Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Nauka

Prędkość światła obroniona

Od początku sensacja z CERN, że neutrina mogą być szybsze od światła, wydawała się wątpliwa.

 

EAST NEWSPodziemia Gran Sasso

Działo się to we wrześniu zeszłego roku. Świat obiegła sensacyjna wiadomość, pochodząca z Laboratoium CERN, że strumień neutrin wysłany spod Genewy do Włoch, do Gran Sasso National Laboratory - wielkiego detektora neutrin - po przebyciu odległości 730 km dotarł do celu 60 nanosekund szybciej niż neutrina się poruszają, a więc szybciej niż światło. W naukowym świecie zawrzało. Gdyby rzeczywiście neutrina w prowadzonym przez CERN eksperymencie pędziły szybciej od światła, współczesna fizyka musiałaby ulec rewizji, ponieważ prędkość światła, zgodnie z ustaleniami szczególnej teorii względności Einsteina, jest  - generalnie - prędkością nieprzekraczalną. Wynik był zdumiewający, poruszył nawet prowadzących eksperyment, ale ponieważ CERN to instytucja bardzo poważna, naukowcy zamarli w oczekiwaniu na potwierdzenie. Od razu też większość z nich twierdziła, że potrzebne są dodatkowe badania i przede wszystkim należy sprawdzić, czy w aparaturze mierzącej prędkośc neutrin nic nie nawaliło.

Teraz okazuje się, że w obliczeniach prędkości neutrin nastąpiła najprawdopodobniej pomyłka. Chyba zawiodło połączenie między kablem optycznym odbiornika GPS - służącego do korekcji czasu prędkości neutrin - a kartą elektroniczną w komputerze, do którego dane z GPS-a były przesyłane. Podczas obecnie przeprowadzonego testu połączenia  zauważono, że przesyłane przez kabel dane pojawiają się w komputerze właśnie o 60 nanosekund wcześniej niż powinny. Coś z tym kablem optycznym jest nie tak. Ponieważ te 60 nanosekund trzeba odjąć od policzonego całego czasu przebiegu strumienia neutrin, to, być może, wyjaśnia zagadkę sensacji z ubiegłego roku. Wynik nie jest jeszcze przesądzony. Potrzebne są dodatkowe testy nie tylko wspomnianego połączenia, ale także synchronizacji urządzeń mierzących prędkość neutrin wysłanych z Genewy do Gran Sasso.

Wiele jednak wskazuje na to, że współczesna fizyka, choć na chwilę zachwiana w posadach, ma się dobrze i przetrwa.

Informację podaje internetowa strona czasposma Science.

Reklama

Czytaj także

Historia

Bitwa pod Grunwaldem i wojna golubska. Polacy i Litwini zmarnowali szansę

Polska i Litwa 600 lat temu ukróciły ekspansję Zakonu Krzyżackiego. Jednak pokój podpisany nad jeziorem Mełno, choć stał się początkiem końca państwa zakonnego, rozczarowuje.

Sławomir Leśniewski
27.09.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną