Nauka

Adamed wspiera ludzi z pasją

5. edycja programu ADAMED SmartUp

Nagrodzeni w 5. edycji programu ADAMED StartUP. W pierwszym rzędzie stoją stypendyści. Nagrodzeni w 5. edycji programu ADAMED StartUP. W pierwszym rzędzie stoją stypendyści. Maciej Jaźwiecki
Blisko 32 tys. uczniów zarejestrowanych do udziału w programie naukowym, 50 laureatów nagrody głównej i 12 stypendystów, 5 obozów naukowych i weekendowe warsztaty naukowe – to efekt 5 lat funkcjonowania programu ADAMED SmartUP.

Podczas gali podsumowującej 5. edycję programu ADAMED SmartUP, zorganizowanej 10 września, wyłoniono 10 laureatów nagrody głównej, którzy przez kolejny rok skorzystają ze wsparcia mentorskiego w ramach indywidualnych konsultacji edukacyjnych, oraz trzech stypendystów, którym przyznano stypendia w wysokości 40 tys. zł na realizację naukowych zainteresowań.

– Głęboko wierzę, że warto w życiu realizować swoje pasje, jednak by było to możliwe, trzeba umieć je odkryć. Program ADAMED SmartUP ma pomóc młodym utalentowanym ludziom odnaleźć to, co jest dla nich w życiu najbardziej interesujące, to, co chcą rozwijać i tworzyć. Bo tylko realizując swoje pasje, można osiągać spektakularne sukcesy – powiedziała dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, prezes Fundacji Grupy Adamed.

W gali zorganizowanej w Auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Sejmu i innych instytucji państwowych, członkowie Rady Naukowej programu, reprezentanci świata nauki i biznesu oraz 50 uczestników 5. obozu naukowego ADAMED SmartUP. To spośród nich Rada Naukowa wyłoniła 10 najzdolniejszych.

– ADAMED SmartUP jest tak wyjątkowy dzięki jego uczestnikom. Z wielką radością i dumą obserwujemy, jak ci utalentowani ludzie rozwijają się, a przede wszystkim jak potrafią ze sobą współpracować oraz dzielić się wiedzą i doświadczeniem z młodszymi kolegami, uczestnikami kolejnych edycji – mówi Katarzyna Dubno, członek Zarządu Fundacji Grupy Adamed.

Jedna z laureatek nagrody głównej, Julia Kalinowska, powiedziała: – Jestem w ostatniej klasie liceum, dlatego matura i studia będą na pewno priorytetem. Jednak rozwój naukowych pasji też jest dla mnie ważny. Konsultacje edukacyjne bardzo mi w tym pomogą i zamierzam wykorzystać je, by nauczyć się jak najwięcej.

Inny z laureatów, Aleksander Stawiarski, dodał: – Rozpiera mnie duma, że spośród 50 tak wybitnych młodych naukowców z całej Polski zostałem wybrany jako jeden z laureatów nagrody głównej. To ogromne wyróżnienie.

Spośród laureatów 4. edycji ADAMED SmartUP, którzy przez ostatni rok wykazali się największym zaangażowaniem oraz postępami w nauce, wyłoniono trzech stypendystów. – Jeszcze nie do końca wierzę w to, że zostałem stypendystą – powiedział pochodzący z Krakowa Marcin Maniak, od września student kierunku biochemicznego na uniwersytecie w Edynburgu. – Ostatni rok był bardzo intensywny, ale jednocześnie bardzo satysfakcjonujący. Dzięki konsultacjom udało mi się osiągnąć kolejne sukcesy. Zajęcia z biologii, jak również staż na Uniwersytecie Rzeszowskim pomogły mi w zdobyciu srebrnego medalu na Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej w Szeged – dodał.

Każda edycja programu ADAMED SmartUP rozpoczyna się od gry online z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych. Najlepsi uczestnicy proszeni są o przesłanie aplikacji, które ocenia Rada Naukowa programu. Potem biorą udział w rozmowach kwalifikacyjnych, po których zostaje wybranych 50 uczniów. Otrzymują oni możliwość udziału w dwutygodniowym innowacyjnym obozie naukowym, organizowanym w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Kluczowym momentem programu jest wyłonienie 10 laureatów nagrody głównej. Wyróżnieni uczniowie w ramach 10-miesięcznych indywidualnych konsultacji edukacyjnych rozwijają swoje naukowe zainteresowania, a tym samym mają szansę na zdobycie finansowego stypendium naukowego.

Program ADAMED SmartUP trwa i rozwija się. Uczniowie w wieku 15–19 lat, którzy marzą o poszerzaniu wiedzy i chcą rozwijać karierę naukową, już teraz mają na to szansę. Wystarczy, że zarejestrują się do 6. edycji programu poprzez stronę: www.adamedsmartup.pl.

***

Nagrodzeni w 5. edycji programu ADAMED SmartUP

Laureaci: Rafał Bereś z Zielonej Góry, uczeń I LO im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze · Julia Kalinowska ze Słupska, uczennica II LO im. Adama Mickiewicza w Słupsku · Bartłomiej Leks z Będzina, uczeń III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach · Konrad Łęgowski z Lubiszewa Tczewskiego, uczeń Gdańskiego Liceum Autonomicznego · Kinga Mastej z Rzeszowa, uczennica Publicznego LO Sióstr Prezentek im. Jana Pawła II w Rzeszowie · Kamil Petryczkiewicz z Konstancina-Jeziorny, uczeń V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie · Władysław Sowul z Suwałk, uczeń I LO im. Marii Konopnickiej w Suwałkach · Aleksander Stawiarski z Warszawy, uczeń II LO im. Stefana Batorego w Warszawie · Stanisław Szleszkowski z Wrocławia, uczeń VII LO we Wrocławiu · Cezary Wystup z Dąbrowy, uczeń II LO im. Dąbrówki w Poznaniu.

***

Stypendyści: Katarzyna Łyczek z Warszawy, Marcin Maniak z Krakowa oraz Laura Meissner z Brennej.

Polityka 38.2019 (3228) z dnia 17.09.2019; 5. Edycja programu ADAMED SmartUP; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Adamed wspiera ludzi z pasją"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021
Reklama