Paszporty POLITYKI

Rozdaliśmy Paszporty POLITYKI 2014!

Nagrody kulturalne naszego tygodnika przyznaliśmy już po raz 22. w sześciu kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna oraz muzyka popularna. Nasi laureaci zdążyli zasłynąć w polskiej kulturze – ale wyróżniając ich Paszportami, mamy przeczucie, że jeszcze będzie o nich głośno.

Prowadzący witają gości Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.Baranowski/AKPAProwadzący witają gości Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Oto skrót Paszportowego wieczoru. Gala tradycyjnie odbyła się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a poprowadzili ją, niezmiennie, redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński oraz Grażyna Torbicka.

Wieczór otworzył i zwieńczył występ grupy Curly Heads. Na początek z gościnnym udziałem Katarzyny Nosowskiej. „Takie spotkania nigdzie indziej się nie zdarzają” – podkreślała Grażyna Torbicka.Leszek Zych/PolitykaWieczór otworzył i zwieńczył występ grupy Curly Heads. Na początek z gościnnym udziałem Katarzyny Nosowskiej. „Takie spotkania nigdzie indziej się nie zdarzają” – podkreślała Grażyna Torbicka.Podczas uroczystej gali potwierdziło się to, co podkreślaliśmy, podsumowując tegoroczne nominacje – pokolenie młodych twórców jest nie tylko zdolne, nie tylko ambitne, ale i niepokorne. Laureaci przemawiali żarliwie (zwłaszcza gdy w grę wchodziła polityka), niekiedy zupełnie oryginalnie (grupa Kwadrofonik podziękowania w zasadzie wyśpiewała). Wybraliśmy zatem właściwie.

Dawid Podsiadło urodził się w 1993 r. Wtedy też gala Paszportów POLITYKI odbyła się po raz pierwszy – przypomniał redaktor naczelny Jerzy Baczyński.Tadeusz Późniak/PolitykaDawid Podsiadło urodził się w 1993 r. Wtedy też gala Paszportów POLITYKI odbyła się po raz pierwszy – przypomniał redaktor naczelny Jerzy Baczyński.A oto i wcześniej cytowani – prowadzący galę Grażyna Torbicka oraz redaktor naczelny naszego tygodnika Jerzy Baczyński.Leszek Zych/PolitykaA oto i wcześniej cytowani – prowadzący galę Grażyna Torbicka oraz redaktor naczelny naszego tygodnika Jerzy Baczyński.

... m.in. prezydencką parę.Tadeusz Późniak/Polityka... m.in. prezydencką parę.

Oraz minister kultury prof. Małgorzatę Omilanowską.Tadeusz Późniak/PolitykaOraz minister kultury prof. Małgorzatę Omilanowską.

„Kocham kino, choć bywała to trudna miłość” – zaczął Zdzisław Pietrasik. Nagrodę w kategorii Film dziennikarz POLITYKI wręczył razem z Danutą Stenką.Leszek Zych/Polityka„Kocham kino, choć bywała to trudna miłość” – zaczął Zdzisław Pietrasik. Nagrodę w kategorii Film dziennikarz POLITYKI wręczył razem z Danutą Stenką.

I laureat, Jan Komasa, miał za chwilę odebrać nagrodę – za wyobraźnię i warsztat reżyserski.Leszek Zych/PolitykaI laureat, Jan Komasa, miał za chwilę odebrać nagrodę – za wyobraźnię i warsztat reżyserski.

Nagrodę, razem ze Zdzisławem Pietrasikiem, wręczyła Danuta Stenka.Tadeusz Późniak/PolitykaNagrodę, razem ze Zdzisławem Pietrasikiem, wręczyła Danuta Stenka.

Dobre wieści niosą właśnie dziennikarka POLITYKI Aneta Kyzioł oraz reżyser Krzysztof Garbaczewski.Tadeusz Późniak/PolitykaDobre wieści niosą właśnie dziennikarka POLITYKI Aneta Kyzioł oraz reżyser Krzysztof Garbaczewski.

Radosław Rychcik ucieszył się podwójnie – z nagrody, ale też dlatego, że wręczył mu ją dobry kolega.Leszek Zych/PolitykaRadosław Rychcik ucieszył się podwójnie – z nagrody, ale też dlatego, że wręczył mu ją dobry kolega.

Rozbrzmiały oklaski, kiedy Aneta Kyzioł podsumowała ostatni rok w teatrze, przypominając m.in. głośną sprawę „Golgota Picnic”. Wolność nie jest dana raz na zawsze.Tadeusz Późniak/PolitykaRozbrzmiały oklaski, kiedy Aneta Kyzioł podsumowała ostatni rok w teatrze, przypominając m.in. głośną sprawę „Golgota Picnic”. Wolność nie jest dana raz na zawsze.

Rzut oka poza scenę. Debaty toczą tu politycy i dziennikarze naszego tygodnika.Tadeusz Późniak/PolitykaRzut oka poza scenę. Debaty toczą tu politycy i dziennikarze naszego tygodnika.

Kolejna kategoria – literatura. Przyznana w wyjątkowym czasie – przypomniała Justyna Sobolewska – bo w roku, w którym opuściło nas wielu wybitnych pisarzy.Leszek Zych/PolitykaKolejna kategoria – literatura. Przyznana w wyjątkowym czasie – przypomniała Justyna Sobolewska – bo w roku, w którym opuściło nas wielu wybitnych pisarzy.

Nagrodę Zygmuntowi Miłoszewskiemu wręczyła, poza Justyną Sobolewską, pisarka i aktywistka Sylwia Chutnik.Tadeusz Późniak/PolitykaNagrodę Zygmuntowi Miłoszewskiemu wręczyła, poza Justyną Sobolewską, pisarka i aktywistka Sylwia Chutnik.

„Macie państwo niezły tupet” – powiedział Miłoszewski do polityków, którzy dotarli na galę, sugerując, że rząd nie dość troszczy się o artystów.Leszek Zych/Polityka„Macie państwo niezły tupet” – powiedział Miłoszewski do polityków, którzy dotarli na galę, sugerując, że rząd nie dość troszczy się o artystów.

Rzut oka na salę. Widać Agnieszkę Holland, obok niej m.in. jej córka Katarzyna Adamik oraz dziennikarz POLITYKI Janusz Wróblewski.Leszek Zych/PolitykaRzut oka na salę. Widać Agnieszkę Holland, obok niej m.in. jej córka Katarzyna Adamik oraz dziennikarz POLITYKI Janusz Wróblewski.

Rzut oka w głąb sali. Od lewej: Grzegorz Schetyna, Janina Paradowska oraz Anna Komorowska. „Skoro rozdajemy Paszporty, to nie mogło zabraknąć ministra spraw zagranicznych” – mówiła Grażyna Torbicka.Tadeusz Późniak/PolitykaRzut oka w głąb sali. Od lewej: Grzegorz Schetyna, Janina Paradowska oraz Anna Komorowska. „Skoro rozdajemy Paszporty, to nie mogło zabraknąć ministra spraw zagranicznych” – mówiła Grażyna Torbicka.

Jak zawsze z dużą troską zadbaliśmy o oprawę muzyczną wieczoru. Przygrywał DJ Lenar.Leszek Zych/PolitykaJak zawsze z dużą troską zadbaliśmy o oprawę muzyczną wieczoru. Przygrywał DJ Lenar.

Sztuki wizualne, a więc laur wręczają laureatka z 1997 r. Katarzyna Kozyra oraz dziennikarz POLITYKI Piotr Sarzyński. „Kultura jest mężczyzną?” – zapytała Kozyra, sugerując, że w zestawieniu brakuje kobiet.Leszek Zych/PolitykaSztuki wizualne, a więc laur wręczają laureatka z 1997 r. Katarzyna Kozyra oraz dziennikarz POLITYKI Piotr Sarzyński. „Kultura jest mężczyzną?” – zapytała Kozyra, sugerując, że w zestawieniu brakuje kobiet.

Przemawia skromny Jakub Woynarowski. I on zaakcentował potrzebę mecenatu państwa w kulturze.Leszek Zych/PolitykaPrzemawia skromny Jakub Woynarowski. I on zaakcentował potrzebę mecenatu państwa w kulturze.

Nagrodę wręczają dziennikarka POLITYKI Dorota Szwarcman oraz laureat z 2002 r. Dominik Połoński. Szwarcman przypomniała, ile nowych sal otwarto w minionym roku. I podkreśliła, że wreszcie ma w nich kto występować.Leszek Zych/PolitykaNagrodę wręczają dziennikarka POLITYKI Dorota Szwarcman oraz laureat z 2002 r. Dominik Połoński. Szwarcman przypomniała, ile nowych sal otwarto w minionym roku. I podkreśliła, że wreszcie ma w nich kto występować.

Na przykład wyróżnieni w tym roku członkowie grupy Kwadrofonik, znani z tego, że zagrają wszystko i na wszystkim.Leszek Zych/PolitykaNa przykład wyróżnieni w tym roku członkowie grupy Kwadrofonik, znani z tego, że zagrają wszystko i na wszystkim.

Co potwierdzili podczas gali: podziękowali śpiewająco, improwizując. To się nie zdarza!Tadeusz Późniak/PolitykaCo potwierdzili podczas gali: podziękowali śpiewająco, improwizując. To się nie zdarza!

Kierownik działu Kultura Bartek Chaciński w towarzystwie Katarzyny Nosowskiej. Czyli pora docenić szeroko rozumianą muzykę popularną.Leszek Zych/PolitykaKierownik działu Kultura Bartek Chaciński w towarzystwie Katarzyny Nosowskiej. Czyli pora docenić szeroko rozumianą muzykę popularną.

Nagrodę otrzymał Pablopavo, czyli Paweł Sołtys. Ku uciesze publiczności (również tej wirtualnej).Michał Baranowski/PolitykaNagrodę otrzymał Pablopavo, czyli Paweł Sołtys. Ku uciesze publiczności (również tej wirtualnej).

„Nie nadążam z odpisywaniem” – napisał Pablopavo na Facebooku. Gratulacje spływają zewsząd.Leszek Zych/Polityka„Nie nadążam z odpisywaniem” – napisał Pablopavo na Facebooku. Gratulacje spływają zewsząd.

Jeszcze raz spoglądamy w publiczność. Kto odnajdzie Kazika?Mieszko Piętka/AKPAJeszcze raz spoglądamy w publiczność. Kto odnajdzie Kazika?

A tutaj moment szczególny. Nie zdarza się, żeby kapituła Paszportów POLITYKI wręczała nagrody specjalne. Ale otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN nie można pominąć. Laur odebrało zatem Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny.Leszek Zych/PolitykaA tutaj moment szczególny. Nie zdarza się, żeby kapituła Paszportów POLITYKI wręczała nagrody specjalne. Ale otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN nie można pominąć. Laur odebrało zatem Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny.

Agnieszka Holland otrzymała laur Kreatora Kultury. W swoim przemówieniu przypomniała o „Charlie Hebdo” i o tym, że każde państwo powinno dbać o kulturę. Wolną kulturę.Leszek Zych/PolitykaAgnieszka Holland otrzymała laur Kreatora Kultury. W swoim przemówieniu przypomniała o „Charlie Hebdo” i o tym, że każde państwo powinno dbać o kulturę. Wolną kulturę.

Przymiarka do zbiorowego zdjęcia. Dziennikarz POLITYKI Marian Turski wita się z Agnieszką Holland.Tadeusz Późniak/PolitykaPrzymiarka do zbiorowego zdjęcia. Dziennikarz POLITYKI Marian Turski wita się z Agnieszką Holland.

Wszyscy nominowani na jednym zdjęciu. To oni zatrzęśli kulturą w 2014 roku.Leszek Zych/PolitykaWszyscy nominowani na jednym zdjęciu. To oni zatrzęśli kulturą w 2014 roku.

Do zobaczenia za rok!Leszek Zych/PolitykaDo zobaczenia za rok!

Rzut oka na publiczność. Jest komplet.Mieszko Piętka/AKPARzut oka na publiczność. Jest komplet.

Curly Heads na elektryzujący finał wieczoru.Leszek Zych/PolitykaCurly Heads na elektryzujący finał wieczoru.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Wanna Berlina. Tak kiedyś wypoczywano w uzdrowiskach nad Bałtykiem

O kuracjuszach w Kołobrzegu, Sopocie, Świnoujściu, Dziwnowie... Jak dawniej odpoczywano nad Bałtykiem.

Dariusz Łukasiewicz
20.07.2024
Reklama