Rynek

Orlenu cień

Paliwowy monopolista w barwach narodowych

Orlen może stać się państwem w państwie, zdolnym do jednostronnego kształtowania nie tylko polityki energetycznej. Orlen może stać się państwem w państwie, zdolnym do jednostronnego kształtowania nie tylko polityki energetycznej. Kacper Pempel / Forum
Orlen dopiął wreszcie swego i rozpoczyna przejmowanie Grupy Lotos. Powstanie narodowy monopolista paliwowy. W kogo wycelowana jest ta fuzja i czy na pewno wypali?
Paweł Olechnowicz, grupa Lotos to w dużym stopniu jego dzieło.Łukasz Dejnarowicz/Forum Paweł Olechnowicz, grupa Lotos to w dużym stopniu jego dzieło.

Kiedy minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podpisali list intencyjny „w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen S.A. nad Grupą LOTOS S.A.”, zaskoczenia nie było. O tym mówiło się od dawna. Rząd PiS ma obsesję na punkcie łączenia wszystkiego ze wszystkim, bo wielkie firmy mile łechcą narodowe ego. Dlatego był nawet pomysł stworzenia Polskiej Grupy Narodowej, holdingu, w którym znalazłyby się wszystkie kontrolowane przez państwo spółki.

Polityka 10.2018 (3151) z dnia 06.03.2018; Rynek; s. 39
Oryginalny tytuł tekstu: "Orlenu cień"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Przejechała 1400 km, żeby wykonać legalną aborcję

Kiedyś byłam za PiS, uważałam, że pomaga rodzinom, a aborcja to morderstwo. Już tak nie sądzę – mówi Maria. W pięciu szpitalach odmówiono jej zabiegu przerwania ciąży.

Agata Szczerbiak
17.06.2020