Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Napój na wyspie

Scena letnia Opery Wroc.: inauguracja.

Wymarzona od lat przez dyrektor Ewę Michnik scena letnia Opery Wrocławskiej na Pergoli w Parku Szczytnickim w końcu powstała i odbyła nader udaną inaugurację. W romantyczno-modernistycznej scenerii reżyser Michał Znaniecki z rozmachem, gustem i humorem rozplanował efektowne widowisko.

A zadanie do łatwych nie należało – „Napój miłosny” Donizettiego ma zaledwie kilku bohaterów: piękną wieśniaczkę Adinę, wzdychającego do niej bezskutecznie Nemorina, jego rywala kapitana Belcore i szarlatana Dulcamarę, plus parę drugoplanowych postaci. W realizacji Znanieckiego każda z tych postaci uzyskała swoje tło: grono nimf (co wzięło się z tekstu arii Nemorina, w której nazywa ukochaną nimfą), rybaków łowiących w jeziorze, wojsko stacjonujące w namiotach na brzegu. Dulcamara zaś ze swymi asystentami jest postacią przybyłą ze świata mody i reklamy.

Nie zabrakło efektów świetlnych, a nawet balonu; wykorzystana została cała widoczna przestrzeń. Dowcipna realizacja szła w parze ze znakomitym przygotowaniem muzycznym (w tym solistów polskich i zagranicznych); dźwięk był siłą rzeczy zniekształcony przez nagłośnienie, ale to już dobrodziejstwo inwentarza.

    

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Marek Kondrat dla „Polityki”: Już nie noszę ojczyźnianego plecaka

Rozmowa z Markiem Kondratem o potrzebie ucieczki z klatki ocen, roli czystego zachwytu w życiu i biznesie i o tym, dlaczego nie chodzi już do teatru.

Martyna Bunda
28.01.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną