Recenzja spektaklu: „we are not superheroes”, reż. i chor. Kamil Wawrzuta

Bohaterowie w wersji instant
Teatr Ochoty umożliwia niezależnym grupom teatralnym wyjście z cienia. Czas pokaże czy są w stanie stworzyć coś wartościowego i oryginalnego.
Oskar Malinowski i Krystian Łysoń o młodym pokoleniu
Marta Ankiersztejn/materiały prasowe

Oskar Malinowski i Krystian Łysoń o młodym pokoleniu

Kto chciałby się dowiedzieć, co w duszy młodego pokolenia gra, powinien wybrać się do Teatru Ochoty na spektakl grupy Ruchomy Kolektyw, jednego ze zwycięzców organizowanego przez tę scenę konkursu dla młodych twórców teatralnych „ Polowanie na motyle III”. Bohaterowie „we are not superheroes” żyją w zamkniętej enklawie i zastanawiają się, dokąd dalej iść. Są zawiedzeni otaczającą ich rzeczywistością. Buntują się przeciwko narzucanym wzorcom i autorytetom, które mają monopol na wiedzę i mówią im, co jest dobre i racjonalne. Nie chcą kariery na skróty. Śmieszy ich dzisiejsze pokolenie instaboys i instagirls, dla których największym szczęściem jest pójście na siłownię i wrzucenie fotki do internetu. Pełno w nich lęków. Wypowiadają je na głos: „też chcemy wakacji”, „czy człowieka można zwolnić, zdeptać, wyrzucić, poniżyć”. Są w tym wszystkim bardzo naturalni, ale jednocześnie odkrywają swój infantylizm.

Mieszane uczucia budzą (wypowiadane z ironicznym uśmieszkiem) złote myśli typu „kobiety, po kilku razach, chciałyby już zostać na zawsze” i nic niewnosząca scena zdejmowania spodni. W sferze technicznej spektakl też pozostawia dużo do życzenia. Kamil Wawrzuta wykorzystał wprawdzie różne formy ruchu: taniec dyskotekowy, współczesny, elementy jogi i fitness, trudno jednak dopatrzyć się w tym profesjonalnego warsztatu. Zamiar był dobry, ważne jest jednak to, co zostało pokazane, a całość sprawia wrażenie amatorskiego przedstawienia. Po absolwentach i studentach Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu (filia PWST w Krakowie) oczekiwałoby się czegoś więcej. Na marginesie - drugie przedstawienie zorganizuje wyłoniona w tym samym konkursie grupa Kąsaj Fabułkę. Premiera spektaklu „ Life is cruel, people are bad ” zaplanowana jest na 15 kwietnia br. Jury wyróżniło artystów m.in. za nowatorski język teatralny. Oby się taki okazał. Teatr Ochoty umożliwia niezależnym grupom teatralnym wyjście z cienia. Czas pokaże czy są w stanie stworzyć coś wartościowego i oryginalnego.

we are not superheroes, reż. i chor. Kamil Wawrzuta, Ruchomy Kolektyw w Teatrze Ochoty w Warszawie

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną