova, ale też Arystotelesa, który w „Zoologii” zestawił motyle i inne owady z „dziwacznymi zwierzętami” żyjącymi w morskich głębinach. W opowieści Pucka o motylach jest miejsce i na horror (opis żerowania larw błonkówek w ciele gąsienic bielinka!), i na tajemnicę. Cykl życiowy motyli dawał wszak badaczom asumpt do wysuwania hipotez o udokumentowanym zmartwychwstaniu. Kiedy czytamy, że autor łapie lecącą resztką sił ćmę i w zamkniętych dłoniach niesie ją do kuchni, by tam się ogrzała i odpoczęła, ma się ochotę użyć powtarzanego często w „Senniku” sformułowania: „Jakoś mnie to wzrusza”.

Robert Pucek, Sennik ciem i motyli, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2018, s. 168

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 15.2018 (3156) z dnia 10.04.2018; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Motyl i Arystoteles"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Dzisiejsza bieda jest inna. Pieniądze jej nie przegonią

Według GUS bieda jest w Polsce marginesem: w skrajnym ubóstwie żyje nieco ponad 4 proc. Polaków i tylko 6,5 proc. rodzin wielodzietnych. 500 plus poprawiło statystyki finansowe, ale ci naprawdę najubożsi bardziej niż pieniędzy potrzebują ludzkiej pomocy.

Juliusz Ćwieluch
26.03.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną