Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Piękne i rzewne

Polecać na lato melancholię?

Polecać na lato melancholię? Ale jest to melancholia przepiękna, upajająca się sobą – i może nawet lepiej się ją odbiera, gdy przyroda jest w rozkwicie. Zwłaszcza że przyczyną owej melancholii jest miłość. Mowa o pieśni angielskiej okresu renesansu, której najwybitniejszym przedstawicielem był John Dowland; wykonywana była najczęściej z towarzyszeniem lutni lub zespołu (z angielska – consortu) wiol.

Andreas Scholl, jeden z najwybitniejszych kontratenorów dzisiejszej doby, nagrał z lutnistą Julianem Behrem i zespołem Concerto di viole (absolwentami czołowej akademii muzyki dawnej, szwajcarskiej Schola Cantorum Basiliensis) album, na którym obok pieśni Dowlanda pomieścił utwory wokalne i instrumentalne jego współczesnych, m.in. Johna Warda, Roberta Johnsona, Williama Byrda. Nagranie wielkiej urody. Do płyty dołączone jest DVD z filmem dokumentalnym o powstawaniu nagrania.
 

Andreas Scholl, Concerto di viole, Crystal Tears, Harmonia Mundi 2008

  
 

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Pocovidowa mgła. Życie z „dziurami w mózgu” to koszmar i stres

Psychiczne skutki turbulencji i stresów ostatnich lat to nie tylko wysyp depresji i zaburzeń nastroju, ale też nasilające się problemy z pamięcią, uwagą i koncentracją. Odbijają się i na jakości pracy, i całego życia.

Joanna Cieśla
24.06.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną