Ludzie i style

Dama kameleonowa

Memowe wyzwanie Dolly Parton

Dolly Parton Dolly Parton Instagram
U progu lat 20. o mediach społecznościowych jedno wiemy na pewno: ich użytkownicy mają nie jedną, ale wiele różnych twarzy. Gwiazda country Dolly Parton właśnie przypomniała o tym światu.
Autorskie przeróbki mema Dolly Parton: Mateusz Morawiecki.Instagram Autorskie przeróbki mema Dolly Parton: Mateusz Morawiecki.

Niezbadane są wyroki internetu. Zwykle trudno przewidzieć, co za chwilę stanie się viralem, czyli treścią błyskawicznie rozchodzącą się po sieci. Jednego dnia to ściskające za gardło przemówienie Mariana Turskiego wygłoszone w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau – na polskich i zagranicznych kanałach na YouTube materiały z tym wystąpieniem zebrały razem koło stu tysięcy odsłon. I zupełnie zdominowały Facebooka.

A innego dnia po sieci rozchodzi się mem z 74-letnią Dolly Parton. Amerykanka sprzedała co prawda więcej płyt (ponad 100 mln), niż ma obserwatorów na Instagramie (niespełna 3 mln) czy Twitterze (blisko 5 mln), ale w branży muzycznej jest od przeszło pół wieku. Posiadaczka 10 statuetek Grammy i rekordowej liczby nominacji (47) jest aktywna na scenie i w internecie też już bije rekordy. Ktokolwiek poradził jej autoironicznego mema z nią samą w roli głównej (a nawet w czterech głównych rolach) – rozbił bank.

Mnoga osobowość wirtualna

Pomysł okazał się banalny, a w wymowie słodko-gorzki. Zestawione ze sobą cztery fotografie Dolly Parton są utrzymane w różnej stylistyce, dostosowanej do czterech popularnych platform społecznościowych służących zgoła innym celom. Szykowna i poważna Dolly odpowiada konwencji portalu LinkedIn, kojarzącego pracowników z pracodawcami i odwrotnie. Dolly w swetrze i z rozwianym włosem lepiej się odnajdzie w swojskim klimacie Facebooka. Na Instagram trafi klimatyczny portret z gitarą – bo tu jest miejsce na frywolność, hobby i czas wolny. Wreszcie Tinder – i Dolly z lat 70. w roli króliczka „Playboya”, czyli w wydaniu wabiąco-bezpruderyjnym, jakich wiele w zasobach tej randkowej aplikacji. Na każdej fotografii jest jedna i ta sama osoba. A jednak cztery różne.

Zdjęcia tworzą w sumie mozaikę internetowych osobowości.

Polityka 6.2020 (3247) z dnia 04.02.2020; Ludzie i Style; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Dama kameleonowa"
Reklama