Rynek

Orlenu cień

Paliwowy monopolista w barwach narodowych

Orlen może stać się państwem w państwie, zdolnym do jednostronnego kształtowania nie tylko polityki energetycznej. Orlen może stać się państwem w państwie, zdolnym do jednostronnego kształtowania nie tylko polityki energetycznej. Kacper Pempel / Forum
Orlen dopiął wreszcie swego i rozpoczyna przejmowanie Grupy Lotos. Powstanie narodowy monopolista paliwowy. W kogo wycelowana jest ta fuzja i czy na pewno wypali?
Paweł Olechnowicz, grupa Lotos to w dużym stopniu jego dzieło.Łukasz Dejnarowicz/Forum Paweł Olechnowicz, grupa Lotos to w dużym stopniu jego dzieło.

Kiedy minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podpisali list intencyjny „w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen S.A. nad Grupą LOTOS S.A.”, zaskoczenia nie było. O tym mówiło się od dawna. Rząd PiS ma obsesję na punkcie łączenia wszystkiego ze wszystkim, bo wielkie firmy mile łechcą narodowe ego. Dlatego był nawet pomysł stworzenia Polskiej Grupy Narodowej, holdingu, w którym znalazłyby się wszystkie kontrolowane przez państwo spółki.

Czytaj także

Ja My Oni

Czym są uczucia między robotami a ludźmi?

Jak autorka niemieckiego „Die Zeit” próbowała zaprzyjaźnić się ze „sztucznym inteligentem”, Botrisem.

Ana Mayr, [tł.] Adam Krzemiński
14.05.2019