Wystawy

Zapraszamy na ławeczkę

Dizajn w przestrzeni publicznej. Wystawa czynna do 4 listopada.

Kosz na śmieci, ogrodowa ławka, latarnia, tablice informacyjne, stojak na rowery – to obiekty, które raczej nie kojarzą się z galeryjną ekspozycją. A jednak na wystawie w Cieszynie będą one jak najbardziej na swoim miejscu. Zgromadzono bowiem kilkadziesiąt najciekawszych przykładów obiektów tzw. małej architektury i elementów przydających urody miastom.

Wśród nich m.in. nietypowy plac zabaw z Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, interesujące siedzisko Morletto z Czech czy oryginalne tzw. gorące kamienie, na co dzień zdobiące jeden z placów Budapesztu. Część eksponatów to projekty studenckie, ale już mające szanse na realizację (np. „Design dla Katowic”). By do dyskusji zachęcić też zwykłych mieszkańców, na czas wystawy postawiono w Cieszynie dwa nowe przystanki autobusowe projektantów z Węgier.

Organizatorzy wystawy chcą przekonać, że estetyczne miasto to nie tylko odnowione domy, brak dziur w chodnikach i dużo zieleni, a owa ławka czy kosz na śmieci równie dobrze mogą dodawać miastu uroku jak i je niemiłosiernie szpecić. Wystawę obowiązkowo powinni obejrzeć wszyscy ci, którzy decydują o wyglądzie naszych miast: samorządowcy, projektanci, architekci. Dla pozostałych – obecność dobrowolna, ale polecana.

 
Dizajn w przestrzeni publicznej. Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, wystawa czynna do 4 listopada.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Wiedza nastolatków o seksie przypomina średniowieczną mapę świata

„Seks domaciczny” to nieprzypadkowe przejęzyczenie. Polskie nastolatki nie za bardzo wiedzą, jaki organ do czego służy.

Joanna Cieśla
11.08.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną