Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Tak wyglądała gala wręczenia Paszportów POLITYKI 2016! Cytaty, puenty, polityczne akcenty

Owacja dla laureatów Paszportów POLITYKI 2016 Owacja dla laureatów Paszportów POLITYKI 2016 Leszek Zych / Polityka
„Pamiętam takie czasy, kiedy to artyści bojkotowali władzę, a teraz to władza bojkotuje artystów” – mówił podczas gali Paszportów POLITYKI 2016 Jerzy Baczyński, redaktor naczelny Tygodnika POLITYKA.

„Nie witamy serdecznie przedstawicieli władz publicznych, bo nie przyszli” – powiedział witając zebranych Jerzy Baczyński, redaktor naczelny Tygodnika POLITYKA. „A szkoda" – dodała współprowadząca galę wręczenia Paszportów POLITYKI 2016, Grażyna Torbicka.

Tegoroczne rozdanie nagród rozpoczęło się i przebiegło w duchu politycznych aluzji i przytyków.Leszek Zych/PolitykaTegoroczne rozdanie nagród rozpoczęło się i przebiegło w duchu politycznych aluzji i przytyków.

W tym roku rodzina Paszportów POLITYKI – jak to określił szef działu Nauka Edwin Bendyk (który wręczył nagrodę razem z Adamem Badowskim, prezesem Studia CD Projekt RED) – powiększyła się o nową kategorię, Kulturę cyfrową. Wyróżnienie odebrał Michał Staniszewski (Studio Plastic) za grę „Bound”. „Cieszę się, że powstała ta kategoria. Będzie łatwiej przekonać ludzi, że gry są nie tylko dla dzieci” – stwierdził. Nikt już nie ośmieli się powiedzieć: „Moje dzieci grają, ja już od dawna nie”. Bo gry to też istotna gałąź kultury.Leszek Zych/PolitykaW tym roku rodzina Paszportów POLITYKI – jak to określił szef działu Nauka Edwin Bendyk (który wręczył nagrodę razem z Adamem Badowskim, prezesem Studia CD Projekt RED) – powiększyła się o nową kategorię, Kulturę cyfrową. Wyróżnienie odebrał Michał Staniszewski (Studio Plastic) za grę „Bound”. „Cieszę się, że powstała ta kategoria. Będzie łatwiej przekonać ludzi, że gry są nie tylko dla dzieci” – stwierdził. Nikt już nie ośmieli się powiedzieć: „Moje dzieci grają, ja już od dawna nie”. Bo gry to też istotna gałąź kultury.

W tym roku tytuł Kreatora kultury otrzymał Jan „Ptaszyn” Wróblewski! „Jestem zatkany – powiedział ze sceny. – Paszport się przyda, bo akurat stary mi się skończył. I mam nadzieję, że ten nowy upoważnia mnie do wędrowania tam, gdzie lubię najbardziej, czyli po Polsce”. W finale naszej gali zespół Jana Młynarskiego i Piotra Zabrodzkiego (który uświetnił całą ceremonię) zagrał utwór „Żyj kolorowo”. Śpiewała Kayah. Ku pokrzepieniu serc.Leszek Zych/PolitykaW tym roku tytuł Kreatora kultury otrzymał Jan „Ptaszyn” Wróblewski! „Jestem zatkany – powiedział ze sceny. – Paszport się przyda, bo akurat stary mi się skończył. I mam nadzieję, że ten nowy upoważnia mnie do wędrowania tam, gdzie lubię najbardziej, czyli po Polsce”. W finale naszej gali zespół Jana Młynarskiego i Piotra Zabrodzkiego (który uświetnił całą ceremonię) zagrał utwór „Żyj kolorowo”. Śpiewała Kayah. Ku pokrzepieniu serc.

Paszport w kategorii Muzyka popularna otrzymał Wacław Zimpel, nominowany zresztą już po raz drugi. Bartek Chaciński, szef działu Kultura, wręczył nagrodę razem z Kayah (laureatką z 1997 roku). I powiedział rzecz znaczącą: „Na firmamencie muzyki popularnej zwolniło się wiele miejsc dla wielu nowych bohaterów. Nowi bohaterowie już tu gdzieś są. Tylko wiedza o nich nie jest wystarczająco rozpowszechniona”.Leszek Zych/PolitykaPaszport w kategorii Muzyka popularna otrzymał Wacław Zimpel, nominowany zresztą już po raz drugi. Bartek Chaciński, szef działu Kultura, wręczył nagrodę razem z Kayah (laureatką z 1997 roku). I powiedział rzecz znaczącą: „Na firmamencie muzyki popularnej zwolniło się wiele miejsc dla wielu nowych bohaterów. Nowi bohaterowie już tu gdzieś są. Tylko wiedza o nich nie jest wystarczająco rozpowszechniona”.

Paszport w kategorii Muzyka poważna odebrała dyrygentka Marzena Diakun. „Mam nadzieję, że ten Paszport paradoksalnie będzie przepustką dla mnie do polskich filharmonii i polskich scen” – mówiła. Bo współpracuje głównie z orkiestrami zagranicznymi. Nasza laureatka dziękowała m.in. POLITYCE – za wsparcie, jakiego udziela artystom. Udziela go zresztą aż od 60 lat, bo właśnie tyle – o czym nam Marzena Diakun przypomniała – kończy POLITYKA w tym roku.Leszek Zych/PolitykaPaszport w kategorii Muzyka poważna odebrała dyrygentka Marzena Diakun. „Mam nadzieję, że ten Paszport paradoksalnie będzie przepustką dla mnie do polskich filharmonii i polskich scen” – mówiła. Bo współpracuje głównie z orkiestrami zagranicznymi. Nasza laureatka dziękowała m.in. POLITYCE – za wsparcie, jakiego udziela artystom. Udziela go zresztą aż od 60 lat, bo właśnie tyle – o czym nam Marzena Diakun przypomniała – kończy POLITYKA w tym roku.

Daniel Rycharski otrzymał Paszport POLITYKI w kategorii Sztuki wizualne. „Chciałem zwrócić uwagę na problemy wsi, które niekoniecznie są pierwszym tematem dla inteligencji, np. w Warszawie” – stwierdził słusznie. Sam stale tę wiejską kulturę zgłębia, zarażając nią mieszkańców  rodzinnego Kurówka (i nie tylko).Leszek Zych/PolitykaDaniel Rycharski otrzymał Paszport POLITYKI w kategorii Sztuki wizualne. „Chciałem zwrócić uwagę na problemy wsi, które niekoniecznie są pierwszym tematem dla inteligencji, np. w Warszawie” – stwierdził słusznie. Sam stale tę wiejską kulturę zgłębia, zarażając nią mieszkańców rodzinnego Kurówka (i nie tylko).

„Zawsze marzyłam o tym, żeby dostać nagrodę w kategorii Muzyka popularna, ale niestety nie udało się” – powiedziała Natalia Fiedorczuk-Cieśla odbierając Paszport POLITYKI 2016 w kategorii Literatura za powieść „Jak pokochać centra handlowe”.Leszek Zych/Polityka„Zawsze marzyłam o tym, żeby dostać nagrodę w kategorii Muzyka popularna, ale niestety nie udało się” – powiedziała Natalia Fiedorczuk-Cieśla odbierając Paszport POLITYKI 2016 w kategorii Literatura za powieść „Jak pokochać centra handlowe”.

W kategorii Teatr Paszport POLITYKI 2016 otrzymała Anna Smolar, co było nie lada zaskoczeniem dla artystki. „Za teatr kameralny i empatyczny” – uzasadniała Aneta Kyzioł, krytyk teatralny POLITYKI.Leszek Zych/PolitykaW kategorii Teatr Paszport POLITYKI 2016 otrzymała Anna Smolar, co było nie lada zaskoczeniem dla artystki. „Za teatr kameralny i empatyczny” – uzasadniała Aneta Kyzioł, krytyk teatralny POLITYKI.

Podczas gali wręczenia Paszportów POLITYKI 2016 miał także miejsce wyjątkowy performance. Aneta Kyzioł, krytyk teatralny Tygodnika POLITYKA, solidaryzowała się z artystami Teatru Polskiego we Wrocławiu.Leszek Zych/PolitykaPodczas gali wręczenia Paszportów POLITYKI 2016 miał także miejsce wyjątkowy performance. Aneta Kyzioł, krytyk teatralny Tygodnika POLITYKA, solidaryzowała się z artystami Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Jan P. Matuszyński otrzymując Paszport POLITYKI 2016 w kategorii Film powiedział: „To jest mój ulubiony Paszport. Mam nadzieję, że żaden inny nie będzie mi już potrzebny.”
„Najbardziej jednak cieszy pojawienie się nowego (ciekawego) zjawiska – nowej polskiej szkoły dokumentalnej.”Leszek Zych/PolitykaJan P. Matuszyński otrzymując Paszport POLITYKI 2016 w kategorii Film powiedział: „To jest mój ulubiony Paszport. Mam nadzieję, że żaden inny nie będzie mi już potrzebny.” „Najbardziej jednak cieszy pojawienie się nowego (ciekawego) zjawiska – nowej polskiej szkoły dokumentalnej.”

Laur Kreatora kultury wręczyli prezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Janusz Fogler (ZAiKS kończy niedługo sto lat i jest partnerem tej nagrody) oraz Jim Samples, prezes zarządu TVN. W tym roku po raz pierwszy transmitowaliśmy galę na żywo właśnie w tej stacji. Dobra zmiana!Leszek Zych/PolitykaLaur Kreatora kultury wręczyli prezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Janusz Fogler (ZAiKS kończy niedługo sto lat i jest partnerem tej nagrody) oraz Jim Samples, prezes zarządu TVN. W tym roku po raz pierwszy transmitowaliśmy galę na żywo właśnie w tej stacji. Dobra zmiana!

PublicznośćLeszek Zych/PolitykaPubliczność

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Psychologowie są dziś wszędzie i zajmują się wszystkim. Czy słusznie? I kto się zajmie nimi?

Transport, policja, szpitale, marketing, reklama, sądownictwo, media, polityka, a wkrótce każda polska szkoła – gdzie się obejrzeć, tam psycholog. Czy współczesna wiedza psychologiczna pozwala im brać na swoje barki aż takie obciążenia?

Ewa Wilk
25.02.2024
Reklama