Najważniejsze odkrycia 2015 roku
2015 był ekscytującym rokiem zarówno dla tych, którzy patrzą daleko w przestrzeń kosmiczną, jak i dla tych, których interesują najmniejsze komórki ludzkiego ciała.

7. Splątanie kwantowe to fakt

Upiorne oddziaływanie kwantów jest prawdą. Zjawisko polega na założeniu, że (zgodnie z zasadami fizyki kwantowej) cząstki elementarne, które wcześniej ze sobą oddziaływały, powinny natychmiast reagować na zmianę stanu swojego partnera, nawet jeśli ten znajduje się w dowolnie dużej odległości. Paradoks polega na zasadniczej zgodności fizyków co do faktu, że nic nie może poruszać się szybciej od prędkości światła – nawet informacja.

W 2015 r. udało się dowieść, że mimo paradoksu takie oddziaływanie rzeczywiście zachodzi. Potwierdzono to w dwóch różnych eksperymentach. Pierwszy z nich został przeprowadzony przez naukowców z Uniwersytetu w Genewie, drugi przez National Institute of Standards and Technology w Boulder (USA).

W pierwszym przypadku badano zachowania dwóch elektronów umieszczonych po obu stronach kampusu w odległości 1,3 kilometra. W drugim zachowanie fotonów w piwnicy pałacu Habsburgów w Wiedniu. W obu przypadkach odnotowano identyczne zachowanie cząstek pomimo dzielącej je odległości. Fizyka kwantowa jest nieco upiorna – to fakt.

Nad problemem splątania kwantowego zastanawiał się już Einstein, nazywając je 'upiornym oddziaływaniem na odległość'
dev Moore/Flickr CC by 2.0

Nad problemem splątania kwantowego zastanawiał się już Einstein, nazywając je "upiornym oddziaływaniem na odległość"

Co nowego w nauce?

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną