Nauka

Adamed wspiera ludzi z pasją

5. edycja programu ADAMED SmartUp

Nagrodzeni w 5. edycji programu ADAMED StartUP. W pierwszym rzędzie stoją stypendyści. Nagrodzeni w 5. edycji programu ADAMED StartUP. W pierwszym rzędzie stoją stypendyści. Maciej Jaźwiecki
Blisko 32 tys. uczniów zarejestrowanych do udziału w programie naukowym, 50 laureatów nagrody głównej i 12 stypendystów, 5 obozów naukowych i weekendowe warsztaty naukowe – to efekt 5 lat funkcjonowania programu ADAMED SmartUP.

Podczas gali podsumowującej 5. edycję programu ADAMED SmartUP, zorganizowanej 10 września, wyłoniono 10 laureatów nagrody głównej, którzy przez kolejny rok skorzystają ze wsparcia mentorskiego w ramach indywidualnych konsultacji edukacyjnych, oraz trzech stypendystów, którym przyznano stypendia w wysokości 40 tys. zł na realizację naukowych zainteresowań.

– Głęboko wierzę, że warto w życiu realizować swoje pasje, jednak by było to możliwe, trzeba umieć je odkryć. Program ADAMED SmartUP ma pomóc młodym utalentowanym ludziom odnaleźć to, co jest dla nich w życiu najbardziej interesujące, to, co chcą rozwijać i tworzyć. Bo tylko realizując swoje pasje, można osiągać spektakularne sukcesy – powiedziała dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, prezes Fundacji Grupy Adamed.

W gali zorganizowanej w Auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Sejmu i innych instytucji państwowych, członkowie Rady Naukowej programu, reprezentanci świata nauki i biznesu oraz 50 uczestników 5. obozu naukowego ADAMED SmartUP. To spośród nich Rada Naukowa wyłoniła 10 najzdolniejszych.

– ADAMED SmartUP jest tak wyjątkowy dzięki jego uczestnikom. Z wielką radością i dumą obserwujemy, jak ci utalentowani ludzie rozwijają się, a przede wszystkim jak potrafią ze sobą współpracować oraz dzielić się wiedzą i doświadczeniem z młodszymi kolegami, uczestnikami kolejnych edycji – mówi Katarzyna Dubno, członek Zarządu Fundacji Grupy Adamed.

Jedna z laureatek nagrody głównej, Julia Kalinowska, powiedziała: – Jestem w ostatniej klasie liceum, dlatego matura i studia będą na pewno priorytetem. Jednak rozwój naukowych pasji też jest dla mnie ważny. Konsultacje edukacyjne bardzo mi w tym pomogą i zamierzam wykorzystać je, by nauczyć się jak najwięcej.

Inny z laureatów, Aleksander Stawiarski, dodał: – Rozpiera mnie duma, że spośród 50 tak wybitnych młodych naukowców z całej Polski zostałem wybrany jako jeden z laureatów nagrody głównej. To ogromne wyróżnienie.

Spośród laureatów 4. edycji ADAMED SmartUP, którzy przez ostatni rok wykazali się największym zaangażowaniem oraz postępami w nauce, wyłoniono trzech stypendystów. – Jeszcze nie do końca wierzę w to, że zostałem stypendystą – powiedział pochodzący z Krakowa Marcin Maniak, od września student kierunku biochemicznego na uniwersytecie w Edynburgu. – Ostatni rok był bardzo intensywny, ale jednocześnie bardzo satysfakcjonujący. Dzięki konsultacjom udało mi się osiągnąć kolejne sukcesy. Zajęcia z biologii, jak również staż na Uniwersytecie Rzeszowskim pomogły mi w zdobyciu srebrnego medalu na Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej w Szeged – dodał.

Każda edycja programu ADAMED SmartUP rozpoczyna się od gry online z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych. Najlepsi uczestnicy proszeni są o przesłanie aplikacji, które ocenia Rada Naukowa programu. Potem biorą udział w rozmowach kwalifikacyjnych, po których zostaje wybranych 50 uczniów. Otrzymują oni możliwość udziału w dwutygodniowym innowacyjnym obozie naukowym, organizowanym w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Kluczowym momentem programu jest wyłonienie 10 laureatów nagrody głównej. Wyróżnieni uczniowie w ramach 10-miesięcznych indywidualnych konsultacji edukacyjnych rozwijają swoje naukowe zainteresowania, a tym samym mają szansę na zdobycie finansowego stypendium naukowego.

Program ADAMED SmartUP trwa i rozwija się. Uczniowie w wieku 15–19 lat, którzy marzą o poszerzaniu wiedzy i chcą rozwijać karierę naukową, już teraz mają na to szansę. Wystarczy, że zarejestrują się do 6. edycji programu poprzez stronę: www.adamedsmartup.pl.

***

Nagrodzeni w 5. edycji programu ADAMED SmartUP

Laureaci: Rafał Bereś z Zielonej Góry, uczeń I LO im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze · Julia Kalinowska ze Słupska, uczennica II LO im. Adama Mickiewicza w Słupsku · Bartłomiej Leks z Będzina, uczeń III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach · Konrad Łęgowski z Lubiszewa Tczewskiego, uczeń Gdańskiego Liceum Autonomicznego · Kinga Mastej z Rzeszowa, uczennica Publicznego LO Sióstr Prezentek im. Jana Pawła II w Rzeszowie · Kamil Petryczkiewicz z Konstancina-Jeziorny, uczeń V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie · Władysław Sowul z Suwałk, uczeń I LO im. Marii Konopnickiej w Suwałkach · Aleksander Stawiarski z Warszawy, uczeń II LO im. Stefana Batorego w Warszawie · Stanisław Szleszkowski z Wrocławia, uczeń VII LO we Wrocławiu · Cezary Wystup z Dąbrowy, uczeń II LO im. Dąbrówki w Poznaniu.

***

Stypendyści: Katarzyna Łyczek z Warszawy, Marcin Maniak z Krakowa oraz Laura Meissner z Brennej.

Polityka 38.2019 (3228) z dnia 17.09.2019; 5. Edycja programu ADAMED SmartUP; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Adamed wspiera ludzi z pasją"
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Czytamy i oceniamy nowego Wiedźmina. A Sapkowski pióra nie odkłada. „Pisanie trwa nieprzerwanie”

Andrzej Sapkowski nie odkładał pióra i po dekadzie wydawniczego milczenia publikuje nową powieść o wiedźminie Geralcie. Zapowiada też, że „Rozdroże kruków” to nie jest jego ostatnie słowo.

Marcin Zwierzchowski
26.11.2024
Reklama