„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Paszporty POLITYKI

Tak wyglądała gala wręczenia Paszportów POLITYKI 2016! Cytaty, puenty, polityczne akcenty

Owacja dla laureatów Paszportów POLITYKI 2016 Owacja dla laureatów Paszportów POLITYKI 2016 Leszek Zych / Polityka
„Pamiętam takie czasy, kiedy to artyści bojkotowali władzę, a teraz to władza bojkotuje artystów” – mówił podczas gali Paszportów POLITYKI 2016 Jerzy Baczyński, redaktor naczelny Tygodnika POLITYKA.

„Nie witamy serdecznie przedstawicieli władz publicznych, bo nie przyszli” – powiedział witając zebranych Jerzy Baczyński, redaktor naczelny Tygodnika POLITYKA. „A szkoda" – dodała współprowadząca galę wręczenia Paszportów POLITYKI 2016, Grażyna Torbicka.

Tegoroczne rozdanie nagród rozpoczęło się i przebiegło w duchu politycznych aluzji i przytyków.Leszek Zych/PolitykaTegoroczne rozdanie nagród rozpoczęło się i przebiegło w duchu politycznych aluzji i przytyków.

W tym roku rodzina Paszportów POLITYKI – jak to określił szef działu Nauka Edwin Bendyk (który wręczył nagrodę razem z Adamem Badowskim, prezesem Studia CD Projekt RED) – powiększyła się o nową kategorię, Kulturę cyfrową. Wyróżnienie odebrał Michał Staniszewski (Studio Plastic) za grę „Bound”. „Cieszę się, że powstała ta kategoria. Będzie łatwiej przekonać ludzi, że gry są nie tylko dla dzieci” – stwierdził. Nikt już nie ośmieli się powiedzieć: „Moje dzieci grają, ja już od dawna nie”. Bo gry to też istotna gałąź kultury.Leszek Zych/PolitykaW tym roku rodzina Paszportów POLITYKI – jak to określił szef działu Nauka Edwin Bendyk (który wręczył nagrodę razem z Adamem Badowskim, prezesem Studia CD Projekt RED) – powiększyła się o nową kategorię, Kulturę cyfrową. Wyróżnienie odebrał Michał Staniszewski (Studio Plastic) za grę „Bound”. „Cieszę się, że powstała ta kategoria. Będzie łatwiej przekonać ludzi, że gry są nie tylko dla dzieci” – stwierdził. Nikt już nie ośmieli się powiedzieć: „Moje dzieci grają, ja już od dawna nie”. Bo gry to też istotna gałąź kultury.

W tym roku tytuł Kreatora kultury otrzymał Jan „Ptaszyn” Wróblewski! „Jestem zatkany – powiedział ze sceny. – Paszport się przyda, bo akurat stary mi się skończył. I mam nadzieję, że ten nowy upoważnia mnie do wędrowania tam, gdzie lubię najbardziej, czyli po Polsce”. W finale naszej gali zespół Jana Młynarskiego i Piotra Zabrodzkiego (który uświetnił całą ceremonię) zagrał utwór „Żyj kolorowo”. Śpiewała Kayah. Ku pokrzepieniu serc.Leszek Zych/PolitykaW tym roku tytuł Kreatora kultury otrzymał Jan „Ptaszyn” Wróblewski! „Jestem zatkany – powiedział ze sceny. – Paszport się przyda, bo akurat stary mi się skończył. I mam nadzieję, że ten nowy upoważnia mnie do wędrowania tam, gdzie lubię najbardziej, czyli po Polsce”. W finale naszej gali zespół Jana Młynarskiego i Piotra Zabrodzkiego (który uświetnił całą ceremonię) zagrał utwór „Żyj kolorowo”. Śpiewała Kayah. Ku pokrzepieniu serc.

Paszport w kategorii Muzyka popularna otrzymał Wacław Zimpel, nominowany zresztą już po raz drugi. Bartek Chaciński, szef działu Kultura, wręczył nagrodę razem z Kayah (laureatką z 1997 roku). I powiedział rzecz znaczącą: „Na firmamencie muzyki popularnej zwolniło się wiele miejsc dla wielu nowych bohaterów. Nowi bohaterowie już tu gdzieś są. Tylko wiedza o nich nie jest wystarczająco rozpowszechniona”.Leszek Zych/PolitykaPaszport w kategorii Muzyka popularna otrzymał Wacław Zimpel, nominowany zresztą już po raz drugi. Bartek Chaciński, szef działu Kultura, wręczył nagrodę razem z Kayah (laureatką z 1997 roku). I powiedział rzecz znaczącą: „Na firmamencie muzyki popularnej zwolniło się wiele miejsc dla wielu nowych bohaterów. Nowi bohaterowie już tu gdzieś są. Tylko wiedza o nich nie jest wystarczająco rozpowszechniona”.

Paszport w kategorii Muzyka poważna odebrała dyrygentka Marzena Diakun. „Mam nadzieję, że ten Paszport paradoksalnie będzie przepustką dla mnie do polskich filharmonii i polskich scen” – mówiła. Bo współpracuje głównie z orkiestrami zagranicznymi. Nasza laureatka dziękowała m.in. POLITYCE – za wsparcie, jakiego udziela artystom. Udziela go zresztą aż od 60 lat, bo właśnie tyle – o czym nam Marzena Diakun przypomniała – kończy POLITYKA w tym roku.Leszek Zych/PolitykaPaszport w kategorii Muzyka poważna odebrała dyrygentka Marzena Diakun. „Mam nadzieję, że ten Paszport paradoksalnie będzie przepustką dla mnie do polskich filharmonii i polskich scen” – mówiła. Bo współpracuje głównie z orkiestrami zagranicznymi. Nasza laureatka dziękowała m.in. POLITYCE – za wsparcie, jakiego udziela artystom. Udziela go zresztą aż od 60 lat, bo właśnie tyle – o czym nam Marzena Diakun przypomniała – kończy POLITYKA w tym roku.

Daniel Rycharski otrzymał Paszport POLITYKI w kategorii Sztuki wizualne. „Chciałem zwrócić uwagę na problemy wsi, które niekoniecznie są pierwszym tematem dla inteligencji, np. w Warszawie” – stwierdził słusznie. Sam stale tę wiejską kulturę zgłębia, zarażając nią mieszkańców  rodzinnego Kurówka (i nie tylko).Leszek Zych/PolitykaDaniel Rycharski otrzymał Paszport POLITYKI w kategorii Sztuki wizualne. „Chciałem zwrócić uwagę na problemy wsi, które niekoniecznie są pierwszym tematem dla inteligencji, np. w Warszawie” – stwierdził słusznie. Sam stale tę wiejską kulturę zgłębia, zarażając nią mieszkańców rodzinnego Kurówka (i nie tylko).

„Zawsze marzyłam o tym, żeby dostać nagrodę w kategorii Muzyka popularna, ale niestety nie udało się” – powiedziała Natalia Fiedorczuk-Cieśla odbierając Paszport POLITYKI 2016 w kategorii Literatura za powieść „Jak pokochać centra handlowe”.Leszek Zych/Polityka„Zawsze marzyłam o tym, żeby dostać nagrodę w kategorii Muzyka popularna, ale niestety nie udało się” – powiedziała Natalia Fiedorczuk-Cieśla odbierając Paszport POLITYKI 2016 w kategorii Literatura za powieść „Jak pokochać centra handlowe”.

W kategorii Teatr Paszport POLITYKI 2016 otrzymała Anna Smolar, co było nie lada zaskoczeniem dla artystki. „Za teatr kameralny i empatyczny” – uzasadniała Aneta Kyzioł, krytyk teatralny POLITYKI.Leszek Zych/PolitykaW kategorii Teatr Paszport POLITYKI 2016 otrzymała Anna Smolar, co było nie lada zaskoczeniem dla artystki. „Za teatr kameralny i empatyczny” – uzasadniała Aneta Kyzioł, krytyk teatralny POLITYKI.

Podczas gali wręczenia Paszportów POLITYKI 2016 miał także miejsce wyjątkowy performance. Aneta Kyzioł, krytyk teatralny Tygodnika POLITYKA, solidaryzowała się z artystami Teatru Polskiego we Wrocławiu.Leszek Zych/PolitykaPodczas gali wręczenia Paszportów POLITYKI 2016 miał także miejsce wyjątkowy performance. Aneta Kyzioł, krytyk teatralny Tygodnika POLITYKA, solidaryzowała się z artystami Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Jan P. Matuszyński otrzymując Paszport POLITYKI 2016 w kategorii Film powiedział: „To jest mój ulubiony Paszport. Mam nadzieję, że żaden inny nie będzie mi już potrzebny.”
„Najbardziej jednak cieszy pojawienie się nowego (ciekawego) zjawiska – nowej polskiej szkoły dokumentalnej.”Leszek Zych/PolitykaJan P. Matuszyński otrzymując Paszport POLITYKI 2016 w kategorii Film powiedział: „To jest mój ulubiony Paszport. Mam nadzieję, że żaden inny nie będzie mi już potrzebny.” „Najbardziej jednak cieszy pojawienie się nowego (ciekawego) zjawiska – nowej polskiej szkoły dokumentalnej.”

Laur Kreatora kultury wręczyli prezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Janusz Fogler (ZAiKS kończy niedługo sto lat i jest partnerem tej nagrody) oraz Jim Samples, prezes zarządu TVN. W tym roku po raz pierwszy transmitowaliśmy galę na żywo właśnie w tej stacji. Dobra zmiana!Leszek Zych/PolitykaLaur Kreatora kultury wręczyli prezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Janusz Fogler (ZAiKS kończy niedługo sto lat i jest partnerem tej nagrody) oraz Jim Samples, prezes zarządu TVN. W tym roku po raz pierwszy transmitowaliśmy galę na żywo właśnie w tej stacji. Dobra zmiana!

PublicznośćLeszek Zych/PolitykaPubliczność

Reklama

Czytaj także

Rynek

Życie usłane Lotosem. Sprawdzamy, ile ludzie bliscy Obajtkowi zarabiają w norweskiej spółce Orlenu

Dochody uzyskiwane i opodatkowane w Norwegii stanowią w tym kraju informację publiczną. Zapytaliśmy więc tamtejszy urząd podatkowy o zarobki w orlenowskiej spółce.

Anna Dąbrowska, Mieszko Czarnecki
05.06.2023
Reklama